Światowy Dzień Wiedzy o Pingwinach – zapytaj, o co tylko chcesz

Dziś Światowy Dzień Wiedzy o Pingwinach, a z tej okazji przygotowaliśmy Q&A z opiekunami naszej sekcji pingwinów. Pod postem na naszym Facebooku zbieramy wszelkie pytania o pingwiny. Czy pingwiny mają kolana? Czy rozpoznają się po zapachu? Pytaj, o co tylko chcesz.

W Dzień Wiedzy o Pingwinach zapytaj o ich największe sekrety

Pisklę pingwina z wrocławskiego zoo
Pisklę pingwina z wrocławskiego zoo

Czy pingwiny łączą się w pary na całe życie? Jak głęboko potrafią nurkować pingwiny przylądkowe? Czy lepiej czują się na lądzie, czy są sprawniejsze pod wodą? Czy od razu po wykluciu się mają umiejętność pływania?

To tylko przykładowe pytania jakie możecie zadać naszym opiekunom. Na te i wszystkie inne odpowiedzą w Q&A.

W naszym zoo, konkretnie w Afrykarium, mamy jeden gatunek pingwina – tońca (pingwina przylądkowego). Od pewnego czasu pingwinów jest u nas ponad setka (sto kilkanaście), a ich hodowla rozwija się bardzo dobrze. Mamy jedno z największych stad w ogrodach zoologicznych w tej części świata. To bardzo dobrze, ponieważ niedługo ogrody zoologiczne mogą być jedyną szansą na przeżycie tego gatunku. Może się tak stać, gdyż w naturze ich sytuacja jest bardzo zła. Zmieniły w ubiegłym roku status z zagrożonych na krytycznie zagrożone wyginięciem. Za 10 lat może ich już nie być…

ZOO Wrocław jest miejscem z misją. Przyświeca nam ważny cel – ochrona zagrożonych gatunków. Dlatego skupiamy się na hodowli przede wszystkim tych najbardziej zagrożonych zwierząt, a ponadto wspieramy organizacje pomagające im w naturze. Jednym z takich miejsc jest SANCCOB w RPA, który uratował już ponad 100 tysięcy ptaków, ale mimo to sytuacja pingwinów przylądkowych nigdy nie była tak zła.

100 lat temu populacja pingwinów liczyła kilka miliony osobników. Dzisiaj pozostało mniej niż 10 tysięcy par lęgowych. Powód? To przede wszystkim przełowienie oceanów, które ogranicza dostępność pożywienia, szczególnie sardynek i anchois.

Czytaj więcej: Pingwinom przylądkowym zostało 4000 dni

Czytaj także: Badania Pawła Boreckiego pomogą pingwinom przylądkowym