Czy wiesz, że...

Jeż uszaty jest niezwykle odporny na niedobór pożywienia oraz wody – potrafi bez nich przetrwać nawet do 10 tygodni.

Jak wygląda jeż uszaty?

  • Jeż uszaty uznawany jest za jednego z najmniejszych jeży bliskowschodnich. Jego uszy są zdecydowanie większe niż u innych jeży (dłuższe niż połowa długości jego głowy). Kolce grzbietowe są białe na szczycie z ciemniejszymi paskami poniżej.

Gdzie występuje jeż uszaty?

  • Jeż uszaty występuje w Azji Środkowej i na Bliskim Wschodzie. Zamieszkuje suche stepy, półpustynie i pustynie. Preferuje suche doliny rzeczne, opuszczone rowy nawadniające, tereny zakrzewione, czasem spotykany jest w oazach i wokół osiedli ludzkich. Unika gorącej pustyni i chłodniejszych obszarów górskich.

  • do 400 g masa ciała
  • do 27 cm długość ciała
  • do 4 średnia ilość potomstwa
  • do 7 lat długość życia

Jak zachowuje się jeż uszaty?

Jeż uszaty jest zwierzęciem nocnym i prowadzi głównie samotniczy tryb życia. W ciąg dnia odpoczywa pod skałami czy w zagłębieniach.

Żyje w norach o długości około 45 cm, tylko z jednym wejściem. Zwykle sam je wykopuje, chociaż czasem korzysta z tych opuszczonych przez inne zwierzęta np. żółwie, myszoskoczki czy lisy. Śpi samotnie z wyjątkiem okresu lęgowego, kiedy samica przebywa z potomstwem.

Jeż uszaty ma znakomicie wykształcone zmysły słuchu i węchu. Najchętniej żeruje nocą i przemierza do 9 km w poszukiwaniu pożywienia. Potrafi szybko biegać. Jeż uszaty aktywny jest przez większą część roku. Latem potrafi zapadać w stan odrętwienia, natomiast na niektórych obszarach w sen zimowy.

Niewiele wiadomo o systemie godowym jeża uszatego. Rozmnaża się raz w roku w miesiącach letnich – od lipca do września. Okres ciąży trwa 35-42 dni. Samica rodzi 1-4 młodych. Jeże uszate przychodzą na świat z bardzo małą liczbą kolców. Jednak w ciągu 5 godzin po urodzeniu kolce wydłużają się czterokrotnie. Po dwóch tygodniach małe jeże są już w pełni pokryte kolcami.

 

Czym żywi się jeż uszaty?

  • jeż uszaty

    Jeż uszaty jest gatunkiem wszystkożernym. Około 70% jego diety stanowią owady. Zjada również np. dżdżownice, ptasie jaja, ślimaki, rośliny, a nawet jaszczurki i węże. Przez ludzi uważany jest za sprzymierzeńca w walce ze szkodnikami, ponieważ żywi się wieloma gatunkami owadów.

Zagrożenia i ochrona jeża uszatego

Według IUCN jeż uszaty jest jest gatunkiem lokalnie pospolitym i szeroko rozpowszechnionym. Sklasyfikowany jest jako LC – niesie ryzyko wyginięcia. Jeże uszate zjadają rożne gatunki zwierząt, zwłaszcza owadów i mogą przyczynić się do regulowania populacji szkodników na niektórych obszarach.

Jak ZOO Wrocław pomaga jeżowi uszatemu?

Misją ZOO Wrocław jest prowadzenie działań edukacyjnych i ochrona zagrożonych gatunków. Realizuje ją na swoim terenie, ale również poza nim. W ramach ochrony gatunkowej na terenie zoo prowadzona jest hodowla zachowawcza gatunków zagrożonych wyginięciem lub tych, które wyginęły w naturze. To też zoo, które najbardziej angażuje się w ratowanie zwierząt w środowisku naturalnym. Odwiedzając wrocławskie zoo, a zwłaszcza wybierając bilet wstępu „ZOO NA RATUNEK”, zwiedzający pomagają ocalić liczne gatunki zwierząt.