Gerezy angolskie żyją w spójnych grupach, zwykle złożonych z pojedynczego dorosłego samca, 3-4 dorosłych samic, osobników młodocianych i młodych. Liczebność w grupie gerez waha się od 3-15 osobników, jednakże występuje wiele wariantów struktur socjalnych w obrębie społeczności gerez, spotykano nawet grupy złożone z ponad 200 osobników z wieloma dorosłymi samcami. Obserwacje wskazują, że złożone z wielu samców grupy występują powszechnie w naturalnym środowisku i że samce gerezy angolskiej spędzają czas na wzajemnym iskaniu się i odpoczywają blisko siebie. Natomiast dorosłe samce nienależące do grup mieszanych to zwykle samotniki lub para, chociaż obserwowano nieco większe grupy złożone z wyłącznie męskich osobników. Wszystkie te konfiguracje mają charakter tymczasowy.
Samce samotne, lub z niewielkich grup, mogą prześladować pobliskie grupy mieszane, próbując kojarzyć się z samicami, dołączać na obrzeżach grupy lub wypierać dominującego samca w celu przejęcia grupy na własność. Czasami, ale nie zawsze, wyłącznie męskie grupy gerez składają się z krewniaczych par, takich jak np. bracia.
Badania nad behawiorem gerez angolskich w naturalnym środowisku wykazały, że samice często żerują w grupach, przebywając blisko siebie. W niektórych grupach samic zaobserwowano hierarchię w obrębie grupy, zwłaszcza w miejscach żerowania tych małp.
Terytorium grupy gerez angolskich jest zwykle niewielkie. Członkowie grupy bronią swojego terytorium przed innymi grupami gerez angolskich. Jednakże w obliczu zagrożenia ze strony drapieżnika grupy gerez tworzą sojusze w celu odstraszenia agresora. Samice dowodzą grupą , ale dominujący samiec bierze odpowiedzialność za obronę terytorium i ochronę stada przed drapieżnikami.
Małpy te są spokojne i mało ruchliwe, w momencie zagrożenia starają się raczej ukryć niż uciec. Zwinność i sprawność pomaga im w ucieczce przed drapieżnikiem. W naturalnym środowisku do wrogów gerez zaliczamy orły i duże koty a także inne małpy: szympansy, które zwykle polują na gerezy w grupach, z użyciem nagonki.
Zaobserwowano poranne współzawodnictwo w wydawaniu ryczących odgłosów między dominującymi samcami gerez angolskich. Zachowanie takie może pomóc w utrzymaniu odstępów między grupami gerez w koronach drzew.
Ze względu na swoją rolę obrońcy samiec gerezy angolskiej będzie nieustannie ryczał i skakał w obecności drapieżnika, dopóki jego grupa nie ucieknie w bezpieczne miejsce. Pisk, mruczenie, klikanie językiem i ziewanie mogą również oznaczać groźby lub niepokój.
W poligynicznej (samiec koegzystuje i współżyje z wieloma samicami) społeczności gerez angolskich dominujący samiec kontroluje dostęp do rozmnażających się samic, które sygnalizują samcowi chęć do podjęcia współżycia. U gatunku tego nie zaobserwowano wyraźnego sezonu godowego, jednakże większość krycia ma miejsce w porze deszczowej, a szczyt urodzeń przypada na wrzesień i październik. Okres ciąży trwa od 147 do 178 dni..
Młode, najczęściej jedno, ale zdarzają się też bliźniaki, rodzą się w ciągu całego roku. Noworodek jest po przyjściu na świat całkowicie biały (jasna skóra i biała, krótka sierść) i oprócz matki opiekują się nim inne samice , a niekiedy nawet samce z grupy. Kontrastowe ubarwienie malucha ma wzbudzić wobec niego uczucia opiekuńcze u członków grupy i pomóc im szybko zlokalizować młode podczas niebezpieczeństwa, aby pospieszyć mu z pomocą. Inne samice wspomagają matkę w opiece nad młodym, dzięki czemu matka może wystarczająco długo karmić oseska, zaspokajając jego potrzeby żywieniowe. Młode gerezy angolskiej szybko zmienia białą barwę na ciemniejszą, i w wieku 3 miesięcy uzyskuje ubarwienie osobnika dorosłego. W wieku 15 miesięcy maluchy odstawiane są od piersi, a do drugiego roku życia samice osiągają dojrzałość płciową. Samiec osiąga dojrzałość płciową w ciągu czterech lat, wtedy albo będzie zmuszony opuścić grupę, albo rzucić wyzwanie dominującemu samcowi o przejęcie dominacji nad grupą. Samice pozostają w swoich grupach rodzinnych przez całe życie.
Gerezy angolskie, pełniąc rolę rozsiewaczy nasion, wspomagają rozwój roślinności. Naukowcy sugerują również, że małpy te zasługują na głębsze badania ze względu na ich rolę jako wskaźnika ogólnego stanu lasu, biorąc pod uwagę ich dużą zależność od kondycji drzew.