Kakadu różowe zamieszkują otwarte przestrzenie porośnięte pojedynczymi drzewami, zazwyczaj w pobliżu zbiorników wodnych oraz obszary zagospodarowane przez człowieka. Często spotykane są na polach i w ogrodach, itp. Jest to gatunek bardzo plastyczny, chętnie zasiedla tereny zdegradowane i zmienione w wyniku działalności człowieka.
Kakadu różowe żyje w liczących nawet do tysiąca osobników stadach w pobliżu zbiorników wodnych, gdzie ptaki te żerują i odpoczywają. W okresie lęgowym papugi te tworzą pary, które łączą się na całe życie i bronią swojego terytorium przed konkurentami. Tak jak inne papugi, kakadu różowe zakładają gniazda w dziuplach drzew. Zrywają korę wokół otworu, a wewnątrz gniazdo wyściełają liśćmi eukaliptusa . Niekiedy też zakładają gniazdo w szczelinach skalnych. Samica składa od 2 do 5 białych jaj, których inkubacja trwa przez okres około 30 dni. Pisklęta kakadu są gniazdownikami, wykluwają się nieopierzone i nieporadne, i są karmione przez obojga rodziców. Młode ptaki przebywają w dużych stadach na drzewach, gdzie są nadal dokarmiane przez okres od 6–8 tygodni. Przez kolejne 2–3 lat wędrują stadnie, aż do momentu pierwszych lęgów.
Kakadu różowe są bardzo towarzyskie i mają ekspresyjny temperament. Z kształtu czuba można odczytać nastrój tych papug, podniesione pióra wskazują na to, że ptaki są podekscytowane lub zaniepokojone.
W naturalnym środowisku kakadu różowe żyją w ogromnych stadach. Tworzą pary na całe życie, rozłączone tylko poprzez śmierć. Papugi te są niezwykle ruchliwe i ciekawskie, a także potrafią być hałaśliwe. Wydane przez nie bardzo charakterystyczne wysokie okrzyki: tszil, tszil są słyszalne z daleka. Czasami wydają też donośny dźwięk przywodzący na myśl chrapliwy skrzek.
Jak wszystkie duże papugi, kakadu różowe przywiązują się do człowieka. Ptaki te potrafią nie tylko wybitnie naśladować dźwięki, czyli odgłosy z otoczenia, w tym także ludzką mowę i tembr głosu ale także są w stanie naśladować ludzkie ruchy.
Średnia długość życia tego gatunku wynosi około 40 lat.