Obecnie żyje sześć podgatunków tygrysa, z których wszystkie są zagrożone w związku z polowaniami ludzi i wkraczaniem na ich leśne siedliska.
Dla ludzi wielu kultur, tygrys jest symbolem siły i odwagi. Jednak od wielu lat poluje się na tygrysy ze względu na ich futro i inne części ciała. Czasem wykorzystuje się je w Tradycyjnej Chińskiej Medycynie, jako „lekarstwo” na różne dolegliwości, nawet na bóle zębów. Te „lekarstwa” nigdy nie okazały się skuteczne.
W ratowanie populacji tygrysów zaangażowane są od lat na wielką skalę społeczności międzynarodowe, lokalne rządy, duże korporacje, parki oraz rezerwaty, departamenty ochrony środowiska, a także organizacje pozarządowe. Ochrona gatunkowa jest realizowana na wielu płaszczyznach. Są wśród nich: nakładanie sankcji na kraje, które nie kontrolują handlu martwymi tygrysami, zakładanie rezerw gatunkowych, szkolenie oraz rozmieszczenie w terenie zespołów do walki z kłusownikami, identyfikacja krytycznych punktów w ochronie gatunkowej, współpraca z ludźmi praktykującymi medycynę tradycyjną nad alternatywnymi rozwiązaniami nie wykorzystującymi części ciała tygrysów, społeczne kampanie edukacyjne, projekty odbudowy siedlisk, ekonomiczne zachęty dla lokalnych społeczności, rozwój badań i metod monitoringu, a także rozpoczęcie naukowych projektów badawczych.
Wiele krajów na całym świecie, w tym Stany Zjednoczone, przyjęły przepisy zakazujące sprzedaży produktów wykonanych z części ciała tygrysów. Istnieją międzynarodowe projekty, które pomagają chronić siedliska dzikich tygrysów.
Ogrody zoologiczne pomagają im poprzez programy hodowlane i edukację ludzi na całym świecie o tych zwierzętach. Przykładem jest Zoo w San Diego, które połączyło siły z Parkiem Narodowym Way Kambas na Sumatrze w Indonezji, głównym siedliskiem tygrysów sumatrzańskich Panthera tigris sumatrae. Finansują wspólnie badania mające na celu określenie liczby i rozmieszczenia tych krytycznie zagrożonych zwierząt.
Niestety w dalszym ciągu rozwija się kłusownictwo i nielegalny handel częściami ciała tych zwierząt, a także wytworzonymi z nich produktami. Głównym i największym na świecie odbiorcą tego typu towarów są Chiny. Wynika to z olbrzymiego rynku zbytu i rzeszy potencjalnych klientów. Kolejnymi importerami są Tajwan i Korea Południowa, gdzie eksportuje się przeważnie kości tygrysa, jak i pozostałe części, które głównie wykorzystywane są w medycynie ludowej.
Siedlisko tygrysa sumatrzańskiego zostało drastycznie przekształcane na cele rolnicze. Tygrysy zmuszone są zamieszkiwać podzielone tereny leżące w obrębie pięciu parków narodowych i dwóch rezerwatów dzikiej przyrody. Zwierzęta żyjące na tego typu obszarach są szczególnie narażone na kłusownictwo, które nasila się wraz z naruszeniem ich spokoju przez mieszkańców wiosek. Ciągła utrata naturalnych ekosystemów pogłębia kryzys ochrony tygrysów, dlatego zostały one objęte strategią ochrony gatunkowej, opracowaną przez Indonezyjskie Ministerstwo Leśnictwa.
Obecny stan populacji jest na tyle zły, że nie pomoże mu nawet stabilizacja na obecnym poziomie. Grozi to poważną katastrofą ekologiczną, wynikającą z typowych problemów genetycznych związanych z niewielką liczebnością zwierząt.