Płomykówka tak jak inne sowy bardzo dobrze słyszy oraz dobrze widzi nawet w słabym oświetleniu, dzięki czemu jest doskonałym myśliwym. Potrafi z precyzją zlokalizować potencjalną ofiarę nawet w całkowitej ciemności. Pomocą w tym są asymetrycznie usytuowane uszy. W sytuacji uciążliwego hałasu, płomykówka swoje wrażliwe uszy zasłania małymi klapkami z piór.
Jak wszystkie sowy, płomykówka w powietrzu przelatuje w sposób bezszelestny. Zawdzięcza to specyficznym piórom podobnym do puchu. Dzięki temu płomykówka może zbliżyć się do ofiary praktycznie niezauważona.
Płomykówka słynie z wydawanych przez siebie charakterystycznych okrzyków. Głos samca jest dość wysoki, chrapliwy i skrzeczący i trwa średnio ok. 2 sekund, z przerwami co 1–20 sekund. Nawołuje w locie lub kiedy siedzi na drzewa lub na dachu budynku. Głos samicy opisywany jest jako wyższy, bardziej dźwięczny i przeraźliwy. Zarówno samiec jak i samica odzywają się z reguły tylko w sezonie lęgowym. Pisklęta dopraszają się o karmienie przez rodziców sycząc (starsze) lub trelując (młodsze).
Płomykówka nie jest gatunkiem długowiecznym. Spora większość tych sów ginie w pierwszym roku życia. Średnia długość życia w naturze wynosi ok. 4 lat, rekord natomiast to ponad 15 lat.