Rodzina fokowatych jest bardzo zróżnicowana morfologicznie – różnią się od siebie wyglądem, wielkością i środowiskiem bytowania.
Za najmniejsze foki uważa się nerpy. Osiągają długość do 130 cm i masę ciała maksymalną 110kg. „Największymi fokami” są mirungi, czyli słonie morskie, które też należą do tej rodziny. Samce, znacznie większe od samic, mogą przekraczać masę 3000 kg! Wielkością przewyższają niekiedy znane olbrzymie płetwonogie, jakimi są morsy. Zdecydowana większość fok bytuje w rejonach okołobiegunowych. Najbardziej znane, tj. lampart morski, czy krabojad to ważne drapieżniki wód Antarktydy. Na północy spotyka się równie ciekawe foki. Foka pręgowana słynie ze swojego pięknego wzoru na sierści, a kapturnik z intrygującego nosa, który może nadymać, aż pojawi się charakterystyczny czerwony „balonik”. Są tu również znane nam z Bałtyku foki, tj. foka szara (szarytka morska), foka obrączkowana (nerpa) i foka pospolita, którą możecie zobaczyć w naszym Zoo.
Foka pospolita ma dużą, okrągłą głowę oraz wąskie nozdrza, które łatwo się zamykają podczas nurkowania. Płetwy są długie i płaskie.Ubarwienie fok pospolitych jest zróżnicowane, od jasnego brązu do ciemnoszarego z dużą ilością ciemnych plamek. Brzuch z reguły jest jaśniejszy niż grzbiet. Gruba warstwa podskórnego tłuszczu zapewnia energię i izolację. Dorosłe samce foki pospolitej osiągają 160-190 cm długości ciała oraz 70-150 kg masy ciała. Natomiast dorosłe samice 150 cm i 60-110 kg, a szczenięta po urodzeniu mają 82-98 cm i 8-12 kg.
Warto też zaznaczyć, że foki i uchatki to dalecy kuzyni. W dodatku łatwo je rozróżnić na „pierwszy rzut oka”. Przede wszystkim wyglądem zewnętrznym, ponieważ foki nie posiadają małżowin usznych. Otwór słuchowy jest niewielki i umieszczony w bliskiej odległości od oka. U kotików dość łatwo zauważyć małżowiny uszne. Foki słyszą na lądzie dobrze, jednak pod wodą wychwytują dźwięki o dużo wyższej częstotliwości – ma to kluczowe znaczenie dla ich przetrwania. Pomaga im lokalizować ofiarę, zbliżających się wrogów oraz inne foki. Ponadto foka, w przeciwieństwie do uchatki, nie może podwinąć swoich kończyn pod spód ciała i poruszać się na nich po lądzie. Dzięki silnym mięśniom brzucha foka potrafi za to „pełzać” po powierzchni, pomagając sobie przy tym tylko nieznacznie płetwami piersiowymi.