Poznajcie kacyki i błyskotki – takich lokatorów jeszcze u nas nie było

Kacyk ochrowy
Kacyk ochrowy, samica

W naszej Ptaszarni czeka nie lada gratka dla miłośników egzotycznych ptaków. Na ekspozycji Ameryki Południowej można podziwiać karaibskich kuzynów naszych rodzimych wróbli i gołębi.

Kacyki ochrowe i błyskotki czubate, bo o nich mowa, to ptaki, których dotychczas nigdy nie było w naszym zoo. Te nowe gatunki reprezentują faunę Karaibów. Błyskotki czubate z rodziny gołębiowatych pochodzą z Jamajki, a kacyki ochrowe z rodziny wróblowatych w naturze zamieszkują Montserrat.

Kacyki są endemitami wyspy Montserrat (w dodatku jedynymi ptasimi endemitami) i nie występują one nigdzie indziej. Do niedawna myślano, że po erupcjach wulkanów na Montserracie na przełomie XX i XXI wieku kacyki wyginęły niemal całkowicie. Ich populacja zmniejszyła się znacznie właśnie z powodu aktywności wulkanicznej wyspy , drapieżnictwa ze strony szczurów i innych ptaków, jak również zmniejszenia siedlisk i co za tym idzie bazy pokarmowej. Obecnie Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody kwalifikuje je jako narażone na wyginięcie (VU).

Nowe gatunki ptaków we wrocławskim zoo

W naszej Ptaszarni kacyki ochrowe zaaklimatyzowały się świetnie. Są pierwsze do jedzenia i zawsze chętne coś przekąsić – najchętniej owoce i larwy mączników. Warto ich wypatrywać w wolierze ptaków Ameryki Południowej w pobliżu miseczek z jedzeniem. Wykazują duży dymorfizm płciowy, co oznacza, że czarno-żółte samce mocno różnią się od oliwkowych samic. Nasz ogród jest jedynym w Polsce, gdzie można podziwiać te ptaki na ekspozycji (mamy w Ptaszarni samca i samicę).

Egzotyczni kuzyni gołębi

Błyskotek czubaty
Błyskotek czubaty

Tę samą ekspozycję zamieszkała także para błyskotków czubatych. Są pochodzącymi z Jamajki bardziej egzotycznymi kuzynami naszych gołębi. Ciekawie wyglądają, gdy chodzą po ziemi – kiwają wtedy charakterystycznie ogonem. Nazwa tych ptaków nawiązuje do charakterystycznego aczkolwiek niezbyt pokaźnego czuba z piór na tyle głowy.

Błyskotki są endemitami Jamajki. Zamieszkują głównie górskie lasy średniego i wysokiego piętra na wysokości od 100 m n.p.m. w wzwyż, nawet do wysokości 1800 m n.p.m. Unikają nizin, suchych lasów i uprawianych terenów leśnych, woląc gęsto zadrzewione wilgotniejsze środowisko.

Błyskotki i czubatki przyjechały do nas z zoo w Zurychu. Dodatkowo z Warszawy (błyskotek) i Pilznie (kacyk) przyjechały do nas niespokrewnione samce do pary z ptakami z Zurychu.

Ponadto w naszym zoo pojawiły się ostatnio tragopany czerwone z rodziny kurowatych, które ostatnio hodowaliśmy w 2017 roku. Stałymi lokatorami są u nas tragopany modrolice, które nadal można oglądać na ekspozycji i porównać je z tragopanami czerwonymi, które zamieszkały po sąsiedzku. W naszym zoo znalazły ostatnio dom także takie gatunki ptaków jak bażant złocisty z zoo w Lubinie oraz płaskonosy z Pragi.

Błyskotek czubaty
Błyskotek czubaty