Świnie rzeczne są zwierzętami społecznymi, większość z nich żyje w małych grupach liczących od kilku do kilkudziesięciu sztuk, choć udało się spotkać stado liczące ponad 100 osobników. Typowa grupa składa się jednak z sześciu do dwudziestu zwierząt. W takim stadzie, w większości przypadków, obecny jest jeden dominujący, dorosły knur i jedna, najważniejsza, samica locha. Znaczą swoje terytorium skrobiąc pnie drzew kłami, a także wykorzystują do tej czynności gruczoły stóp, gruczoły szyjne i przed oczodołowe. Cały czas aktywne, potrafią się ze sobą komunikować, mają bogatą wokalistykę ale nie potrafią chrumczeć.
Świnie rzeczne są najbardziej aktywne podczas nocy, natomiast dzień spędzają w norach odpoczywając. Często przebywają w wodzie, lubią pływać a nawet nurkować tak jak wskazuje ich nazwa. Potrafią bronić stada, w trakcie takiej awantury następuje pokazywanie masek na twarzy i wydawanie głośnych dźwięków. Podczas ataku ustawiają uszy w poziomie, odstraszają napastnika wibrując kosmkami sierści na uszach. Walczą, przyciskając do siebie czoła, tłukąc się wzajemnie głowami, podnosząc pyski i bijąc się ogonami.
Dojrzałość płciową samice osiągają w wieku około trzech lat. Okres rozrodczy trwa od września do kwietnia, a szczyt następuje w porze deszczowej i trwa od listopada do lutego. Locha buduje duże gniazdo z traw, o wymiarach do 3 metry szerokości i 1 metra głębokości. W gnieździe tym, po około 4-miesięcznej ciąży, locha rodzi od 1 do 6 młodych. Anatomicznie natura obdarzyła ją sześcioma sutkami, dlatego nie może wykarmić więcej niż 6 prosiąt. Młode po przyjściu na świat nie ważą więcej niż 1 kg i przypominają wyglądem warchlaki dzika. Ich ubarwienie jest ciemnobrązowe, z charakterystycznymi żółtymi paskami wzdłuż całego ciała. Z czasem młode upodobnią się do rodziców. Świnie rzeczne są monogamiczne, zarówno matka, jak i dominujący dzik z małej grupy rodzinnej zapewniają młodym opiekę i ochronę. Samice rodzą tylko raz w roku a locha karmi mlekiem młode do 4 -go miesiąca życia i pomału zaczyna wprowadzać im pokarm stały.
Podobnie jak inne gatunki świń są bardzo czystymi zwierzętami, choć nie wszyscy chcą się z tym zgodzić. Mają w swojej przestrzeni wydzieloną część gdzie śpią, jedzą, czy zostawiają swoje odchody. Ich latryny zawsze mają stałe miejsce, do którego codziennie udaje się stado.