Czy wiesz, że...

puchacz
Nazwa puchacza pochodzi od bardzo charakterystycznego, niskiego, dwusylabowe dźwięku, który wydaje – „pu-hu”

Jak wygląda puchacz?

  • puchacz
    Puchacz to największy gatunek sowy występujący w Polsce. Długość ciała wraz z ogonem wynosi 60-78 cm.

    Puchacz ma dużą głowę z charakterystycznymi „uszami” z piór – sowy nie posiadają uszu zewnętrznych, a jedynie otwory słuchowe ukryte pod piórami. Charakteryzuje się dużymi oczami o jaskrawej, żółtopomarańczowej tęczówce. Dziób i stopy są czarne. W locie jego skrzydła są szerokie i zaokrąglone.

Gdzie występuje puchacz?

Puchacz występuje w znacznej części Europy, Azji i na Bliskim Wschodzie.

Puchacza można spotkać w wielu różnych typach siedlisk, w tym na obszarach leśnych, ciepłych pustyniach czy pasmach górskich Preferuje obszary skaliste, zwłaszcza w okresie gniazdowania. W górach najchętniej gnieździ się w lasach iglastych i liściastych, często zasiedla miejsca trudno dostępne jak np. wąwozy i ściany skalne, strome stoki. Na nizinach zamieszkuje środowiska wilgotne np. skraje bagien, olsy, łęgi, bory. Poszukują siedlisk z dostateczną ilością pożywienia i odpowiednich miejsc lęgowych.

  • do 78 cm całkowita długość ciała
  • do 4,2 kg masa ciała
  • do 200 cm rozpiętość skrzydeł
  • do 20 lat długość życia w naturze

Jak zachowuje się puchacz?

Puchacz jest gatunkiem monogamicznym i osiadłym. Zaciekle broni swojego terytorium przed innymi sowami. Większość dnia spędza wysoko na drzewach.

Staje się aktywny o zmierzchu i nocą. Puchacz woli gniazdować w szczelinach między skałami, osłoniętych półkach skalnych, wejściach do jaskiń, a także opuszczonych gniazdach innych dużych ptaków. Może się zdarzyć, że będzie gniazdował na ziemi, jednak gniazdo jest wtedy bardziej narażone na ataki drapieżników.

Samica puchacza składa zwykle 2-3 jaja, które następnie wysiaduje. Samiec karmi swoją partnerkę. Po wykluciu się piskląt, samiec nadal dostarcza samicy pożywienie przez następne dwa tygodnie. W tym czasie samica przebywa w gnieździe, chroniąc młode przed drapieżnikami i ucząc je samodzielnego jedzenia.

Ze względu na skryty tryb życia nie jest łatwo zaobserwować puchacza w środowisku naturalnym.

puchacz

Czym żywi się puchacz?

Puchacz jest mięsożerny. Poluje przede wszystkim nocą i ma różne techniki łowieckie.

Może chwytać zdobycz w locie oraz na ziemi. Puchacz woli polować na otwartych przestrzeniach niż w lasach. Żywi się głównie ssakami od małych gryzoni po zające, ptaki wielkości czapli oraz myszołowów. Zjada również gady, żaby, ryby oraz większe owady.

puchacz

Zagrożenia i ochrona puchacza

Gatunek ten jest zagrożony przede wszystkim przez działalność człowieka. Jest niezwykle wrażliwy na zmiany i zakłócenia w środowisku, co może spowodować porzucenie gniazda.

Niestety narciarstwo biegowe, alpinizm czy inne formy spędzania przez ludzi wolnego czasu, powodują, że często człowiek znajduje się w pobliżu gniazd puchaczy. Zagrożeniem są też prześladowania ze strony ludzi, zatrucia nasion rtęcią, utrata siedlisk, kolizje z pojazdami i przewodami wysokiego napięcia, wycinanie starodrzewi.

W Polsce objęty jest ścisłą ochroną gatunkową.

Jak ZOO Wrocław pomaga puchaczowi?

Misją ZOO Wrocław jest prowadzenie działań edukacyjnych i ochrona zagrożonych gatunków.

Realizuje ją na swoim terenie, ale również poza nim. W ramach ochrony gatunkowej na terenie zoo prowadzona jest hodowla zachowawcza gatunków zagrożonych wyginięciem lub tych, które wyginęły w naturze. To też zoo, które najbardziej angażuje się w ratowanie zwierząt w środowisku naturalnym. Odwiedzając wrocławskie zoo, a zwłaszcza wybierając bilet wstępu „ZOO NA RATUNEK”, zwiedzający pomagają ocalić liczne gatunki zwierząt.