Pierwsza wystawa świateł Garden of Lights „Dzika Afryka” w ZOO Wrocław

Do wrocławskiego ogrodu zoologicznego zawita wystawa edukacyjna „Dzika Afryka”, prezentująca najbardziej rozpoznawalne gatunki zwierząt tego kontynentu w nowym, mulimedialnym wydaniu. Atrakcja zostanie otwarta 27 października 2023 r., ale bilety już można kupić w przedsprzedaży. 

Wystawa potrwa do 3 marca 2024 r. Będzie nową czasową atrakcją otwieraną w sezonie jesienno-zimowym codziennie po zmroku, po godzinach zamknięcia zoo. Trasa zwiedzania będzie prowadziła przez zabytkową część ogrodu, po specjalnie przygotowanej ścieżce z licznymi multimedialnymi atrakcjami. Podczas spaceru będzie można spotkać najbardziej charyzmatyczne gatunki zwierząt Afryki w nowym świetlnym wydaniu. Odwiedzenie ekspozycji będzie też doskonałą lekcją przyrody, która przybliży gościom wiedzę na temat zagrożonych gatunków. 

Zupełnie nowa atrakcja

– Z chęcią wykorzystujemy nowe technologie, czym urozmaicamy ofertę naszego zoo. I tym razem szykujemy dla naszych gości coś naprawdę spektakularnego. „Dzika Afryka” to pierwsza wystawa Garden of Lights we Wrocławiu i cieszymy się, że to właśnie nasze zoo wybrała firma Wonderful Lighting na tak innowacyjny projekt. Czegoś podobnego w takiej skali jeszcze w naszym mieście nie było – mówi Joanna Kasprzak, Prezes Zarządu ZOO Wrocław.  

Lampiony wykonano w najnowszej technologii.

– Projektując wystawę specjalnie dla wrocławskiego zoo staraliśmy się realistycznie oddać cechy gatunkowe zwierząt i połączyć je z magią technologii świetlnych, które wykorzystujemy do produkcji naszych multimedialnych ekspozycji. Ponadto zaplanowaliśmy szereg innych atrakcji: tunel kwiatów, interaktywną ścieżkę czy multimedialną rzekę, a wszystko w harmonijnej muzyczno-świetlnej oprawie – dodaje Michał Chojnacki, prezes Wonderful Lighting, firmy, która wspólnie z wrocławskim zoo przygotowała tę wyjątkową atrakcję. 

Wspólnie ratujemy zagrożone pingwiny

Z każdego sprzedanego biletu organizator wystawy wspólnie z ZOO Wrocław postanowił przeznaczyć 1 zł na ratowanie pingwinów przylądkowych – tońców, które zostały ambasadorami projektu. Każdy kto kupi bilet na wystawę, wesprze pomoc niesioną tym wspaniałym zwierzętom. 

– Wystawa będzie doskonałym uzupełnieniem naszej oferty i dodatkową atrakcją w godzinach wieczornych. Szczególnie doceniamy jej walor edukacyjny i charytatywny. Cieszymy się, że część dochodu z biletów na wystawę, wesprze ochronę pingwinów przylądkowych w Afryce – dodaje Joanna Kasprzak. 

Wrocławskie zoo od lat wspiera fundację SANCCOB, która w środowisku naturalnym ratuje ten jeden z najbardziej zagrożonych wymarciem gatunków ptaków. 

– Ochrona gatunkowa to jedna z największych misji naszego zoo i Fundacji ZOO Wrocław – DODO, którą możemy realizować teraz dzięki kolejnemu partnerowi – mówi Marta Zając-Ossowska, Dyrektor Generalna ZOO Wrocław. – W ciągu blisko stu ostatnich lat populacja pingwinów przylądkowych z 5 mln osobników spadła do około 10 tysięcy par lęgowych. Pingwiny przylądkowe są jednym z najszybciej ginących gatunków ptaków. Wpływ na to prócz zmian klimatycznych, rozwoju żeglugi, ekspansji człowieka i zanieczyszczenia oceanów, ma przede wszystkim przełowienie oceanów – pingwiny nie mają pożywienia – opisuje Marta Zając-Ossowska. – Organizacja SANCCOB działa w Republice Południowej Afryki od 1968 roku i zajmuje się przede wszystkim odchowem porzuconych piskląt i wypuszczaniem ich do natury, rehabilitacją ptaków oraz ratowaniem osobników pokrzywdzonych w wyniku wycieków ropy naftowej. Do 2021 roku organizacja uratowała i uwolniła ponad 100 000 pingwinów przylądkowych, ale jej potrzeby wciąż są ogromne – podsumowuje Marta Zając-Ossowska.

