O nas

Szanowni Państwo,

Wymieranie gatunków stało się faktem. Nie widzimy tego, gdyż często proces ten dotyka odległych zakątków naszego globu. Problem jest poważny, gdyż masowa utrata bioróżnorodności biologicznej drastycznie wpłynie na nasze życie, zarówno w sferze ekonomicznej, biologicznej, jak i społecznej. Choć opisywane są kolejne, nowe gatunki, to większość z nich od razu trafia na listę zagrożonych wytępieniem.

Niektóre z nich uda się zachować w ogrodach zoologicznych. O to staramy się każdego dnia.

Radosław Ratajszczak
Prezes ZOO Wrocław

Radosław Ratajszczak, to polski biolog. Od 2007 roku szef ZOO Wrocław, który zreformował zoo czyniąc go jednym z najpiękniejszych i najatrakcyjniejszych ogrodów zoologicznych w Europie. Jako pierwszy Polak zasiadał w Zarządzie EAZA i WAZA. Pomysłodawca powołanej Fundacji ZOO Wrocław DODO, wspierającej ochronę ginących gatunków na świecie. Od 2011 do 2015 roku zasiadał w Radzie Nadzorczej ISIS – światowej organizacji zajmującej się rejestracją danych o zwierzętach utrzymywanych w ogrodach zoologicznych. W latach 2014-16 był członkiem Państwowej rady Ochrony Przyrody. Autor projektu, dzięki któremu ZOO Wrocław przyczyniło się do odnalezienia słynnego myszojelenia (kanczyla srebrnogrzbietego) – gatunku uznanego za wymarły. Jest autorem 5 książek o rzadkich i ginących zwierzętach oraz ponad 50 artykułów naukowych i popularnonaukowych opublikowanych w specjalistycznych czasopismach krajowych i zagranicznych.

Zrzeszenia

Nagrody i wyróżnienia

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1% podatku na lemury katta.

krs 0000623492

lemur katta
• zoo w liczbach •
0

zadowolonych
zwiedzjących

Idealne miejsce na spędzenie czasu z rodziną i przyjaciółmi. Dziennie odwiedzane przez tysiące zadowolonych zwiedzających.
0

gaunków

ZOO jest domem dla ponad 12,000 zwierząt, przedstawicieli 1,100 gatunków! Podczas zwiedzania nie można przegapić również młodych mieszkańców naszego ogrodu.
0

rocznie przeznaczamy
na ochronę zwierząt

Wraz z naszą Fundacją DODO wspieramy światowe programy, których celem jest ochrona krytycznie zagrożonych gatunków zwierząt.
0 ha

dom dla
zagrożonych gatunków

33 ha w sercu Wrocławia to pełen zieleni dom dla zagrożonych gatunków zwierząt w którym z każdą wizytą można zaobserwować coś całkiem nowego.