Zmiany w ptaszarni

logo FE RP DS UE

Ruszył remont zabytkowego pawilonu Ptaszarni dzięki dofinansowaniu z RPO WD

zmiany w ptaszarni

Projekt pn. „Termomodernizacja i przebudowa budynku Ptaszarni z zastosowaniem nowoczesnych technologii OZE i zachowaniem zabytkowego charakteru budynku” otrzymał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Ptaszarnia, charakteryzuje się obecnie dużymi stratami ciepła i zużycia energii, w skutek niedocieplenia przegród. Ponadto jego funkcja hodowlano-ekspozycyjna rodzi zwiększone zapotrzebowanie na energię (cieplną i elektryczną). Stąd potrzeba instalacji systemów fotowoltaicznych, izolacji ścian oraz stolarki okiennej i drzwiowej, a także wprowadzenia systemów regulacji zużycia energii.

Cele projektu

Celem głównym projektu jest poprawa efektywności energetycznej budynku Ptaszarni we wrocławskim Ogrodzie Zoologicznym. Projekt przyczynia się do realizacji celów strategicznych zakładanych w Planie Gospodarki Niskoemisyjnej dla Miasta Wrocławia.

Planowane efekty

  • poprawa stanu środowiska naturalnego w efekcie ograniczenia zużycia energii i emisji CO2
  • dostosowanie budynku ptaszarni do aktualnych przepisów techniczno-budowlanych;
  • dostosowanie budynku ptaszarni do potrzeb osób z dysfunkcjami;
  • wzrost poziomu produkcji energii ze źródeł odnawialnych;
  • obniżenie kosztów funkcjonowania budynku ptaszarni;
  • poprawa warunków użytkowania budynku ptaszarni
  • wzrost świadomości społeczeństwa w zakresie zarządzania energią oraz ekologii

Wartość projektu: 6 560 602,19 PLN

Wkład Funduszy Europejskich: 2 662 770,23 PLN

W przedwojennej części ZOO leży pawilon, gdzie eksponowane są liczne gatunki ptaków, głównie egzotyczne. Dodatkowo w wolierach zewnętrznych prezentowane jest między innymi ptactwo wodne, kuraki a w największej z nich majestatyczne: orzeł przedni i orłan.

Wnętrze pawilonu rozbrzmiewa odgłosami papug, spośród których jedyną w Polsce i najcenniejszą w kolekcji jest ara szafirowa – krytycznie zagrożona wyginięciem. Jeśli zachowamy spokój, to może uda się podpatrzeć wyjątkowo płochliwą słonecznicę, która dopiero kiedy rozłoży skrzydła prezentuje wspaniały wzór, jaki układa się z jej piór.

W sierpniu 2016 roku ruszył remont dachu, a w planach jest również zmiana przestrzeni wewnątrz pawilonu. Odtworzony zostanie m. in. zabytkowy układ słupów oraz inne detale architektoniczne. W miejsce kilkunastu wolier powstaną trzy, z których dwie o powierzchni ponad 100 m2 i jedna około 40 m2. Po zakończeniu prac powstaną wielogatunkowe ekspozycje, wśród których będzie można podziwiać ptaki m. in. z Azji Płd.-Wsch., Ameryki Płd. oraz Nowej Gwinei.

Wizualizacje: Ptaszarnia po remoncie

Oprawa edukacyjna Ptaszarni

Oprawa edukacyjna zabytkowego pawilonu Ptaszarni w Zoo Wrocław

ZOO Wrocław realizuje projekt pod nazwą „Oprawa edukacyjna zabytkowego pawilonu Ptaszarni w Zoo Wrocław” w ramach priorytetu nr 5 Edukacja Ekologiczna. Projekt ten jest dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu i zakłada wyposażenie pawilonu Ptaszarni.

Realizację zadania zaplanowano w okresie od 01.12.2020r. do 01.06.2022r.

Całkowity koszt netto realizacji zadania wynosi 135 897,06 zł.

Fundusz udzielił dotacji w kwocie 67 948,53 zł.

Cele projektu

Kluczowym celem zadania jest kształtowanie prawidłowych postaw ekologicznych poprzez edukację ekologiczną. Nowo wyremontowany pawilon Ptaszarni wyposażony jest w multimedialną oprawę edukacyjną. W pawilonie zainstalowano i umieszczono blisko 137 elementów infrastruktury edukacyjnej obejmujących min. inkubator demonstracyjnego, replikę szkieletu dodo, animację 3D, murale, tablicę multimedialną.

Uroczyste otwarcie Ptaszarni odbyło się 7 czerwca 2021 roku

W ramach zadania zoo realizuje program edukacji ekologicznej i zajęcia edukacyjne dla minimum 3000 osób. Informacje i zapisy: https://zoo.wroclaw.pl/edukacja/zajecia-stacjonarne/szkoly-podstawowe/

Ponadto projekt zakładał zakup 100 budek lęgowych dla ptaków do samodzielnego montażu dla uczestników gry terenowej. Zoo Wrocław zaplanowało 29 stycznia 2022 roku o godzinie 9.15 Zimowe Ptakoliczenie.

Galeria oprawy edukacyjnej

Zimowe ptakoliczenie

W ramach realizacji zadania pod nazwą „Oprawa edukacyjna zabytkowego pawilonu Ptaszarni w Zoo Wrocław” dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu ZOO Wrocław zaprasza 29 stycznia 2022 roku na Zimowe Ptakoliczenie.
Akcja ta wpisuje się w wydarzenie organizowane przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.
Liczenie „dzikich i latających lokatorów” zoo odbędzie się w pod czujnym okiem kierownika sekcji ptaków w Zoo Wrocław – Krzysztofa Kałużnego.
Spotykamy się na terenie ogrodu (konieczny zakup biletu wstępu) 29 stycznia 2022 roku, obok dużej mapy zoo o godzinie 9.15.
Dla pierwszych 100 zapisanych osób, po zakończeniu Zimowego Ptakoliczenia, wydana zostanie budka lęgowa dla ptaków, którą trzeba samodzielnie złożyć.