Oddaj telefon, ocal okapi – czekamy na Wasz sprzęt

Okapi leśne to jedne z najrzadszych i najciekawszych zwierząt w ogrodach zoologicznych. Populacja okapi w naturze także jest niewielka i poważnie zagrożona. W Demokratycznej Republice Konga, gdzie żyją, trwa kryzys humanitarny i nieprzerwany od kilkudziesięciu lat kryzys militarny. To tam znajduje się 70% światowych złóż koltanu, materiału używanego do budowy mikroprocesorów w telefonach komórkowych i tabletach. Jego wydobycie wpływa na dewastację środowiska naturalnego Demokratycznej Republiki Konga, a więc i miejsc występowania okapi. Recykling jest jednym ze sposobów ograniczenia wydobycia koltanu.

 

Światowy Dzień Okapi, który przypadł na 18 października, jest dobrą okazją by przypomnieć o prostym sposobie na pomoc okapi. Wraz z Fundacją ZOO Wrocław – DODO prowadzimy zbiórkę starych, zużytych telefonów komórkowych, tabletów i laptopów do recyklingu. Uzyskane w ten sposób środki przekazujemy do sprawdzonych organizacji ratujących zagrożone wyginięciem zwierzęta Afryki, takich jak Okapi Conservation Project. Telefony można dostarczać osobiście do Punktu Obsługi Klienta ZOO Wrocław, który znajduje się przy kasach od strony ul. Wróblewskiego lub wysyłać pocztą na adres zoo (Wróblewskiego 1-5, 51-618 Wrocław).


Konflikty zbrojne w Demokratycznej Republice Konga, wydobycie koltanu, wylesianie i kłusownictwo spowodowały, że w ciągu ostatnich 15 lat populacja okapi zmniejszyła się szacunkowo o ponad 50%. Ze względu na wojnę domową w DRK i łamanie praw człowieka, pozyskiwane koltanu zostało zakazane przez ONZ, ale nielegalne wydobycie trwa.  

 

Okapi Conservation Project, który wspieramy finansowo, działa w sercu Demokratycznej Republiki Konga.

Ocal okapi – to ważna misja

Nie wiadomo, ile dokładnie okapi żyje na świecie, szacuje się, że kilkanaście – kilkadziesiąt tysięcy. Ich populacja uznana za zagrożoną wyginięciem kryje się w Demokratycznej Republice Konga, a ponieważ to zwierzęta leśne, bardzo płochliwe i potrafiące się kamuflować, obserwacje okapi są szalenie rzadkie. Podobno osoby, które widziały okapi w naturze można policzyć na palcach jednej ręki. Nikt nie sfotografował okapi w naturalnym środowisku. Jedyne zdjęcia pochodzą z fotopułapek. 

Czytaj więcej: Najlepsze ogrody zoologiczne Europy, a wśród nich ZOO Wrocław – Konferencja Europejskich Ogrodów Zoologicznych i Akwariów 

Ten niezwykły ssak jest jednym z najpóźniej odkrytych przez Europejczyków, bo dopiero w 1901. Angielski podróżnik Harry Johnston odkrył w Afryce kawałek skóry okapi pochodzącej z zadniej części. Pewnie pomyślał, że to zad zebry, ponieważ u okapi także jest on w paski. Odkrycie Johnstona zapoczątkowało badanie tego fascynującego gatunku, który nadal jest dla nas tajemniczy. Był jednak prawdopodobnie znany starożytnym Egipcjanom.

Okapi bywają mylnie kojarzone z kuzynami zebr, ale zdecydowanie bliżej im do żyraf. Podobnie jak one, samce okapi mają ossikony, czyli wypustki na czubku głowy pokryte skórą, służące między innymi do walk między samcami. Okapi posiadają języki jeszcze dłuższe niż żyrafie, dorastające aż do 50 cm długości. Są nimi w stanie umyć sobie nie tylko nozdrza, czy oczy, ale i swoje wielkie uszy. Te zaś służą im do namierzania zagrożeń w gęstym lesie i poruszają się niezależnie od siebie. Szyja okapi jest wydłużona, ale nie tak długa jak u żyrafy – zapewne w toku ewolucji nie było potrzeby jej wykształcenia, ze względu na środowisko leśne, w którym żyją okapi i łatwy dostęp pokarmu.

W naszym zoo okapi żywią się gałęziami wierzby, klonu i lipy, sianem z lucerny, zielonką i zielonymi warzywami, między innymi ogórkiem, cykorią, cukinią czy koprem włoskim. W naturze mogą jeść toksyczne liście, owoce i grzyby, spożywają także węgiel drzewny i glinę, które pochłaniają toksyny i dostarczają im potrzebnych minerałów.

Czytaj więcej: Okapi leśne

Czytaj więcej: Kotik Alfie pływa w dużym basenie. Ma nową koleżankę