U zebr stepowych ogiery tworzą haremy okresowe, luźne, rozmyte, bo wszystko co jest związane z rozrodem zebr dzieje się podczas wędrówki. Zebry są zwierzętami towarzyskimi. Na czele stada złożonego ze spokrewnionych ze sobą samic stoi jeden ogier, który broni dostępu do samic innym samcom. Grupie przewodzi klacz o najwyższej pozycji, natomiast ogier zabezpiecza tyły i boki stada. Samce zebr stepowych nie są agresywne w stosunku do innych osobników.
Bywają także zebry , które prowadzą samotny tryb życia. Bardziej niż do stada są przywiązane do określonego miejsca. Zebra górska tworzy specyficzne grupy, gdzie ogiery są bardzo zaborcze i agresywne.
Zebra Chapmana występuje zwykle w stadach rodzinnych liczących od10-12 osobników, z ustaloną hierarchią.
Zebry Chapmana często można spotkać w otoczeniu antylop, strusi, a niekiedy i bawołów. Tylko stare ogiery prowadza samotniczy tryb życia.
Wzajemne towarzystwo przynosi zwierzętom bytującym na otwartym, odsłoniętym przed wzrokiem drapieżników terenie sawann, obustronne korzyści. Zebry są bardzo ruchliwe, i do rzadkości należy widok osobników leżących na pastwisku, są to także zwierzęta bardzo płochliwe. Dlatego zebry Chapmana chętnie przebywają w towarzystwie strusi, korzystając z ich niesamowitej czujności i wraz z nimi rzucają się w razie niebezpieczeństwa do ucieczki. Strusie natomiast żywią się owadami żerującymi na odchodach zebr, korzyści są więc obustronne.
W naturalnym środowisku tylko osobniki, które nigdy nie zetknęły się z człowiekiem, nie uciekają na jego widok, a czasem nawet zbliżają się do niego. Na krótkich dystansach potrafią bardzo szybko biegać (do 65 km/h), nie są jednak zbyt wytrzymałe, z powodu słabszego niż u koni układu kostnego. Jeśli chodzi o drapieżniki żyjące w otoczeniu zebr, te pasiaste kopytne schodzą z drogi lwom, natomiast nieźle sobie radzą z hienami i dzikimi psami.
Zebry najbardziej aktywne są w nocy, kiedy schodzą do wodopoju i wczesnym rankiem, kiedy udają się na pastwiska, natomiast w gorące południe kryją się w cieniu drzew chroniących je przed upałem i owadami. Odżywiają się trawą sawann, pasąc się głównie nocą. Żerują głównie na otwartych terenach trawiastych z małą ilością drzew i krzewów. Zebry odżywiają się niskoenergetycznym pokarmem, spędzając większość czasu na żerowaniu. Źrebięta rodzą się zwykle w lecie. W ciągu godziny po narodzinach stoją na nogach i podejmują próby biegania. Młode do prawidłowego rozwoju potrzebują mleka matki, ssąc je nawet do trzynastego miesiąca życia.