Długość ciała to ok. 2 m, wysokość do 1,3 m, masa ciała do 350 kg. Gruba sierść w kolorze od żółto-złotego, beżowego, ciemnoczerwonego do czarnego. Przedstawiciele obu płci posiadają krótkie, grube rogi.
Długość ciała to ok. 2 m, wysokość do 1,3 m, masa ciała do 350 kg. Gruba sierść w kolorze od żółto-złotego, beżowego, ciemnoczerwonego do czarnego. Przedstawiciele obu płci posiadają krótkie, grube rogi.
Wschodnie Himalaje i Wyżyna Tybetańska, od 1000 do 4250 m n.p.m.
Zamieszkuje lasy podzwrotnikowe i lasy strefy umiarkowanej, tereny górzyste.
Ruja u takina złotego przypada na okres od lipca do sierpnia, czyli późne lato. Byki w tym okresie wykazują większą agresję i mogą być bardzo niebezpieczne. W tym czasie zwierzęta (aż do końca jesieni lub początku zimy) tworzą większe stada. Ciąża trwa od 200 do 220 dni.
Samice przebywają w mniejszych stadach (zima i wiosna) kiedy to rodzą cielęta (zazwyczaj pojedyncze młode) w kwietniu lub marcu. Dojrzałość płciową osiągają w 3,5 roku życia. Takiny złote żyją około 16-18 lat.
Największą aktywność wykazują wieczorem i w nocy.
Naturalnymi wrogami takinów są niedźwiedzie, wilki, cyjony i lamparty. Ich sposobem na uniknięcie niebezpieczeństwa jest ostrzeżenie członków stada charakterystycznym dźwiękiem i ucieczka przez skakanie ze skały na skałę lub chowanie się w zaroślach, gdzie leżą unikając spotkania z niebezpieczeństwem.
Wydziela silnie pachnącą oleistą substancję na całym ciele, którą wykorzystuje do znakowania terenu, takich jak drzewa.
Takin złoty to klasyczny roślinożerca. Żywi się różnorodnymi trawami, pędami bambusa, krzewami i liśćmi krzewów i drzew. Regularnie odwiedza lizawki solne.
Zmniejszanie się terenów występowania spowodowana działalnością człowieka tj. hodowla zwierząt i uprawy roślin. Wylesianie, niepokojenie to przykłady zagrożeń dla takina złotego. W Tybecie głównym zagrożeniem jest polowanie oraz niszczenie siedlisk. W Birmie lokalna ludność poluje na takiny dla mięsa używając pułapek i kusz. Inną z przyczyn dla którego lokalna ludność poluje na takina jest chęć posiadania futra oraz rogów tego gatunku.
Wrocławskie stado stworzono w 2017 r. i doczekano się już przychówków, ostatnio każdego roku przychodzą na świat dwa takiny. To duży sukces hodowlany wrocławskiego zoo. W około 80 światowych ogrodach jest ponad 450 takinów.