Ruszyła przedsprzedaż na “Dziką Afrykę”

Ekspozycja Garden of Lights przygotowana przez Wonderful Lighting z Gdyni w tym roku po raz pierwszy zagości we Wrocławiu. Do tej pory jej realizacje można było podziwiać w Chorzowie, Krakowie, Warszawie i Gdyni. Wystawy odwiedziło 1,2 mln osób. W tym sezonie do grona polskich miast goszczących ogrody świateł dołączy właśnie Wrocław oraz Szczecin. Wystawy Garden of Lights pojawia się także za granicą: w Rydze, Belgradzie, Budapeszcie i Bukareszcie. 

Wejście na wystawę będzie możliwe przez bramę zoo od strony ul. Wróblewskiego, zlokalizowaną przy przystanku autobusowym „Hala Stulecia”, zlokalizowanym naprzeciwko ul. Wystawowej we Wrocławiu. 

Trwa promocja na bilety sezonowe, umożliwiające wejście na wystawę codziennie w całym okresie jej funkcjonowania. Kupując bilet sezonowy do 20 października skorzystacie z 30 proc. zniżki.  

Bilety oraz więcej informacji jest dostępnych na stronie: bilety.gardenoflights.com 

Po kliknięciu w link, można znaleźć kalendarz i zarezerwować wizytę. Zwiedzanie wystawy codziennie od godz. 17:00, w weekendy wystawa jest czynna dłużej niż w tygodniu. Cennik można znaleźć tutaj

FAQ

Czy bilet do zoo uprawnia do wejścia na wystawę?

Nie. Garden of Lights „Dzika Afryka” jest osobną, niezależną atrakcją w ZOO Wrocław, dostępną po godzinach funkcjonowania ogrodu. Bilet do ZOO Wrocław nie upoważnia do wstępu do ogrodu świateł. Osoby chcące odwiedzić obie atrakcje, muszą wyjść z zoo na ulicę Wróblewskiego i wejść na teren Garden of Lights bramą od ulicy Wróblewskiego przy przystanku autobusowym „Hala Stulecia”. 

Czy bilet na wystawę „Dzika Afryka” można kupić w kasie zoo?

Nie, wystawa „Dzika Afryka” po pierwsze nie jest własnością zoo, a po drugie czynna jest po zamknięciu zoo. Nasze kasy biletowe nie dystrybuują wejściówek na wystawę. Bilety są sprzedawane stacjonarnie w kasie wystawy „Dzika Afryka” oraz online na stronie: bilety.gardenoflights.com 

Czy mogę przejść z zoo bezpośrednio na teren wystawy?

Nie. Teren wystawy tuż przed otwarciem będzie każdego dnia otaczany ogrodzeniem. Zwiedzający zoo, którzy chcą zobaczyć także ogród świateł, muszą wyjść z zoo na ulicę Wróblewskiego i wejść na teren wystawy wejściem przy przystanku autobusowym „Hala Stulecia”.

Czy z dziką kartą (kartą rocznego wstępu) do zoo mogę wejść na teren ogrodu świateł lub dostać zniżkę? 

Nie. Garden of Lights „Dzika Afryka” to niezależna atrakcja.

Czy odwiedzając wystawę „Dzika Afryka” zobaczę zwierzęta?

Tylko te w formie podświetlonych figur. Zwierzęta są zamykane na noc w pawilonach, a wystawa czynna jest w godzinach wieczornych. W celu zobaczenia zwierząt należy przyjść do zoo w godzinach otwarcia ogrodu zoologicznego.

Czy na wystawie mogę dotykać figur?

Nie. Prosimy o niedotykanie figur i pozostanie na ścieżce zwiedzania.

Czy na wystawie mogę robić zdjęcia?

Tak. Pozostając na ścieżce zwiedzania możesz robić zdjęcia figur. Zachęcamy też do robienia zdjęć pamiątkowych w wyznaczonych do tego specjalnych miejscach. 

Czy zwiedzając zoo będzie można zobaczyć elementy wystawy „Dzika Afryka”?

Figury znajdą się w starej części zoo, ale w dzień, gdy zoo jest czynne, nie będą podświetlone. Będą się świecić tylko w czasie otwarcia wystawy, a więc po zmroku. 

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492

Pantera śnieżna