Szacuje się, że mieszkańcy Boliwii i Peru „zjadają” aż 50.000 z nich. Żaby te głównie wykorzystywane są w medycynie ludowej. Panuje przesąd, że ich suszone mięso żaby leczy gruźlicę czy astmę. Mała żywa żaba połknięta w całości ma wyleczyć gorączkę. Zupa z dorosłej żaby służy do leczenia niedokrwistości i niepłodności kobiecej. Jednak ostatnia fanaberia Peruwiańczyków to „Rana y Maca” czyli koktajl z obdartych żywcem ze skóry żab zmieszanych z wodą, macą i miodem, który ma podnosić potencję mężczyzn. Trudno więc stwierdzić, czy druga, mniej oficjalna nazwa tego gatunku – żaba mosznowa – odnosi się do jej wyglądu czy… poglądu. Poza tym żaba ta jest również regionalnym przysmakiem serwowanym nie tyko turystom. Ze względu na swoje imponujące gabaryty jest poszukiwanym „towarem” wśród miłośników żabich udek. Według szacunków każdego roku ginie w ten sposób 15.000 osobników, które trafiają na stoły Amerykanów, Brazylijczyków, Japończyków czy Francuzów.
Ogólnie, żaby należą do najszybciej wymierającej grupy zwierząt na świecie. Zagraża im niemal wszystko:
- zmiana klimatu, w tym zwiększone promieniowanie ultrafioletowe,
- spadek poziomu wód gruntowych – zanikanie naturalnych zbiorników wodnych,
- zanieczyszczenie środowiska – wody i powietrza,
- rozwój chorób grzybiczych,
- rozwój rolnictwa i urbanizacja oraz rozwój dróg kołowych i kolejowych.
Rosnącym zagrożeniem, zwłaszcza dla grupy żab właściwych, jest rosnący odłów z natury na rzecz konsumpcji „żabich udek”, czy pseudo medykamentów. Dlatego tak ważne staje się mówienie o tych płazach i zagrożeniach jakie na nie czekają w środowisku naturalnym przy każdej okazji. To też sposób by ludzie pokochali żaby i nauczyli się żyć w ich sąsiedztwie.
Żaby wodne z jeziora Titicaca należą do gatunku skrajnie zagrożonego wyginięciem. W ostatnich 15 latach liczebność ich populacji spadła w naturze o 80%. Uważane są też za trudne w hodowli ze względu na biologię, wymagają specyficznych warunków życia, w tym utrzymanie temperatury wody w przedziale od 6 do 13 °C. Dodatkowym wymogiem jest sterylność pod względem bakteryjnym czy wirusologicznym. Żaby tego gatunku nie są odporne na drobnoustroje z naszego regionu świata.
W Peru istnieje wiele legalnych koncesji na połów pstrągów w jeziorze Titicaca, które zostały tam wprowadzone. Istnieją dowody na to, że gatunki wprowadzone do jeziora Titicaca, w tym pstrąg tęczowy (Oncorhynchus mykiss) i Ateryny argentyńskiej (Odontesthes bonariensis), żywią się larwami płazów, a także rywalizują z nimi o przestrzeń i pożywienie.