Zostań opiekunem zwierząt – wspieramy studia podyplomowe UR w Krakowie

Pokazowe karmienia - manaty

Praca opiekuna zwierząt w zoo, choć odpowiedzialna i ciężka fizycznie, jest dla wielu osób wymarzoną ścieżką kariery. Przyznajemy – to fantastyczny zawód, w którym pracują pasjonaci. Wrocławskie zoo pomaga zdobyć wiedzę przydatną w tym fachu. Podjęliśmy współpracę z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie, który stworzył nowy kierunek studiów podyplomowych – „Opiekun zwierząt w ogrodach zoologicznych”. Studentem może zostać każdy absolwent studiów wyższych, także kierunków niezwiązanych z naukami biologicznymi.

Opiekunowie zwierząt w ogrodach zoologicznych w Polsce nie mają jednej ścieżki kariery. W naszym zoo 2/3 opiekunów ma wykształcenie wyższe, między innymi zootechniczne, biologiczne lub weterynaryjne, a nierzadko mają kilka fakultetów. Żaden z tych kierunków nie jest jednak dedykowany bezpośrednio późniejszemu zatrudnieniu w zoo. Dlatego cieszymy się, że także dzięki wrocławskiemu zoo taki kierunek studiów – „Opiekun zwierząt w ogrodach zoologicznych”, właśnie powstał na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie.

Szansa na przekazanie wiedzy "od kuchni"

Zajęcia ruszą w nadchodzącym roku akademickim na UR w Krakowie. Poprowadzą je eksperci, w gronie których znalazło się kilkunastu pracowników wrocławskiego zoo. Posiadają oni długą praktykę zawodową i ogromne doświadczenie. Będą skupiać się na przekazaniu studentom praktycznej wiedzy, która znajdzie potem realne zastosowanie w pracy ze zwierzętami w zoo.

– Program studiów powstał na bazie projektu European Professional Zookeeper Qualification Framework, który współtworzyliśmy m.in. razem z Europejskim Stowarzyszeniem Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA). Miał on na celu określenie kluczowych kompetencji w zawodzie opiekuna zwierząt w ogrodach zoologicznych w oparciu o doświadczenie innych europejskich krajów – mówi Marta Zając-Ossowska, Dyrektor Wydziału Edukacji, koordynator studiów z ramienia wrocławskiego zoo. – Mamy nadzieję, że studia te będą trampoliną do znalezienia pracy w zoo – nie tylko we Wrocławiu, czy Krakowie, ale także w innych ogrodach – dodaje.

Wrocławskie zoo wraz z innymi ogrodami, będzie także organizować praktyki dla studentów. Praktykanci różnych kierunków stale pracują w naszym ogrodzie, dlatego mamy duże doświadczenie w ich przygotowaniu do zawodu. Praktyki to jeden z najważniejszych kroków w edukacji – studenci mają wtedy bezpośredni kontakt ze zwierzętami i mierzą się z codziennymi obowiązkami opiekuna.

Tabor Kasprzak umowa
Rektor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie – prof. Sylwester Tabor i prezes zarządu ZOO Wrocław sp. z o.o. – pani Joanna Kasprzak podpisują umowę o współpracy. Fot. Krzysztof Kupiec

Szczegóły studiów podyplomowych

Studentem może zostać każdy absolwent studiów wyższych, posiadający dyplom ukończenia co najmniej studiów pierwszego stopnia (inżynierskich lub licencjackich) dowolnego kierunku, także niezwiązanego z opieką nad zwierzętami. Warto jednak zaznaczyć, że obecni lub byli pracownicy ogrodu zoologicznego dostają +10 pkt rekrutacyjnych, a osoby, które odbyły praktyki w zoo +5 pkt.

Koszt studiów podyplomowych „Opiekun zwierząt w ogrodach zoologicznych” to 5 500,00 zł (2 500 zł/semestr I i 3 000 zł/semestr II). Rekrutacja trwa do 15 września, a szczegóły można znaleźć tutaj: „Opiekun zwierząt w ogrodach zoologicznych” (kliknij).

Uczestnicy studiów zdobywają wiedzę z zakresu: systematyki, biologii i ekologii gatunków, podstaw profilaktyki weterynaryjnej, dobrostanu, etologii z elementami szkolenia zwierząt, żywienia i rozrodu, metod stosowanych w realizowaniu programów hodowlanych, oraz optymalizacji warunków utrzymania i opieki nad zwierzętami z uwzględnieniem obowiązujących przepisów prawa.

Zajęcia prowadzone są w formie hybrydowej: wykładów w formie zdalnej, ćwiczeń stacjonarnych, zajęć terenowych i praktyk w polskich i zagranicznych ogrodach zoologicznych oraz seminarium w formie zdalnej Zajęcia prowadzone przez nauczycieli akademickich Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Uniwersytetu w Zurychu oraz pracowników ogrodów zoologicznych we Wrocławiu, Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Chorzowie, jak również krajowych konsultantów współpracujących z ogrodami zoologicznymi.

Czytaj także: Trening medyczny rekinów. Jak wygląda trenowanie ryb?  

->  Jak duża jest kupa słonia? 

->  Pisklęta kilkunastu gatunków wykluły się w zoo

-> Oglądaj modele delfinów w Afrykarium

 

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492

Pantera śnieżna