Realizujmy politykę małych kroków
Dziś obchodzimy 8. Światowy Dzień Dzikiej Przyrody powołany przez ONZ i uznawany za najważniejsze święto poświęcone ochronie natury. Z tej okazji wrocławskie zoo i Fundacja ZOO Wrocław – DODO zorganizowały konferencję prasową, na której opowiadały o stanie dzikiej przyrody i działaniach, które każdy z nas może podejmować w życiu codziennym, by jak najmniej szkodzić. Gościem specjalnym była samica pingwina przylądkowego – Baca, wychowanka zoo.
Rzadko zastanawiamy się nad tym czemu zawdzięczamy wygodne życie i jakim kosztem. Skąd mamy tlen do oddychania, wodę do picia, pożywienie, czy środki do rozwoju cywilizacyjnego. Mamy to wszystko dzięki przyrodzie, dzięki skomplikowanemu systemowi powiązań, który powstawał przez miliony lat tworząc świat jaki znamy. Tymczasem w zaledwie 100 lat doprowadziliśmy do ogromnych zmian. Już teraz wiadomo, że 75% całkowitej powierzchni Ziemi nosi znamiona działalności człowieka. Wiemy że 1 mln gatunków roślin i zwierząt jest zagrożonych wyginięciem, a klimat zmienia wywołując anomalie pogodowe. Choć nikt nie wie dokąd ostatecznie zaprowadzą nas te zmiany, to wrocławskie zoo i Fundacja DODO namawiają do realizowania polityki małych kroków, czyli zmian w życiu codziennym, które będą wspierać ochronę przyrody.
Codzienne wybory pomagające naturze
– Trzeba zdać sobie sprawę, że właściwie każdy nasz codzienny wybór ma wpływ na naturę. Czy pójdziemy do sklepu na piechotę czy pojedziemy samochodem, czy kupimy warzywa i owoce luzem, czy w gotowym opakowaniu, czy wybierzemy czekoladę wyprodukowaną z certyfikowanym olejem palmowym, czy wybierzemy produkty ze znakiem „fair trade”, czy otworzymy lodówkę na chwilę czy stoimy przed nią, czy wychodząc z domu wyłączymy zbędne urządzenia. Chodzi o zmianę myślenia i nawyków. Małe kroki są niezmiernie ważne i zmieniają świat. – mówi Anna Mękarska, Prezes Fundacji Dodo.
Fundacja DODO
Wyrazem takiej polityki jest powołanie przez ogród zoologiczny w 2016 r. fundacji, której celem jest ratowanie dzikich zwierząt w miejscu ich występowania.
– Nasza fundacja jest mała, ale bardzo prężnie działa. Nie dysponujemy wielkimi pieniędzmi, więc bardzo skrupulatnie nimi rozporządzamy. Przede wszystkim 96% zebranych środków trafia bezpośrednio na ratowanie zwierząt, bo nie generujemy niemal wcale kosztów własnych. Współpracujemy tylko ze sprawdzonymi organizacjami, które faktycznie chronią zwierzęta. Wiemy, że powoli, ale systematycznie poprawiamy stan dzikiej przyrody w kilku rejonach świata, bo ważna jest ciągłość i systematyczność. Jednorazowe akcje niewiele albo nic nie zmieniają w dłuższej perspektywie – mówi Radosław Ratajszczak, prezes wrocławskiego zoo i pomysłodawca fundacji DODO.
Obie instytucje połączyły siły by namawiać Polaków do ratowania z nimi dziko żyjących, zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt. Dzieje się to dzięki wpłatom 1% z podatku. Ambasadorem akcji jest pingwin przylądkowy, gatunek którego liczebność spadła o 98% w ciągu ostatniego stulecia. Na potrzeby kampanii powstał już film prezentujący cel oraz dzień pracy opiekuna pingwinów we wrocławskim zoo. Nawiązano współpracę z wrocławską Akademią Sztuk Teatralnych w ramach której powstaje filmik, który ma bawić, ale też zmuszać do refleksji. Wkrótce ma też powstać wirtualna wycieczka po stacji SANCCOB w RPA i tamtejszym szpitalu dla ptaków.
Czytaj także: Kolejne dzioborożce palawańskie w ZOO Wrocław