Obecnie wyróżnia się trzy gatunki kazuarów: Casuarius bennetti – kazuar mniejszy, Casuarius unappendiculatus – kazuar jednokoralowy, oraz Casuarius casuarius – kazuar hełmiasty. Kazuar hełmiasty to trzeci co do wielkości i drugi co do ciężaru ciała ptak na świecie.
Kazuary to duże ptaki o mocnej budowie ciała i długich, potężnych nogach służących zarówno do biegania, jak i obrony. Pazury na palcach kazuarów osiągają do 12 cm długości. W związku z tym kopnięcie kazuara może powodować głębokie zranienia, a nawet śmierć. Ich ciała pokryte są ciemnobrązowymi lub czarnymi piórami, które bardziej przypominają grube, szorstkie włosy. Szyja i głowa są pozbawione piór i są wyraziście ubarwione na niebiesko i czerwono. Co ciekawe, u kazuara jednokoralowego (Casuarius unappendiculatus) ubarwienie na szyi może się zmieniać zależnie od nastroju ptaka. Na głowach kazuary mają duży, kościsty hełm, który ma ciemny kolor na zewnątrz i jest chroniony gęstą warstwą płytki rogowej, tak jak kopyto końskie lub skorupa żółwia. Wnętrze składa się z delikatnej, gąbczastej tkanki o strukturze plastra miodu z większą ilością przestrzeni powietrznych w tylnej części konstrukcji. Hełm kazuara występuje u obu płci i zaczyna się rozwijać, gdy ptak ma około 2 lat. Ów „kask” stanowi zagadkę co do pełnionej funkcji. Powstało na ten temat kilka teorii, między innymi sugestia, że stanowi on ochronę przed spadającymi owocami bądź atakiem drapieżników, lub wzmacnia głos ptaka, jednak nie znaleziono dowodów na poparcie owych tez. Być może pomaga w odgarnianiu roślinności podczas poszukiwania pokarmu lub stanowi wabik dla płci przeciwnej, albo wskazówkę co do wieku i pozycji ptaka w lokalnej hierarchii.
Zwierzęta homeotermiczne (stałocieplne) utrzymują w dużej mierze stabilną temperaturę wewnętrzną ciała, która często różni się od tej na zewnątrz, poprzez metaboliczne wytwarzanie ciepła. Wiele zwierząt wykształciło strukturę morfologiczne lub przystosowało istniejące obszary ciała, znane jako „okna termiczne”, do wymiany ciepła. Warunkiem wstępnym umożliwiającym strukturze wymianę ciepła z otoczeniem jest to, że musi być silnie unaczyniona i nieizolowana, aby umożliwić rozproszenie części ciepła we krwi. Naczynia w tych częściach ciała są ułożone powierzchownie, ułatwiając wymianę ciepła, zanim krew powróci w głąb ciała. Bardzo ważne jest, aby przepływ krwi był regulowany w tych okolicach. Przy niskiej temperaturze otoczenia ścianki naczyń krwionośnych zwężają się, ograniczając dopływ krwi do danego obszaru i umożliwiając przepływ ciepłej krwi w organizmie. W cieplejszej temperaturze zewnętrznej naczynia rozszerzają się, co ułatwia schłodzenie krwi przed powrotem do głębokich partii ciała. Kask kazuara spełnia warunki dla okien termicznych: nieizolowanych i unaczynionych. Ponadto kazuar staje przed wyzwaniem termicznym ze względu na duże rozmiary ciała, ciemne upierzenie i tropikalne rozmieszczenie – w Oceanii. Z tych zbiorowych powodów możliwe jest, że charakterystyczna konstrukcja przypominająca hełm na głowie kazuara działa jak radiator, usuwając nadmiar ciepła.
Kazuary, podobnie jak strusie, emu, nandu czy kiwi, nie posiadają kostnego grzebienia na mostku, który u ptaków latających stanowi miejsce przyczepu dla mięśni poruszających skrzydłami. Kazuary mają niewielkie szczątkowe skrzydła zakończone małym pazurem, znajdują się na nich ślady pierwotnych piór w postaci pięciu lub sześciu długich białych „prętów” – są to dutki, czyli trzony piór. Pisklęta kazuara są brązowe z czarnymi paskami biegnącymi wzdłuż ich ciała. Takie ubarwienie stanowi dobry kamuflaż przez pierwsze trzy do sześciu miesięcy ich życia. Młode osobniki są brązowe, a nie czarne i mają mniejsze łuski widoczne na nogach. Jaskrawe kolory na szyki pojawiają się dopiero w wieku około jednego roku. Samice mają od 127 do 170 cm długości i do 59 kg, są większe niż samce. Te z kolei osiągają masę ciała od 29 do 34 kg.