Czy wiesz, że...

Bazyliszek płatkogłowy
Bazyliszek płatkogłowy potrafi biec na krótkich dystansach po wodzie! Wykorzystuje do tego zarówno stopy, które od spodu posiadają wyspecjalizowane łuski, jak i ogon. W Kostaryce dzięki temu jaszczurki te zyskały nawet przydomek „jaszczurki Jezusa Chrystusa”.

Jak wygląda bazyliszek płatkogłowy?

  • Bazyliszek płatkogłowy

    Bazyliszek płatkogłowy jest dość dużą jaszczurką. Jego całkowita długość ciała (wraz z ogonem), wynosi do 91 cm. Ogon pomaga w utrzymaniu równowagi. Stanowi nawet 75% całkowitej długości ciała jaszczurki. Dorosłe osobniki z reguły są jasnozielone i mają jasnożółte oczy. Po bokach ciała widoczne są małe niebieskawe plamki, które układają się w jeden lub dwa pasma. Samce mają trzy grzebienie: na głowie, na grzbiecie i na ogonie. Samice są mniejsze od samców i mają grzebień tylko na głowie. Młode osobniki są mniej rzucające się w oczy i nie mają charakterystycznych grzebienia.

Gdzie występuje bazyliszek płatkogłowy?

Bazyliszek płatkogłowy pochodzi z Ameryki Środkowej. Jego zasięg występowania rozciąga się od Hondurasu, przez Nikaraguę i Kostarykę, po Panamę. Bazyliszek płatkogłowy żyje w tropikalnych lasach deszczowych, zwykle w pobliżu zbiorników wodnych. Większość czasu spędza na ziemi, ale nocą śpi na gałęziach na wysokości do 20 metrów.

  • do 500 g masa ciała
  • do 91 cm długość ciała
  • 11.3 km/h prędkość
  • do 6 lat długość życia w naturze

Jak zachowuje się bazyliszek płatkogłowy?

  • Bazyliszek płatkogłowy

    Bazyliszek płatkogłowy prowadzi dzienny tryb życia. Większość czasu spędza na żerowaniu, wygrzewaniu się i odpoczywaniu wzdłuż cieków wodnych. Żyje na lądzie, wspina się po drzewach, a w momencie kiedy czuje się zagrożony, potrafi biec po powierzchni wody na dwóch tylnych kończynach. Stopy bazyliszka płatkogłowego zaopatrzone są od spodu w wyspecjalizowane łuski, ułatwiające poruszanie się po wodzie. Bazyliszek płatkogłowy jest też doskonałym pływakiem i potrafi nurkować.

    Samce są bardzo terytorialne. Jeden samiec może mieć kilka samic na swoim terenie, z którymi się kojarzy. Samica bazyliszka płatkogłowego składa jednorazowo do 18 jaj w ciepłym, wilgotnym piasku lub glebie. Młode jaszczurki wykluwają się po 8-10 tygodniach.

Czym żywi się bazyliszek płatkogłowy?

Bazyliszek płatkogłowy jest gatunkiem wszystkożernym. Żywi się owadami, pająkami, skorupiakami (np. krewetkami i rakami), rybami, małymi ssakami (np. gryzoniami), małymi ptakami i niejadowitymi wężami, mniejszymi gatunkami jaszczurek, a także owocami, nasionami, kwiatami i liśćmi. W diecie młodych bazyliszków płatkogłowych przeważają owady, czasem jedzą też ryby.

Zagrożenia i ochrona bazyliszka płatkogłowego

Bazyliszek płatogłowy ma status gatunku o niskim ryzyku wyginięcia. Spotykany na całym swoim zasięgu występowania, ale nie ma dostępnych danych o ogólnej populacji. Zagrożeniem dla gatunku jest utrata siedlisk, spowodowana głównie urbanizacją i rozwojem rolnictwa.

Jak ZOO Wrocław pomaga bazyliszkowi płatkogłowemu?

Misją ZOO Wrocław jest prowadzenie działań edukacyjnych i ochrona zagrożonych gatunków. Realizuje ją na swoim terenie, ale również poza nim. W ramach ochrony gatunkowej na terenie zoo prowadzona jest hodowla zachowawcza gatunków zagrożonych wyginięciem lub tych, które wyginęły w naturze. To też zoo, które najbardziej angażuje się w ratowanie zwierząt w środowisku naturalnym. Odwiedzając wrocławskie zoo, a zwłaszcza wybierając bilet wstępu „ZOO NA RATUNEK”, zwiedzający pomagają ocalić liczne gatunki zwierząt.