Żaba szponiasta jest gatunkiem wodnym, zasiedlającym duży zakres środowisk, włączając w to środowiska mocno zmodyfikowane na skutek działalności człowieka, pod warunkiem stałej dostępności do wody. Żaba ta jest spotykana we wszystkich rodzajach zbiorników wodnych, w tym w strumieniach, ale unika dużych rzek i innych zbiorników wodnych, w których występują ryby drapieżne. Najwyższe zagęszczenie osiąga w wodach eutroficznych- czyli bogatych w substancje pokarmowe. Żaba szponiasta jest wysoce oportunistyczna, z łatwością kolonizując nowo odtworzone, odizolowane zbiorniki wodne. Może migrować , gdy stawy hodowlane zaczynają wysychać, a pogoda sprzyja wędrówkom, częściej jednak zapada w stan estywacji, zagrzebana w dennym mule nawet na okres kilku miesięcy. Jest to gatunek długowieczny, żyje do 25 lat.
Żaba szponiasta rozmnaża się w wodzie. Ma bardzo wysoki potencjał reprodukcyjny i jest wysoce oportunistyczna, z łatwością kolonizując nowo odtworzone, odizolowane zbiorniki wodne. W okresie godowym u samca tego gatunku na palcach przednich nóg uwidoczniają się duże, ciemne modzele. Samiec zaczyna również „śpiewać”, wydając charakterystyczne, terkotliwe dźwięki.
Gody u tego gatunku mają miejsce w porze nocnej. Samiec mocno chwyta samicę, która składa do kilku tysięcy dużych jaj o średnicy ok. 3 mm, które partner zapładnia. Podczas kopulacji skóra na grzbietach żab pęcznieje i nabiera żywszych kolorów. Przezroczyste kijanki zaczynają wylęgać się po ok. 2 dobach. Kijanki żab szponiastych charakteryzują się dość specyficzną budową ciała. Pozbawione są zewnętrznych skrzeli, rogowych szczęk, zębów i lejka okołogębowego. Natomiast jako jedyne wśród larw płazów bezogonowych posiadają narząd równowagi, tzw. narząd Rusconiego, w postaci nitkowatych tworów w kącikach otworu gębowego.
Larwy żaby szponiastej pobierają pokarm w taki sposób, że filtrują wodę za pomocą aparatów filtracyjnych w łukach skrzelowych. U żab szponiastych występuje kanibalizm, osobniki dorosłe mogą pożywić się kijankami. Po 2-3 tygodniach u kijanek pojawiają się przednie kończyny, natomiast całkowite przeobrażenie następuje po 2-3 miesiącach. Żaby szponiaste dojrzałość płciową uzyskują w pierwszym lub drugim roku życia.