Gatunek ten kwalifikuje się jako krytycznie zagrożony wyginięciem, gdyż, w ciągu ostatnich trzech pokoleń zanotowano gwałtowne zmniejszenie liczebności populacji , tak że pozostała przy życiu populacja liczy już tylko od 50-249 osobników. Jednak obecnie są pewne oznaki poprawy sytuacji.
W przeszłości ara szafirowa była poważnie zagrożona wyginięciem z powodu legalnego i nielegalnego krajowego i międzynarodowego handlu ptakami klatkowymi. Chociaż od 1984 r. sytuacja uległa radykalnej poprawie, w 2010 r. odkryto przypadek nielegalnego handlu dwoma świeżo wyklutymi pisklętami ary szafirowej. Młode ary zostały ostatecznie wypuszczone na wolność, jednak przypadek ten wskazuje, że kłusownictwo i nielegalny handel nadal ma miejsce. Wszystkie znane miejsca lęgowe ar szafirowych znajdują się na prywatnych ranczach bydła. W wyniku wypalania i wycinki drzew pod pastwiska oraz wycinki drzew na paliwo i słupki ogrodzeniowe, wykorzystywane do odgradzania pastwisk, zmniejszyła się dostępność naturalnych środowisk do gniazdowania tego gatunku. Działalność człowieka zahamowała także regenerację preferowanego pokarmu ary szafirowej: palmy zwanej popularnie motacu.
Konkurencja w miejscach lęgowym ze strony innych ar, tukanów, nietoperzy i dużych dzięciołów , niepokojenie ze strony ssaków oraz działalność człowieka mogą zmniejszać wydajność rozrodczą niektórych par ar szafirowych. W latach 2007–2012 monitorowano 30 gniazd ar szmaragdowych. Lęgi w 57% monitorowanych gniazd nie powiodły się, przy czym większość niepowodzeń wystąpiła podczas inkubacji. Przyczynami nieudanych lęgów były choroby, drapieżnictwo i porzucanie, pszczoły kolonizujące miejsca gniazdowania, ekstremalne zjawiska pogodowe i zaniedbania ze strony pary rodzicielskiej. Pisklęta ary szmaragdowej są narażone na drapieżnictwo ze strony: jaguarów, drapieżnych ptaków i tukanów. Na niektórych obszarach na zmniejszenie liczebności ary szafirowej mogą mieć wpływ polowania dla piór tych ptaków, stanowiących ozdoby do nakryć głowy rdzennych mieszkańców.
Istnieją obawy, że chów wsobny coraz bardziej rozdrobnionej populacji ary szafirowej prowadzi do zmniejszenia płodności tych ptaków. Sytuację tę pogarsza brak dopływu nowych osobników do populacji lęgowej; podczas pięcioletnich badań nie stwierdzono pojawienia się nowych par hodowlanych. Choroby również stanowią poważne zagrożenie dla ar, szczególnie na obszarach, gdzie gatunek ten dzieli źródła wody z innymi gatunkami ptaków. Analiza żywotności populacji wykazała, że zmiany w śmiertelności dorosłych ptaków miały największy wpływ na szacunki prawdopodobieństwa wyginięcia i tempa wzrostu populacji, na te szacunki wpłynęły również utrata siedlisk i kłusownictwo.
Ara szafirowa jest oceniana jest obecnie jako krytycznie zagrożona na Czerwonej Liście IUCN , równocześnie gatunek ten jest ujęty w Załączniku I przez CITES. Odławianie gatunku jest nielegalne, ponieważ ara szmaragdowa jest chroniona przez ustawodawstwo krajowe Boliwii oraz Konwencję o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES) już od 1986 r.
Pozyskiwanie tych papug w celu handlu zwierzętami to główny powód, dla którego ary szmaragdowe są krytycznie zagrożone. Rzadkość tego gatunku spowodowała wzrost ceny sprzedaży, co spowodowało zwiększoną presję związaną z odławianiem. W miarę odłowu coraz większej liczby ptaków ary szafirowe stawały się coraz rzadsze. Taka sytuacja znacznie zmniejszyła liczebność dzikiej populacji, obecnie na wolności żyje od 50 do 250 osobników.
Odkąd w 2000 r. wymarła ara modra (Cyanopsitta spixii), ara szafirowa jest obecnie najrzadszym gatunkiem papug z rodziny ar na świecie. Przy dzikiej populacji liczącej od 50 do 250 osobników konieczne są ekstremalne działania ochronne. Organizacja World Parrot Trust zajmuje się się ochroną ary szmaragdowej . Osoby pracujące dla tej organizacji monitorują gniazda, aby chronić pisklęta przed drapieżnictwem. Pisklęta są również okresowo badane, aby upewnić się, że są zdrowe i otrzymują odpowiedni pokarm od rodziców. Jeśli pisklę nie radzi sobie tak dobrze, jak oczekiwano, dokarmia się go specjalnym pokarmem wzbogaconym o składniki odżywcze. Dzięki działaniom organizacji World Parrot Trust zbudowano nowe budki lęgowe i ulepszono obecne miejsca lęgowe. Zadbano również o wsparcie ze strony okolicznych właścicieli ziemskich.