Spotkanie z Jakubem Kordasem przed pokazem filmu „Pieśni wielorybów” w DCF
Zapraszamy na seans filmu dokumentalnego „Pieśni wielorybów” i spotkanie z Jakubem Kordasem – kierownikiem Wydziału Fauny Morskiej i Słodkowodnej naszego zoo i członka Europejskiego Stowarzyszenia Kierowników Akwariów (EUAC), który po seansie opowie o komunikacji i zachowaniach wielorybów tworzących wyjątkową społeczność morskich podróżników.
ZAPRASZAMY W CZWARTEK, 11 STYCZNIA NA GODZINĘ 19:00 DO DCF. O godzinie 19:00 rozpocznie się pokaz, a spotkanie odbędzie się po nim.
Jak komunikują się wieloryby? Co stanowi o wyjątkowości ich sposobu porozumiewania się? Jaką rolę w ekosystemie pełnią wieloryby? Jakie niebezpieczeństwa im grożą? Te i inne pytania naszemu gościowi zada prowadzący spotkanie Bartosz Solarewicz – animator kultury filmowej.
O filmie
Czy wiesz, że wieloryby żyją na Ziemi od 40 milionów lat? Przez tysiące lat skutecznie strzegły sekretu swojej „pieśni”. Czy to środek komunikacji na odległość, który mógłby konkurować swobodnie z internetem? Narzędzie do przekazu międzypokoleniowego i geolokalizacji? Film zabiera nas w podróż po Afryce, Azji, Oceanii, Arktyce i Antarktydzie, pokazując historię tych niezwykłych stworzeń.
Zainspirowany bestsellerowym audiobookiem Heathcote’a Williamsa „Whale Nation” dokumentuje społeczność wielorybów, z ich niezwykłymi zdolnościami i bogatym, złożonym życiem społecznym. Przyjmuje oryginalną perspektywę – wieloryb opowiada tu swoją historię, a my mamy wrażenie przebywania w skórze jednego z nich. W obliczu zmian klimatycznych ich rola okazuje się kluczowa. Przyczyniają się do zapewnienia równowagi na Ziemi.
Film, tworzony z niezwykłą troską o przyrodę, ostrzega przed niebezpieczeństwami czyhającymi na wieloryby i konsekwencjami, jakie może przynieść ich zniknięcie. Narratorką w polskiej wersji językowej filmu jest Margaret. Oprócz spektakularnych ujęć, podkreślających piękno natury, wrażenie robi także oryginalna ścieżka dźwiękowa, w której wykorzystano m.in. muzykę Jóhanna Gunnara Jóhannssona, Felixa Mendelssohna, Leonarda Cohena, Jona Thora Birgissona, Orri Pall Dyrasona czy Georga Holma.
Dowiedz się więcej o waleniach w naszym zoo
Zapraszamy do kin, ale także do naszego zoo, by dowiedzieć się o waleniach więcej!
Podwodny świat waleni zachwyca, budzi respekt i wciąż pozostaje przez nas nie do końca poznany. To czy będziemy mieli okazję podziwiać je w przyszłości, zależy od nas – od aktywnego przeciwdziałania zmianom ekosystemów mórz i oceanów i od ochrony przyrody.
- Ochrona to także edukacja. Dlatego zapraszamy do odwiedzenia wrocławskiego zoo i poznania zagrożeń, z którymi walenie się spotykają. Więcej opowiemy na warsztatach edukacyjnych dla grup zorganizowanych: „Czy różowe delfiny istnieją”.
- Posiadamy także jedyne takie na świecie „suche walarium”, czyli realistyczne modele waleni w skali 1:1, które można oglądać w holu Afrykarium.
- Od niedawna możemy się pochwalić także wystawą o masowym polowaniu na grindwale długopłetwe i inne delfiny. Wystawa nosi nazwę „Grindadráp”, tak jak masowe polowania na walenie na Wyspach Owczych. Uświadamia ona i obrazuje skutki tej lokalnej tradycji.
- Wchodząc do wnęki sensorycznej możesz podobnie jak w filmie „Pieśni wielorybów” wypocząć przy dźwiękach śpiewów humbaków. Wsłuchaj się w pieśni wielorybów, poznaj ich świat i dowiedz się jak je ochronić.