Szacuje się, że w latach 1993-2014 populacja lwów uległa redukcji o około 43%. Wśród głównych przyczyn spadku liczebności uważa się kłusownictwo, utratę siedlisk oraz wyczerpywania się bazy pokarmowej.
Pojawiającym się zagrożeniem jest handel kością i innymi częściami ciała lwów, używanych do tradycyjnej medycyny, zarówno w Afryce, jak i w Azji. Ponadto w niektórych rejonach Afryki nasilony jest konflikt między ludźmi a lwami, ze względu na straty inwentarza żywego. W wyniku ograniczonego terenu i zubożenia bazy pokarmowej, lwy polują na zwierzęta hodowlane (np. bydło), co wiąże się z dużymi stratami finansowymi dla tamtejszej ludności. W rezultacie drapieżniki te są prześladowane na terenach hodowlanych w całej Afryce. Niewiele wiadomo na temat liczby zabitych lwów przez miejscową ludność, jednak uważa się to za główne zagrożenie dla ich przetrwania poza obszarami chronionymi. Wdrożenie odpowiednich środków w zakresie zarządzania zwierzętami hodowlanymi w połączeniu z mechanizmami kompensowania strat w inwentarzu, to jedne z głównych odpowiedzi na rozwiązanie konfliktu człowiek-lew.
Zagęszczenie populacji lwów jest ściśle związane z dostępnością ofiar, przede wszystkich dużych, roślinożernych ssaków. Tym ostatnim zagraża szczególnie niezrównoważony rozwój i coraz bardziej skomercjalizowany handel mięsem dzikich zwierząt. Powoduje to zmniejszenie się populacji ofiar na dużych obszarach afrykańskiej sawanny.
Nielegalny handel częściami ciała lwów, wykorzystywanymi do celów pseudo leczniczych to kolejne poważne zagrożenie dla subpopulacji afrykańskiej i azjatyckiej. W Afryce Zachodniej i Środkowej zanotowano wiele zastosowań skór i kości lwów (przy czym najczęściej wykorzystuje się kości i tłuszcz). Ponadto badania przeprowadzone w Nigerii w Parku Narodowym Yankari wykazały, że ponad 22 części ciała lwa, uznawane są przez tamtejszą ludność za mające wartość leczniczą. Większość z ponad 200 ankietowanych przyznała, że używała w przeszłości części ciała lwa, a połowa w ciągu ostatnich trzech lat.
Wydaje się, że również w Azji rośnie zainteresowanie wykorzystaniem kości lwa afrykańskiego. Historycznie w tradycyjnej medycynie chińskiej stosuje się części ciała tygrysa, natomiast rząd Chin zezwolił na użycie kości lwa do produkcji win pseudo leczniczych (tradycyjnie zawierają kości tygrysa). Republika Południowej Afryki zgłosiła eksport m.in. do Chin, dużych ilości kości lwów pochodzących z niewoli. Należy jednak pamiętaj, że legalny handel kością lwów, może być przykrywką dla nielegalnego pozyskiwania części ciała dużych kotowatych.
Polowania komercyjne na lwy w celu pozyskania trofeum, odbywają się w wielu krajach Afryki Subsaharyjskiej. Uważane są za ważne narzędzie służące ochronie dzikich terenów, zapewniające środki finansowe na ochronę lwa dla rządów i społeczności lokalnych. Jednakże metoda ta nie jest pozbawiona kontrowersji. Na niektórych obszarach polowano na większą ilość lwów niż zalecano.
Lwy narażone są także na choroby przenoszone przez psy i inne ssaki drapieżne jakim jest wirus CDV spokrewniony z nosówką, który w 1994 r. wywołał epidemię w parku Serengeti. Lwy podatne są także na gruźlicę i FIV czyli koci odpowiednik AIDS. Przez 25 lat liczba lwów zmniejszyła się z ok. 100 tys. Do ok. 25 tys. Osobników.
Od 1975 roku gatunek Panthera leo został uwzględniony w Załączniku CITES II Konwencji Waszyngtońskiej. W Afryce lwy obecne są na dużych i dobrze zarządzanych obszarach chronionych, stanowiąc jedno z najpopularniejszych zwierząt na liście turystów odwiedzających ten kraj. Większość obszarów we Wschodniej i Południowej Afryce posiada infrastrukturę, wspierającą turystykę dzięki czemu obecność lwów na tych obszarach generuje znaczne dochody. Wiąże się to jednoczenie z zachętą do ochrony dzikich terenów.