Waran z Komodo prowadzi samotniczy tryb życia, za wyjątkiem okresu godowego. W celu złożenia jaj samice waranów z Komodo wykopują gniazda w ziemi składające się z kilku jam.
Mogą też wykorzystywać opuszczone kopce ptaków (nogali). W czasie jednego sezonu lęgowego samica warana może złożyć do 38 jaj. Jaja składane są dość głęboko (np. na 2 metry), co zapewnia odpowiednie środowisko (temperaturę, wilgotność) dla rozwijających się zarodków.
Samice spędzają dużo czasu na pilnowaniu gniazda przed drapieżnikami. Z tego względu mają ograniczone możliwości, żeby polować i często znacznie tracą na masie ciała (nawet do 20 kg). Na początku pory deszczowej (w okolicach grudnia) samice przestają pilnować gniazd. Warany wykluwają się pod koniec pory deszczowej w marcu/kwietniu (w sumie po około 8 miesiącach). Długość ich ciała wynosi około 40 cm a masa ciała 100 g. Barwa ciała jest jaskrawa, na ciele widoczne są żółte i pomarańczowe paski oraz kropki. Prawdopodobnie spełniają one rolę kamuflażu i pomagają waranom ukryć się przed drapieżnikami lub upolować zdobycz.
W czasie w którym warany wykluwają się z jaj środowisko jest bogate w różne rodzaje roślin i znacząco wzrasta liczba owadów. Do czasu osiągnięcia odpowiednich rozmiarów i masy ciała warany żyją wśród koron drzew. Dzięki temu nie muszą przebywać na ziemi, gdzie mogą stanowić łatwą zdobycz dla innych zwierząt, w tym większych przedstawicieli swojego gatunku. W tym czasie żywią się owadami, drobnymi bezkręgowcami, gekonami oraz jajami ptaków. Życie na drzewach nie trwa jednak zbyt długo, gdyż po około roku lub maksymalnie w wieku około 2 lat młode warany schodzą na ziemię. Dzieje się tak ze względu na ich gwałtowny wzrost i zmiany jeśli chodzi o wymagania żywieniowe.
W zależności od rozmiarów swojego ciała, warany zaczynają polować na coraz większą zdobycz. Początkowo są to jaja ptasie, szczury węże i inne gady. Warany spędzają sporą część dnia na poszukiwaniu pokarmu. W ciągu 5-6 lat masa ciała waranów zwiększa się do około 15 kg. Szacuje się, że samice waranów osiągają dojrzałość płciową w wieku 9 lata, a samce w wieku 10 lat. Po osiągnięciu masy ciała 20 kg, warany zmieniają strategię polowania na czekanie i atak z zasadzki, zamiast aktywnego poszukiwania zdobyczy. Dzięki temu chwytają jelenie, dziki, konie, bawoły wodne, a także inne warany.
Samiec warana z Komodo może osiągać masę ciała ponad 70 kg, a długość ciała ponad 3 metry. Jest znacznie większy od samicy. Warany dożywają do 50 lat.
Warany z Komodo mają możliwość rozmnażania się partenogenetycznego.