Zmarła Hanna Gucwińska – pokolenia uczyły się od niej miłości do zwierząt

Z ogromnym żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Hanny Gucwińskiej, przez wiele lat stojącej wraz z mężem na czele Miejskiego Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu. Miliony Polaków poznały ją bliżej i pokochały dzięki programowi „Z kamerą wśród zwierząt”, który prowadziła wraz z mężem, Antonim Gucwińskim (zm. 2021) przez 31 lat.

Hanna Gucwińska, z domu Jurczak, urodziła się w Warszawie 25 kwietnia 1932 roku. Pragnęła pracować ze zwierzętami – z wykształcenia była zootechnikiem, a studia magisterskie ukończyła w 1962 roku na Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Ze stolicą Dolnego Śląska związała się następnie na długie lata. To tutaj w 1957 roku podjęła pracę w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym, a w 1962 roku wyszła za mąż za Antoniego Gucwińskiego.

Antoni Gucwiński w latach 1966-2006  był dyrektorem Miejskiego Ogrodu Zoologicznego, a jego żona Hanna zawsze towarzyszyła mu u jego boku i wspierała – także w pracy zawodowej. Hanna Gucwińska zajmowała stanowisko Głównego Specjalisty ds. Hodowlanych Miejskiego Ogrodu Zoologicznego. 

Szerszej publiczności Antoni i Hanna Gucwińscy dali się poznać dzięki programowi „Z kamerą wśród zwierząt”. Emitowany był on w TVP od 1971 r. do 2002 roku. Na antenie Państwo Gucwińscy popularyzowali wiedzę o życiu i hodowli zwierząt, także egzotycznych. Byli również współautorami filmów przyrodniczych i autorami licznych publikacji i książek o zwierzętach.

Hanna Gucwińska została odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej (1977), Złotym Krzyżem Zasługi (1983), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1998). W 2003 otrzymała Order Uśmiechu. Była Posłanką na Sejm IV kadencji (2001–2005).

Antoni i Hanna Gucwińscy

Hanna Gucwińska zmarła w wieku 91 lat. 

Pozostanie w naszej pamięci i sercach.

W imieniu Zarządu ZOO Wrocław, dawnych i obecnych współpracowników składamy wyrazy współczucia rodzinie i przyjaciołom Pani Hanny Gucwińskiej.

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492

Pantera śnieżna