Sprawdź ofertę specjalną – tanie czwartki dla seniorów, rencistów i osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów cennik.
Sprawdź ofertę specjalną – tanie czwartki dla seniorów, rencistów i osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów cennik.
W ZOO Wrocław stale wprowadzamy udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Nowoczesne pawilony wyposażone są w windy lub/i podjazdy lub/i platformy elektryczne dla wózków.
Wśród obiektów w pełni przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością, w tym na wózkach, znajduje się nasz największy pawilon – Afrykarium. Dzięki windom i podjazdom osoba na wózku może pokonać całą trasę zwiedzania i podziwiać wszystkie eksponowane tam zwierzęta.
Rampy i podjazdy znajdują się także w innych pawilonach, a cały teren zoo obfituje w kładki i mostki. Wrocławskie zoo nie zapomina również o osobach niewidomych. Przy stanowisku panter śnieżnych znajdują się mosiężne informatory zapisane w alfabecie Braille’a.
Wzorem pawilonu wyremontowanego z uwzględnieniem osób z niepełnosprawnością jest Ptaszarnia. Pawilon został doceniony w konkursie “Zabytek Zadbany”, gdyż został odrestaurowany z najwyższą troską nie tylko o detale architektoniczne, ale także użytkowników. Posiada liczne edukacyjne wystawy sensoryczne, a dostęp do budynku ułatwia podnośnik elektryczny dla osób poruszających się na wózkach.
Przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami są m.in. Odrarium, Ptaszarnia, Afrykarium, ekspozycja fok, zewnętrzny wybieg szympansów, a także pawilony parterowe jak Madagaskar czy Sahara. Przepraszamy za niedogodności związane z utrudnionym poruszaniem się w Terrarium, zabytkowym pawilonie, w którym kompleksowy remont jest dopiero planowany. Nie ma tam wind, niemożliwe jest więc dostanie się na piętro (do Motylarni) dla osób na wózku inwalidzkim.
Toalety w ZOO Wrocław są przystosowane dla potrzeb osób z niepełnosprawnością. Znajdują się w Terrarium (wjazd rampą przez pawilon Smoków Indonezji, toaleta zlokalizowana na parterze), Afrykarium (hol główny), przy wybiegu żubrów, a także przy wybiegu tygrysów, koło jednego z wyjść z zoo.
W toaletach przy wybiegu tygrysów zlokalizowana jest komfortka.
Dla osób z niepełnosprawnościami ruchowo oraz seniorów wózek inwalidzki można wypożyczyć bezpłatnie. Należy jedynie wnieść kaucję 50 zł.
Do dyspozycji zwiedzających są dwa wózki Vermeiren V200. Są to ultralekkie wózki aluminiowe, łatwe w obsłudze dla użytkownika, jak i opiekuna.
Wózki Vermeiren V200 zostały wybrane dzięki rekomendacji osób z niepełnosprawnościami, korzystających na co dzień z podobnego sprzętu.
Wybrany model spełnia wysokie europejskie normy jakościowe dotyczące tego rodzaju sprzętu: TUV, CERAH itp. Wózek jest również certyfikowany pod względem CRASH TESTU i spełnia normę ISO 7176-19.
Ze względów bezpieczeństwa, na teren zoo, można wjechać wyłącznie na wózku inwalidzkim w rozumieniu Prawa o ruchu drogowym (Dz.U. z 2023 r. poz. 1047 ze zm.) tj. na pojazdach konstrukcyjnie przeznaczonych do poruszania się osoby niepełnosprawnej napędzanych siłą mięśni lub za pomocą silnika, których konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do prędkości pieszego tj. do 6 km/godz. Maksymalny wymiar pojazdów nie może przekraczać wymiarów: szerokość 70 cm, długość 120 cm.
Przed wjazdem na teren ogrodu zoologicznego poprosimy cię o okazanie aktualnej legitymacji osoby niepełnosprawnej lub orzeczenia o niepełnosprawności, które stwierdza znaczne ograniczenie możliwości samodzielnego poruszania się lub umiarkowany stopień niepełnosprawności mającej zarówno znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się jak i przyczynę niepełnosprawności oznaczoną symbolem 04-O (choroby narządu wzroku) lub 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 07-S (choroby układu oddechowego i krążenia) lub 10-N (choroba neurologiczna).
Jeśli nie masz w orzeczeniu w/w wskazania nie wjedziesz na teren zoo.
Dbając o bezpieczeństwo Twoje i innych zwiedzających, prosimy abyś po terenie zoo poruszał się z najwyższą ostrożnością. Pamiętaj, że bierzesz na siebie odpowiedzialność za ewentualne naruszenie zasad bezpieczeństwa.
Bezpieczeństwo, odpowiedzialność i troska o własne zdrowie to Twoje priorytety.
Z wielką dumą możemy podzielić się informacją, że nasze zoo zostało nagrodzone w organizowanej już po raz dwunasty edycji Plebiscytu „Wrocław bez Barier” im. Bartłomieja Skrzyńskiego. Nagroda jest dla nas cennym wyróżnieniem za działania wspierające osoby ze szczególnymi potrzebami na terenie naszego zoo.
Otrzymaliśmy ją w kategorii “Społeczna odpowiedzialność biznesu“ za ciągłe i skuteczne działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami potwierdzające społeczną odpowiedzialność biznesu.
Czytaj więcej: Nagroda „Wrocław bez Barier”