Fenki to drapieżniki, które poprzez swoje polowania kontrolują liczbę małych ssaków, ptaków, gadów, owadów i innych bezkręgowców lądowych występujących na ich terytoriach. Mogą zrywać liście z okoliczne roślinności, ale nie ma dowodów, że takie zachowanie powoduje trwałe uszkodzenie roślin.
Niewiele wiadomo na temat tego, jakie zwierzęta polują na fenki, chociaż można bezpiecznie założyć, że niektóre to robią. Kryjówki fenków dają im możliwość szybkiej ucieczki, a sierść w kolorze piasku, które pomaga w podchodzeniu zdobyczy, może również pomóc im uniknąć wykrycia przez większe zwierzęta. Doskonały słuch z pewnością pozwala lisom pustynnym na lokalizowanie i omijanie innych, większych drapieżników.
Fenek zamieszkuje obszary pustynne, gdzie temperatura w ciągu dnia przekracza 40 stopni C, a nocą może spadać nawet poniżej zera. Lisy pustynne znakomicie przystosowały się do tych wymagających warunków środowiska. Nocna aktywność fenków jest wynikiem kilku czynników. Po pierwsze, w ciągu upalnego dnia temperatura otoczenia jest trudna do zniesienia – większość pustynnych zwierząt unika więc aktywności dziennej. Po drugie, fenek, nawet znakomicie zakamuflowany dzięki ochronnemu ubarwieniu, jest widoczny i wystawiony na atak dziennych drapieżników, dlatego bezpieczniej jest, jeśli dzień spędza w ukryciu. Fenki to zwierzęta bardzo towarzyskie, żyjące razem w grupach rodzinnych, które mogą liczyć do 10 osobników. Te klany osobników zazwyczaj spokrewnionych obejmują co najmniej jedną parę rodzicielską, miot niedojrzałych młodych i prawdopodobnie kilka starszych szczeniąt. Para jest monogamiczna, a „związek” trwa przez całe ich dorosłe życie. Terytorium jest znaczone zarówno moczem, jak i odchodami. Dominujące samce oddają mocz częściej w wybranych miejscach niż osobniki im podległe. Towarzyski charakter fenków przejawia się w ich częstych i zróżnicowanych wokalizacjach. Zarówno dorosłe fenki, jak i szczenięta szczebioczą, skomlą, zawodzą, warczą i wrzeszczą. Wycie jest krótkie i głośne, obniża się i jest wielokrotnie powtarzane. Fenki często angażują się w zabawę i okazują się niezwykle zwinne ze względu na swój niewielki wzrost. Dorosły lis pustynny może skakać z miejsca na wysokość 0,7 m oraz ponad 1 m w dal. Ta cecha pomaga fenkom chwytać zdobycz. Jako nocni łowcy, lisy pustynne potrzebują w ciągu dnia miejsc do spania, w których mogą się schronić przed gorącym pustynnym słońcem. W tym celu kopią nory, które mogą być głębokie nawet na 1m pod powierzchnią pustyni. Te legowiska są również wykorzystywane do wychowywania szczeniąt. Często stają się rozległymi systemami tuneli i mogą posiadać kilka wejść, z których fenki mogą uciec, w razie ataku drapieżników. Nory są zwykle wykopywane pod pustynnymi krzakami, łącząc korzenie roślin, aby zapewnić podparcie ścian tunelu. Liście służą do wyłożenia komory lęgowej lisicy. W niektórych przypadkach kilka rodzin fenków może mieszkać razem, współdzieląc złożony system nor. Nawet jeśli dochodzi do tego wspólnego mieszkania, fenek, podobnie jak inne lisy, nadal woli polować samotnie. Fenki polują metodą składającą się z trzech faz: podchodzenia, skoku i opadnięcia na zdobycz. Lisy pustynne są oportunistyczne, jeśli chodzi o dobór ofiar. Przechowują żywność do wykorzystania w przyszłości. Dobrze pamiętają miejsca, gdzie ukrywają pokarm z sezonu na sezon. Fenki są tak dobrze przystosowane do klimatu Sahary, że nie muszą pić. W razie potrzeby pobliska roślinność jest jednak przydatnym źródłem wody i niekiedy stanowi uzupełnienie lisiej diety.
Fenek postrzega swoje otoczenie przede wszystkim dzięki wysoko rozwiniętym zmysłom słuchu i węchu. Ogromne uszy są w stanie przefiltrować dźwięk przez wiele centymetrów piasku i potrafią wykryć subtelne różnice między jednym jękiem a innym w głosach pozostałych fenków. Widzenie w nocy poprawia odblaskowa warstwa znajdująca się na siatkówce oka, zwana tapetum. Ta adaptacja tworzy iluzję świecących oczu i jest charakterystyczna dla zwierząt nocnych. Ranga społeczna fenków jest przekazywana głównie poprzez zabawę. Jako zwierzęta społeczne używają komunikacji wizualnej i dotykowej.