Lemur koroniasty jest endemitem Madagaskaru i obecnie wymienia się go jako zagrożony przez IUCN z powodu silnej fragmentacji siedlisk i pogorszenia się ich jakości głównie z powodu upraw rolniczych, produkcji węgla drzewnego, wydobywania szafirów i złota oraz nielegalnego pozyskiwanie drewna. Gatunek ten jest również wyławiany dla mięsa jak i jest prześladowany przez ludzi w odwecie za szkody w uprawach i łapany na lokalny handel zwierzętami.
Wiele gatunków lemurów jest na skraju wyginięcia. Z 91 procentami wszystkich gatunków i podgatunków lemurów sklasyfikowanych jako krytycznie zagrożone, zagrożone lub podatne na zagrożenia w Czerwonej Liście Gatunków Zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), lemury są najbardziej zagrożoną grupą ssaków na świecie.
Madagaskar, jedyne miejsce na świecie, w którym występują lemury, jest domem dla 110 gatunków lemurów i jest globalnym centrum różnorodności biologicznej. Tylko 10 procent obszaru lądowego Madagaskaru pozostaje odpowiednim siedliskiem dla naczelnych. Lemurom zagraża utrata siedlisk i wylesianie, a bez ukierunkowanych działań ochronnych mogą wyginąć za 20 lat.