Lemur katta , nazywany także katta należy do małpiatek z rodziny lemurowatych. Lemur w łacinie oznacza ducha nocy. Lemury odkryto na Madagaskarze i opisano po raz pierwszy w 1758 roku. W Europie pojawiły się wraz z transportami zwierząt egzotycznych w XIX wieku. Panuje wiele przesądów, dotyczących lemurów. Niektóre gatunki małpiatek uważano za przynoszące niepowodzenie a nawet śmierć np. palczak madagaskarski) inne uważano za święte (indrisy) .
Lemurowate to rodzina naczelnych, do której zaliczamy pięć rodzajów i kilkanaście gatunków. Wielkość ciała przedstawicieli lemurowatych waha się od rozmiarów myszy (lemurek myszaty) do rozmiarów małego psa. Lemurowate charakteryzują się długim ogonem i długimi kończynami, przy czym kończyny tylne są dłuższe od przednich. Lemury mają puszystą, miękką sierść, często są kontrastowo ubarwione. Część twarzowa głowy tych małpiatek jest zwykle wydłużona, uszy małe, zaostrzone, oczy duże, osadzone blisko siebie, skierowane do przodu. Dłonie i stopy lemurowatych są chwytne z przeciwstawnymi palcami. U zwierząt tych obserwuje się zupełny lub częściowy brak górnych siekaczy, ich górna warga jest podzielona, wilgotna, występuje sztywny fałd w dolnej stronie języka (podjęzyk). Większość lemurowatych prowadzi nocny tryb życia. Żyją gromadnie. Prowadzą nadrzewny tryb życia, za wyjątkiem lemura katta.
Lemur katta posiada następujące wymiary ciała: długość głowy i tułowia 50 cm, ogona podobnie. Głowa tego zwierzęcia jest stosunkowo mała. Kończyny tylne są dłuższe od przednich. Pysk dość wydłużony, przypominjący pysk lisa lub psa. Duże oczy z żółtoczerwoną tęczówką, otoczone są szarymi włosami, nos jest brunatny, reszta twarzy i długie uszy lemura katta są pokryte białymi włosami. Pokrycie ciała tej małpiatki jest popielate na głowie i grzbiecie, jaśniejsze natomiast na spodzie tułowia. Najbardziej charakterystyczną częścią ciała lemura katta jest jego ogon, długi, puszysty, ubarwiony w czarne i białe pierścienie w ilości 13-15 obrączek, taki ogon jest wyłączną cechą lemura katta, pozostałe gatunki lemurów mają ogony jednobarwne. Co ciekawe, ogon lemurów katta zawsze zakończony jest czarnym prążkiem. Ponadto ogon tej małpiatki jest dłuższy od reszty ciała, służy do zachowania równowagi podczas poruszania się na drzewach , ale także jest narzędziem komunikowania się w obrębie grupy. Kiedy lemury katta przemieszczają się na ziemi, unoszą w górę ogony jak kierunkowskaz, aby wskazać drogę innym członkom stada podczas wędrówek.
Lemur katta posiada na przedramionach gruczoły wydzielnicze. Małpiatka wciera substancję zapachową w ogon, którym następnie naznacza swoje terytorium. Taki sygnalizator zapachowy ma ogromne znaczenie podczas godów i walk między samcami. Lemur katta do obrony używa dłoni i kłów.
Lemury porozumiewają się między sobą także za pomocą feromonów- mają bardzo dobrze rozwinięty zmysł węchu. W przeciwieństwie do małp lemury nie posługują się mimiką, mają bardzo słabo rozwinięte mięśnie twarzy. Dłonie i stopy lemura katta są wydłużone, bardziej przystosowane do poruszania się po skałach niż na drzewach. Spód dłoni, stóp i stosunkowo długie palce tego zwierzęcia są nagie, o charakterze jakby przylgowym, co wraz z dobrze umięśnionym ramieniem sprawia, że kończyny lemura katta są wybitnie czepne. Chwytne dłonie lemurów posiadają linie papilarne.