Strażacy szkolili się w zoo jak postępować z egzotycznymi zwierzętami

Wiedza na temat postępowania z dzikimi zwierzętami nie jest powszechna – ale bardzo przydatna w codziennej służbie strażaków. Nie raz słyszeliśmy w mediach o odnalezionym w bananach egzotycznym pająku, dużym wężu wypoczywającym nad rzeką, czy… kajmanie spacerującym sobie po Rędzinie. To właśnie strażacy najczęściej są wzywani do pomocy przy pochwyceniu i zabezpieczeniu tych tropikalnych zwierząt do czasu przyjazdu specjalistów. Odpowiednie szkolenie w tej dziedzinie przeszli w ZOO Wrocław.

Duża delegacja słuchaczy szkolenia podstawowego w zawodzie strażak zawitała do wrocławskiego zoo w tym tygodniu. Szkolenie realizowane jest przez Centralną Szkołę PSP w Częstochowie we współpracy z Ośrodkiem Szkolenia KW PSP we Wrocławiu, a wkład specjalistów z naszego zoo w to szkolenie dotyczył postępowania z egzotycznymi zwierzętami.

Teoretyczną część poprowadził Paweł Kurzydło, po Dyrektora Wydziału Edukacji naszego zoo. Strażacy mieli okazję także zobaczyć wszystkie zakamarki Afrykarium od kuchni.

Następnie pod okiem Marka Pastuszka Kierownika Wydziału Zwierząt Terraryjnych i Karola Bubla, opiekuna zwierząt pracującego w tym dziale, strażacy nauczyli się więcej o postępowaniu m.in. z wężami, skorpionami, pająkami, czy owadami. W zależności od zwierzęcia różne są techniki ich pochwycania i potencjalne zagrożenia, jakie mogą z ich strony wystąpić. Strażacy poznali metody, które są bezpieczne zarówno dla nich, jak i dla zwierząt.

Co robić gdy zobaczysz zwierzę egzotyczne we Wrocławiu?

Przy okazji warto przypomnieć o podstawowych zasadach postępowania gdy zauważymy dzikie zwierzę we Wrocławiu.

Niezależnie od tego, czy jest to zwierzę egzotyczne, na przykład pająk spacerujący po klatce schodowej, czy rodzime zwierzę w potrzasku lub ranne, takie jak sarna, która wpadła do studzienki, dzwoń do Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu pod numer 71 770 22 22.

Centrum Zarządzania Kryzysowego koordynuje działania wszystkich służb ratunkowych na terenie Wrocławia. Siedzą w nim przedstawiciele wszystkich służb oraz istotnych w kwestiach bezpieczeństwa jednostek miejskich: od straży pożarnej przez miejską, po MPK. To właśnie CZK rozdysponowuje służby do każdego telefonu pod numer alarmowy.

Więcej o tym jak pomagać znajdziesz tutaj: Jak pomagać? Interwencje wobec zwierząt we Wrocławiu