Nowy tunel na wybiegu likaonów
Z naszym samcem likaona Batem od początku maja mieszkają dwie samice, Nandi i Kamari. Cała trójka wspaniale odnalazła wspólny język. Razem biegają, bawią się, a nawet śpią. Mają także urozmaicenie – na ich wybiegu pojawił się tunel, który jest dla nich bardzo zajmujący.
Podłoże na wybiegu likaonów było piaszczyste, co powodowało osypywanie się i zawalanie nor. Dla bezpieczeństwa wkopaliśmy betonowe rury z kominkiem wentylacyjnym, który umożliwia dostęp świeżego powietrza i zaglądanie do środka. Likaony mogą nie tylko bawić się w kilkumetrowym tunelu z betonowych kręgów, ale też chować się tam i czaić. Całość jest zasypana ziemią, więc z zewnątrz widać jedynie wejście, które wygląda jak naturalna nora.
Czytaj też: Tak transportuje się zwierzęta
Bat, Kamari i Nandi tworzą zgrane stado
Likaony to zwierzęta o silnym instynkcie stadnym, które tworzą trwałe więzi społeczne. Dlatego powiedzieć, że nasz samiec likaona, Bat, zareagował z ogromnym entuzjazmem na przybycie nowych towarzyszek, Nandi i Kamari, to jak nic nie powiedzieć. Jego radość trudno opisać. Bat wyczuł i usłyszał nowe mieszkanki pawilonu jeszcze zanim je zobaczył, i już wtedy był bardzo podekscytowany. Pierwsze zapoznanie przez siatkę na sąsiednich wybiegach przebiegło pomyślnie, a po połączeniu zwierząt Bat od razu pobiegł do oczka wodnego. Można żartować, że przed randką wypada się umyć. Już pierwszej nocy cała trójka spała wtulona w siebie, a w ciągu dnia nie odstępują się na krok.
Nandi i Kamari, odpowiednio 4- i 2-letnie samice, pochodzą z Ree Park – Ebeltoft Safari w Danii i mają wspólną mamę. Do Wrocławia przyjechały tuż przed majówką. Dołączając do 10-letniego Bata znacznie go odmłodziły duchem. Można powiedzieć, że Bat zyskał wiele energii i zapału.
Kamari wyróżnia się całkowicie czarnym pyskiem, natomiast Nandi ma charakterystyczne obwódki wokół oczu przypominające okulary. Bat wyróżnia się dłuższą sierścią wokół głowy przypominającą grzywę, co ułatwia jego odróżnienie od samic. Choć jego plamki są mniej wyraźne, jest w doskonałej formie.
Likaony, znane jako dzikie psy afrykańskie, to wyspecjalizowane drapieżniki, które żyją i polują w grupach rodzinnych, dzieląc się jedzeniem i opiekując się słabszymi członkami stada. Komunikują się za pomocą różnych dźwięków i dotyku. Są znakomitymi myśliwymi, osiągając 80% skuteczność polowań, w porównaniu do 30% u lwów.
Likaony zamieszkują głównie otwarte równiny i rzadkie lasy Afryki Subsaharyjskiej, ale zanikły z większości pierwotnych obszarów występowania. Są zagrożone wyginięciem z powodu fragmentacji środowiska, konfliktów z ludźmi oraz chorób zakaźnych przenoszonych przez psy domowe, takich jak wścieklizna i nosówka.