W weekend wybierz się do zoo: sowy śnieżne, anolisy, nowości w pawilonach
W naszym Ptasim Zakątku, tuż obok kazuarów i nieopodal flamingów, pojawiły się cztery pisklęta sów śnieżnych. Najmłodsze z nich wykluło się 1 lipca. To doskonała okazja, by zobaczyć z bliska te niezwykłe ptaki i ich młode, które dzięki popielatoszaremu upierzeniu doskonale wtapiają się w otoczenie.
Rodzicami piskląt są Szalonooki i Minerwa – choć większość naszych gości i tak mówi na nie „Hedwiga”, nawiązując do słynnej sowy z serii o Harrym Potterze. Samiec często przesiaduje blisko krat, co daje szansę na dokładne przyjrzenie się jego efektownemu upierzeniu – białemu z czarnymi końcówkami piór na piersi i charakterystycznym żółtym oczom. Sowy śnieżne zamieszkują arktyczną tundrę i gniazdują bezpośrednio na ziemi. Niestety, ich liczebność w naturze maleje.
Na ekspozycji obok sów śnieżnych pojawiły się kruki wielkodziobe. Samiec i samica tego afrykańskiego gatunku, przybyły do nas w lipcu z zoo w Heidelbergu.

Rajd, Bao, kob i barasingi
Wśród ssaków kopytnych trwa prawdziwy baby boom. W starej części zoo niedawno urodził się takin złoty, którego imię kilka dni temu ogłosiliśmy (w internetowym głosowaniu wybraliście imię Bao), a na wybiegu tuż obok takinów hasają cztery młode barasingi (niektóre mają zaledwie kilka dni). Urodził się także kob. Z kolei na Ranczu wypatrujcie źrebaka kuca szetlandzkiego (jego temperament doskonale oddaje nadane mu przez opiekunów imię – Rajd). Wróćmy jeszcze na chwilę do ptaków – obok Rancza, w Wiejskiej Zagrodzie, oglądać można pisklęta indyka domowego (to potomstwo naszej gwiazdy, indora Gilberta).

Dzieje się w pawilonach. Nowe ekspozycje, więcej anolisów i motyli
W pawilonach dużo się dzieje! Tam pogoda trwa cały rok, a nadchodzący weekend to doskonała okazja by zobaczyć nową ekspozycję jaszczurek ostrobrzuchych (Gastropholis prasina). Znajduje się ona w Afrykarium, po lewej stronie od wejścia, nieopodal formikariów mrówek grzybiarek.

W Terrarium również wiele nowości. Przybyło anolisów, w tym nowych gatunków. Anolisy to jaszczurki z podrzędu Iguania, które występują głównie w Ameryce Środkowej, Południowej oraz na Karaibach. Doczekaliśmy się przychówków Anolis pogus i Anolis sabanus, a młode przebywają na razie na zapleczu Terrarium. Na ekspozycji pojawił się za to nowy gatunek Anolis roquet summus, a już niebawem dołączą do niego Anolis distichus oraz Anolis Marmoratus „Trois Riviere”.

Warto także zawitać do naszej Motylarni. Zintensyfikowaliśmy dostawy poczwarek i tym samym więcej jest u nas przeróżnych gatunków motyli. W Motylarni można się poczuć jak w prawdziwych tropikach i to w każdą pogodę.
Co poza tym urodziło się w zoo? Wśród małych ssaków są to między innymi surykatki, których można wypatrywać w pawilonie Lwiarni. To już kolejny miot w naszym zoo odkąd nowe stado przybyło do nas około rok temu. Przypominamy także relację z niedawnych urodzin czterech tygrysów sumatrzańskich. Wiecie, że mają już rok? Koniecznie trzeba je odwiedzić: Pierwsze urodziny tygrysich czworaczków.