Nasz najmłodszy kotik otrzymał imię Alfie
Wrocławskie stado kotików powiększyło się o nowego osobnika. Swojego najmłodszego podopiecznego pokazali dziennikarzom opiekunowie płetwonogich we wrocławskim zoo i przy okazji zdradzili jego imię. Mały Alfie ma niecałe dwa miesiące i uczy się pływać. Niebawem, gdy zmieni futro na wodoodporne, dołączy do reszty stada na dużym basenie.
Obecnie w basenie kotików mieszka sześć osobników: trzy samice i trzy samce, wśród których jest Alfie. To szósty szczeniak, który przyszedł na świat w naszym zoo. Jego ojcem jest 15-letni Nelson, a mamą 16-letnia Mandisa, dla której jest to pierwsze młode.
Czytaj także: Narodziny kotika w ZOO Wrocław
Najmłodszy kotik w ZOO Wrocław
Mały kotik przyszedł na świat 13 czerwca, a więc ma niemal dwa miesiące. Obecnie nadal większość czasu przebywa z mamą i żywi się jej mlekiem. Wychodzi także na zewnątrz, gdzie czasami można go zobaczyć na ogrodzonym fragmencie wybiegu, tak zwanym okólniku. Łatwo go także usłyszeć, gdyż potrafi głośno nawoływać.
Alfie uczy się pływać w niewielkim baseniku, gdyż kotiki nie rodzą się z taką umiejętnością. Dla Alfiego jest jeszcze za wcześnie, by wchodził do wielkiego basenu wraz z resztą stada.
Stanie się to najwcześniej wtedy, gdy zmieni futro na wodoodporne, a więc po trzech miesiącach od urodzenia. Nauka pływania przebiega pomyślnie, a młody kotik z chęcią wchodzi do wody.
– Myślimy, że w okolicach września, października Alfie zamieszka z całą rodziną na dużym basenie – mówi Paweł Borecki, Inspektor ds. hodowlanych i opiekun płetwonogich we wrocławskim zoo.
Skąd imię Alfie?
Opiekunowie sami wybrali imię dla małego kotika, kierując się pewnymi ważnymi zasadami. Musi ono spełniać ważną rolę w komunikacji między zwierzęciem a opiekunem podczas treningu medycznego.
– Imię musi być krótkie i dźwięczne, żeby jak Alfie ucząc się treningu wiedział, że to imię jest jego. Żeby nie myliło mu się z innymi, ale żeby nam też się nie myliło i było nam łatwo krótko i zwięźle go zawołać – wyjaśnia Paweł Borecki.
Młode kotika, takie jak Alfie, nazywamy szczeniętami. Rodzą się z masą około pięciu kilogramów. Obecnie Alfie waży już ponad 10 kg, a dorosły samiec może osiągnąć masę nawet 300 kg.
Szczenięta żywią się one mlekiem co najmniej przez około pół roku, a często nawet rok – do przyjścia na świat ich rodzeństwa. Stopniowo ich dieta wzbogaca się o ryby. Samice kotika afrykańskiego osiągają dojrzałość płciową w wieku 3-6 lat, natomiast samce w wieku 9-12 lat.
W naturze kotiki afrykańskie występują w południowo-zachodniej Afryce, głównie w Namibii, gdzie żyją w dużych koloniach. Liczą one nawet kilkadziesiąt tysięcy osobników.
Kształcimy opiekunów zwierząt w zoo. Chcesz podążyć taką ścieżką kariery? Zobacz: Studia „Opiekun zwierząt w ogrodach zoologicznych”
Czytaj także: Pomagamy dzikim kotom Azji z okazji Dnia Pantery Mglistej