Nowy pawilon flamingów już otwarty

Flamingi we wrocławskim zoo mają nowy dom. Całoroczny pawilon dla tych pięknych ptaków wraz z przestronną wolierą przechodnią, został otwarty w starej części ogrodu. Zamieszkały tu 52 flamingi i inne gatunki ptaków, które dzielą z nimi duży zielony wybieg.

To już kolejna inwestycja w tej części zoo, po pawilonie dla dzioborożców karbodziobych i wieloetapowym remoncie Ptaszarni. W tej okolicy zlokalizowane są wybiegi wielu interesujących gatunków zwierząt, do których odwiedzenia zachęcamy.

Nowa ekspozycja dla flamingów jest szczególnie przyjazna zwiedzającym. Przestronna woliera przechodnia zaprasza do wkroczenia w świat tych pięknych ptaków i podziwiania ich z bliska. Zmieniamy się dla was i stale inwestujemy w pawilony w tak zwanej starej części naszego zoo. Mamy nadzieję, że flamingi zachęcą kolejnych odwiedzających do eksplorowania tych mniej uczęszczanych, a równie wartych odwiedzenia zakątków ogrodu.

Joanna Kasprzak, Prezes Zarządu ZOO Wrocław.

Sadzawka, fontanna i dużo zieleni

Flamingi tworzą w naszym zoo pokaźne stado (obecnie liczące 52 osobniki). Dotychczas ich pawilon był typowo letni, a na zimę przenoszone były do pobliskiej Strusiarni. Zbudowanie ekspozycji na ich potrzeby było istotne. Przy okazji stała się ona domem innych gatunków ptaków. Sam pawilon ma panoramiczną szybę, przez którą można oglądać flamingi o każdej porze roku, ale jego prawdziwą ozdobą jest zewnętrzna część, dostępna także dla turystów.

Nasze stado flamingów przeniosło się do swojego domu w ostatnich dniach, by mieć czas na oswojenie się z nim przed otwarciem. Nie miały problemu z aklimatyzacją i szybko wskoczyły do sadzawki wewnątrz pawilonu. Obecność takiego zadaszonego, całorocznego zbiornika, który w razie potrzeby można zasolić, jest kluczowa dla hodowli tych brodzących ptaków. W naturze żerują one głównie w zbiornikach słonowodnych, a woda słona wpływa też korzystnie na ich nogi.

Robert Strasenburg, Kierownik Wydziału Ptaków wrocławskiego zoo.

Flamingi i nie tylko

Wspólnie z flamingami w wolierze zewnętrznej zamieszkały również inne ptaki występujące w Azji południowej i południowo-wschodniej. To właśnie na tym regionie skupiliśmy się tworząc nową ekspozycję. Na wybiegu zamieszkały piżmówki malajskie, ibisy siwopióre, drzewice dwubarwne i podgorzałki zielonogłowe. Wszystkie ptaki mają do dyspozycji staw, gdzie znalazła się nawet mała fontanna oraz strumyk. Sam teren dookoła zbiornika wodnego jest porośnięty urozmaiconą roślinnością, w której ptaki znajdują schronienie.

Przy okazji odnowiony został wybieg jeżozwierzy indyjskich, które mieszkają po sąsiedzku z flamingami. Wchodząc do woliery przechodniej mamy jeżozwierze po prawej stronie i możemy podziwiać je przez duże szyby.

Flaming flamingowi nierówny

Nasze flamingi to konkretnie czerwonaki różowe – największe ze wszystkich gatunków flamingów. Żyją w naturze w Afryce i Azji, ale jak wszystkie flamingi, poszukują zbiorników słonych jako żerowisk. Ich dzioby są przystosowane do przecedzania wody, z której wyławiają m.in. algi, plankton, małe skorupiaki (np. krewetki solankowe). Znajdujące się w nich karotenoidy, czyli pigmenty, wpływają na różowawą barwę upierzenia flamingów. Flamingi potrzebują także do życia oczywiście wody słodkiej, którą piją.

Plansze edukacyjne na pawilonie flamingów pokazują różne gatunki tych ciekawych ptaków. Różnią się one od siebie wielkością, zasięgiem występowania, czy też intensywnością koloru upierzenia. Dla tych, którzy chcą dowiedzieć się, gdzie flaming ma kolano, także się coś znajdzie. To, co wielu z nas ma za kość strzałkową flamingów, jest już ich… stopą.

Zapraszamy do odwiedzin nowego pawilonu i zgłębiania ciekawostek o czerwonakach różowych i innych gatunkach flamingów. Zachęcamy także do rozpoznania na wybiegu, podgorzałek, ibisów, drzewic i piżmówek.