Magot prowadzi stadny tryb życia, tworzy mieszane grupy kilku samic i samców. Stado może liczyć od 10 do 100 osobników. Są matriarchalne, a ich hierarchia jest określana przez pochodzenie wiodącej samicy. W przeciwieństwie do innych makaków, samce uczestniczą w odchowie młodych. Samce mogą poświęcać dużo czasu na zabawę i pielęgnację własnych młodych, ale nie tylko. Dzięki temu tworzą się silne więzi społeczne. Takie zachowania wydają się być determinowane przez wybory samic, które preferują opiekuńczych samców.
Okres godowy trwa od listopada do marca. Ciąża trwa od 147 do 192 dni. Samica rodzi zwykle tylko jedno młode na jedną ciążę. W rzadkich przypadkach samice rodzą bliźnięta. Potomstwo osiąga dojrzałość w wieku od trzech do czterech lat i może żyć 20 lat lub dłużej.
Iskanie które można obserwować w grupie makaków pomaga rozładować stres jaki może pojawić się pomiędzy osobnikami w stadzie.
Samce wchodzą w konflikty i tworzą koalicje z innymi samcami, zwykle z pokrewnymi samcami, aby zwiększyć swoje powodzenie. Koalicje te nie są trwałe i mogą się często zmieniać, gdy zmienia się pozycja samców w grupie. Chociaż samce są bardziej skłonne do tworzenia koalicji z samcami, którzy pomagały im w przeszłości, nie jest to tak ważne, jak pokrewieństwo. Samce unikają konfliktów z innymi samcami o wyższej randze.
Wystawiana otwarta paszcza magota jest najczęściej używana przez młode makaki i jest oznaką zabawy.
Głównym celem krzyków u magotów jest ostrzeganie innych członków grupy przed możliwymi niebezpieczeństwami, takimi jak drapieżniki. Makaki potrafią odróżniać zawołania osobników z własnej grupy od tych z innych stad.