Oryksy, milu, kob, żyrafa – te maluchy zobaczysz na wybiegach

Młody kob

Wiosna to czas największej liczby urodzeń i idealny moment, by wybrać się do zoo. Na wybiegach można zobaczyć wiele młodych. Jakie zwierzęta przyszły ostatnio na świat? Przygotowaliśmy małą zbiorówkę.

Wydział Zwierząt Kopytnych nie może narzekać na brak urodzeń. W ostatnich tygodniach powitaliśmy koba Defassa (na zdjęciu po prawej), przedstawiciela wołowatych z Afryki. Urodziły się także młode oryksa szablorogiego – gatunku, który do niedawna był wymarły w naturze, ale działalność ogrodów zoologicznych i fundacji Marwell Wildlife ze wsparciem m.in. Fundacji DODO pozwoliła to odmienić. Obecnie liczba oryksów reintrodukowanych (przywróconych do natury) przekroczyła 500 i zyskały status zagrożonych wyginięciem.

Czytaj więcej: Oryks szablorogi wykreślony z listy wymarłych w naturze!

Gatunkiem wymarłym w naturze jest nadal jeleń milu. Poodbnie jak w ubiegłym roku i u tego gatunku doczekaliśmy się przychówku. Urodzoną 24 kwietnia samiczkę można podziwiać na wybiegu milu w starej części zoo nieopodal Baszty Niedźwiedzi.

Urodziły się również dwa takiny złote. Krówka i byczek takina złotego spędzają czas z mamami na przedwybiegach. Więcej o nich przeczytacie w osobnym tekście:

Więcej: Małe takiny złote we wrocławskim zoo

Walabia Bennetta z młodym i widoczną torbą lęgową

Wcześniej na wybiegu sawanny pojawił się ogierek zebry Chapmana, Bali. Z kolei w Afrykarium bryka mały dikdik – jedna z najmniejszych antylop świata. To kolejny już dikdik z naszego rosnącego z każdym kolejnym rokiem stada.

Nieopodal Odrarium mieszkają walabie Bennetta z rodziny kangurowatych. Te niewielkie torbacze szczególnie warto zaobserwować, bo nie na co dzień widzi się młode w torbie. W tym roku dwie nasze samice doczekały się młodych. Samica po ok. 40-dniowej ciąży rodzi zazwyczaj jedno młode mierzące niespełna 2 cm i ważące ok. 1 g. Młode pozostaje w torbie przez kilka tygodni i opuszcza ją dopiero, kiedy jest już porośnięte sierścią. Nasze młode są już na tyle duże, że wychodzą z torby, ale czasami jeszcze do niej wchodzą.

Największa (i najwyższa) nowa gwiazda – mała żyrafa

Pierwsze zapoznanie Nadiry z wybiegiem zewnętrznym
Tak śpią pingwiny

Żyrafa urodzona 3 kwietnia będzie miała na imię Nadira – tak zadecydowali nasi fani w głosowaniu na Facebooku. Najmłodsza członkini naszego stada wychodzi już na dwór, gdzie można ją podziwiać u boku swojej mamy, Nali. Nadal trzyma się blisko niej. Miała okazję po raz pierwszy zobaczyć zebry i strusie przez ogrodzenie przedwybiegu. Inne żyrafy widywała wcześniej w stajni.

Czytaj więcej o Nadirze: Urodziła się mała żyrafa

Kolejne młode pingwiny w naszym zoo zostały dopisane do ewidencji (po ukończeniu miesiąca życia) i jest ich już łącznie 115. To już kolejna grupa z pingwiniego przedszkola (pierwsza w marcu trafiła na duży wybieg, a najmłodsza jest jeszcze na zapleczu). Jak śpią malutkie pingwiny? Możecie zobaczyć na zdjęciu wykonanym przez opiekunkę i zamieszczonym po lewej. W przedszkolu pingwiny uczą się jeść ryby z ręki i oswajają z opiekunami. Dzięki temu nie stresują się ich obecnością, nie płoszą się gdy się do niech podchodzi i akceptują opiekunów czy weterynarza, który przychodzi je obejrzeć.

W naszej Ptaszarni przyszły na świat rzadkie papużki ostrosterne. W sumie mamy 5 piskląt – trojkę rodzeństwa (na zdjęciu) oraz dwa „jedynaki”. Papużka ostrosterna to gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem (CR) Szacuje się, że w naturze pozostało około 1000-2500 dorosłych osobników, a ich populacja z roku na rok maleje. Naukowcy szacują, że przy obecnym trendzie wyginą do 2031 roku. Hodowla zachowawcza w ogrodach zoologicznych może być jedynym ratunkiem dla tego gatunku

Młody dikdik

W Terrarium także trwa baby boom. Wykluło się m.in. 9 legwanów błękitnych, gekony gruboogoniaste, scynk szmaragdowy i dwa narażone na wyginięcie żółwie gwiaździste. Nielegalne połowy handlarzy oraz rolników, którzy wierzą, że zjedzenie ryżu ze skorupy żółwia gwiaździstego przynosi szczęście i lepsze plony już doprowadziły ich „kuzynów” – żółwie gwiaździste birmańskie, na skraj wyginięcia.

Na naszym stawie pływa młody łabędź czarnoszyi, przedstawiciel jednych z najmniejszych łabędzi, pochodzących z Ameryki Południowej. U kurów bankiwa, których woliera znajduje się obok pand rudych, pojawiły się pisklęta. Kur bankiwa to protoplasta kury domowej. Wśród ryb pojawiły się m.in. rekin arabski i płaszczki perłowe, o których niebawem napiszemy więcej.

To jeszcze nie koniec baby boomu. Kolejne zwierzęta wkrótce doczekają się młodych. Jakie to gatunki? Tego tradycyjnie nie zdradzimy, ale już niedługo będzie można je oglądać na wybiegach.