Pantery śnieżne to drapieżniki szczytowe, co oznacza, że odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu różnorodności biologicznej w ekosystemie. Poprzez dynamikę populacji i kaskady troficzne pantery śnieżne są ważnym wskaźnikiem stanu środowiska i pomagają regulować populacje gatunków znajdujących się niżej w łańcuchu pokarmowym. Pantery śnieżne można również uznać za gatunek wskaźnikowy lub flagowy, co jest ważne, ponieważ może pomóc zmotywować społeczeństwa do wspierania ochrony ekosystemów położonych na dużych wysokościach. Jeśli siedliska panter śnieżnych są chronione, chronione są również siedliska wielu innych gatunków.
Pantery śnieżne są najbardziej aktywne o świcie i zmierzchu. Codziennie przemieszczają się z jednego miejsca do drugiego i zmieniają miejsce odpoczynku wiele razy w ciągu dnia. Zasadniczo pantery śnieżne pozostają w jednym określonym obszarze swojego terytorium przez kilka tygodni, zanim przeniosą się do innej jego części. Pantery śnieżne są samotnikami, ale łączą się w pary podczas sezonu godowego. Także ich osobnicze areały posiadają części wspólne. Pantery śnieżne, których areały nakładają się, utrzymują dystans wzajemny około 2 kilometrów od najbliższego innego osobnika. Aktywnie unikają się nawzajem, oznaczając trasy swoich wędrówek zadrapaniami, odchodami i moczem o ostrym zapachu. Zapach ten niesie informacje co do płci i statusu rozrodczego poszczególnych osobników. Samce pantery śnieżnej nie tolerują samców tego samego gatunku, co sugeruje, że są terytorialne.
Preferowaną metodą polowania pantery śnieżnej jest podchodzenie i zasadzka na ofiarę z możliwie najkrótszą pogonią. Pantery śnieżne wykorzystują do ukrycia się zarówno kamienisty teren i krzewiastą roślinność, a dodatkowym atutem jest ich ubarwienie, nadające znakomity kamuflaż.
W przeciwieństwie do innych dużych kotowatych, pantery śnieżne nie ryczą. Zamiast tego wydają wysokie dźwięki przypominające wycie, zwłaszcza gdy samice są w rui. To swego rodzaju „wezwanie” zwykle występuje późnym wieczorem. Inna wokalizacja to nieagresywne „sapanie” emitowane przez nozdrza – słyszalne podczas spotkań dwóch osobników. Można je opisać jako sposób na powitanie.
Pantery śnieżne, oprócz dźwięków, używają do komunikacji swoich ogonów. Dzięki nim są w stanie wyrazić swój nastrój. Ponadto, pantery śnieżne również komunikują się poprzez dotyk: pocierają głową i szyją swojego partnera. Innym sposobem komunikowania się panter śnieżnych jest mimika. Na przykład, gdy się bronią, otwierają dość szeroko pysk i obnażają kły, a gdy są podekscytowane, otwierają pysk, ale kły nie są wówczas widoczne.
Znaczenie pantery śnieżnej dla człowieka
Żywe pantery śnieżne mają znaczenie gospodarcze dla ogrodów zoologicznych. Są pokazywane w celach rozrywkowych i badawczych oraz przyciągają wielu turystów. Fakt, że pantery śnieżne w naturze prowadzą samotniczy tryb życia i są trudne do znalezienia, sprawia, że jest to jeszcze ważniejsze.
Ze względu na ich nieuchwytne zachowanie, pantery śnieżne na ogół unikają i nie atakują ludzi. Jedynym poważnym negatywnym wpływem panter śnieżnych na ludzi jest ich drapieżnictwo na zwierzętach domowych.