Gatunek ten jest uznawany za rzadki. Ograniczony zakres występowania węża długonosego występuje w klimacie subtropikalnym. W środowisku naturalnym wąż ten przebywa w wilgotnych i gęsto zalesionych terenach górskich na wysokości od 300 do 1100 m n.p.m. w pobliżu wody: potoków czy też leśnych strumieni. Należy do gatunków nadrzewnych, z łatwością wspinających się po drzewach , ale węża długonosego można także spotkać w trakcie przekopywania podłoża w najniższych partiach lasu oraz pływającego w znajdujących się tam niewielkich zbiornikach wodnych. Wąż ten może także przetrwać w zdegradowanym środowisku leśnym.
Co jest ciekawe, wąż długonosy polując w środowisku wodnym np. na żaby, nurkuje penetrując wodę z pyskiem szeroko otwartym, zamykając go w momencie zetknięcia się z ciałem ofiary. Zaobserwowano, że wąż długonosy używa wypustki na końcu nosa podczas polowania w akwenach z mało przejrzystą wodą. Natomiast faktem jest, że do tropienia ofiary węże używają narządu Jacobsona, znajdującego się poniżej jamy nosowej. Narząd ten składa się z dwóch kieszonek, stale wypełnionych cieczą produkowaną w gruczołach przyocznych, których kanały uchodzą do podniebienia w przedniej części jamy gębowej. Substancje zapachowe są przenoszone z powietrza za pomocą rozdwojonego języka do ujść narządu Jacobsona, a tam za pośrednictwem płynu docierają do nabłonka węchowego na ściankach kieszonek. Węże długonose są aktywne podczas dnia ale także nocą. Podczas polowania używają także zmysłu wzroku, zwłaszcza podczas dnia, reagując na każde poruszenie ofiary.
Węże długonose uzyskują dojrzałość płciową po 3 latach, wówczas mierzą powyżej metra. Do godów u tego gatunku dochodzi w okresie kwietnia i maja. Jest to gatunek jajorodny, samica składa jaja po upływie około 4-6 tygodni w ilości od 6-7 do nawet 15-16. Po około 55-63 dniach inkubacji zaczynają się wykluwać młode węże długonose o długości około 25-35 cm i jasnobrązowym ubarwieniu.
W miarę wzrostu węże długonose zmieniają kolor. Podczas wzrostu węża następuje proces linienia, czyli zrzucania zewnętrznej warstwy skóry węża , czyli wylinki. Proces ten jest konieczny, gdyż wylinka jest za mała, gdyż nie rośnie wraz ze wzrostem ciała. Ponadto dzięki procesowi linienia powierzchnia skóry węża się odświeża i wygładza, co usprawnia proces lokomocji gada, a także dzięki linieniu wąż pozbywa się żyjących w skórze pasożytów. Linienie jest również niezbędne w utrzymaniu przejrzystości warstwy ochronnej oczu. Proces linienia odbywa się z różną częstotliwością z zależności od wieku węża i jakości odżywiania , młode osobniki linieją zazwyczaj raz w miesiącu, dorosłe od 1 do 4 razy w ciągu roku. Długość życia węży długonosych to około 15 lat.