Pisklęta kilkunastu gatunków wykluły się w zoo

Młody żuraw

Wrocławskie zoo cieszy się teraz prawdziwym baby boomem wśród ptaków. We wtorek, 19 lipca, z gniazda wydostał się młody dzioborożec palawański. Wrocławskie zoo jest jedynym ogrodem na świecie, który rozmnożył ten gatunek. Możemy pochwalić się obecnie pisklętami kilkunastu różnych gatunków, co jest niezwykłe. Kilka z nich wykluło się w naszym zoo po raz pierwszy, a jeden z nich jest pierwszy w Polsce.

Podgorzałki zielonogłowe, krytycznie zagrożone wyginięciem, wykluły się po raz pierwszy w naszym ogrodzie – co ciekawe, z małą pomocą człowieka. W wolierze przy północnej ścianie zoo wykluł się także pierwszy szczudłak o charakterystycznych długich nogach. Na wybiegu żurawi mandżurskich także można podziwiać młodego, energicznego pisklaka. Z kolei kaczki edredony, które mieszkają w Odrarium, są prawdopodobnie pierwszymi urodzonymi w Polsce w warunkach ogrodów zoologicznych.

Po lewej: młody żuraw mandżurski 

Ptaszarnia i Afrykarium

W Ptaszarni po raz pierwszy w naszej hodowli przyszły na świat papużki ostrosterne. Te pochodzące z południowo-wschodniej Australii papugi są bardzo rzadkie w naturze. 

W tym roku po raz kolejny doczekaliśmy się dzioborożca palawańskiego, a ZOO Wrocław pozostaje jedynym ogrodem na świecie, któremu z sukcesem udało się rozmnożyć ten gatunek. 19 lipca młody i jego matka wydostały się z dziupli. Spośród czterech jaj, które zaobserwowaliśmy na kamerze umieszczonej w gnieździe, prawdopodobnie tylko trzy były zapłodnione. Odchowało się jedno pisklę. Samiec karmił pisklę i jego mamę przez mały otwór wlotowy. 

Czytaj więcej: Kolejne dzioborożce palawańskie w ZOO Wrocław

Inne dzioborożce mieszkające w Ptaszarni: dzioborożce białodziobe, także mogą doczekać się pisklęcia. Samica zaczyna się zamykać w gnieździe, gdzie złoży jaja. W tym pawilonie czekamy jeszcze na korońce oraz arasari czarnogłowe. 

W Afrykarium jakiś czas temu wykluła się czapelka złotawa. W pawilonie Kongo można spotkać także młode bączki, z których jeden wykluł się we wtorek 19 lipca, a także dwa sierpodudki purpurowe – to pierwsze urodzenie w naszym zoo. Na bagnie w holu głównym Afrykarium są małe cudokaczki.  W pawilonie Afryki Wschodniej (tam, gdzie hipopotamy), spodziewamy się młodych kleszczaków afrykańskich.

Dzioborożec palawański
dzioborożec palawański
dzioborożec palawański

Dioborożce palawańskie. Na zdjęciu po lewej dorosły osobnik/ w środku widok z naszej kamery umieszczonej w dziupli tuż przed wydostaniem się z dziupli/ po prawej młody osobnik po wydostaniu się z dziupli.

Inne wybiegi i woliery

podgorzałka zielonogłowa

Wielkim sukcesem hodowlanym jest odchowanie dwóch piskląt podgorzałki zielonogłowej. Samica złożyła kilka jaj, niestety dwa z nich były pęknięte. Opiekunowie ptaków postanowili zainterweniować i wspomóc ptaki w kluciu, wydostając je ze skorupki. To skomplikowany proces, ponieważ pisklę nadal jest połączone naczyniami krwionośnymi ze skorupką. 

Wszystko się udało, a pisklęta przebywają obecnie w odchowalniku w naszej Ptaszarni, gdzie panują dla nich odpowiednie warunki. Mają się coraz lepiej (zdjęcie po lewej stronie pochodzi właśnie  z odchowalnika). Podgorzałka zielonogłowa to rzadki gatunek w ogrodach zoologicznych krytycznie zagrożony wyginięciem, a jego rozmnożenie jest sukcesem hodowlanym.

Więcej o inkubatorach, odchowalnikach i kluciu się piskląt przeczytasz tutaj: Inkubatory w Ptaszarni – jak to działa?

Edredony zwane miękkopiórami to kaczki, które wykluły się po raz pierwszy w Polsce właśnie u nas, w Odrarium. 

Słyną one z horrendalnie drogiego puchu, z którego robi się potem między innymi poduszki, szczególnie popularne w krajach skandynawskich. Samica edredona wyskubuje sobie pióra do wyściełania gniazda. W skandynawskich rezerwatach, w których zachęca się edredony do bytowania w pobliżu siedlisk człowieka, po okresie lęgowym pióra te są zbierane z gniazd i następnie wykorzystywane do napełniania pościeli. 

U edredonów ciekawe jest także to, że upierzenie samców tego gatunku jest częściowo tak czarne, że uchodzi za jedno z najczarniejszych w świecie fauny. Praktycznie nie odbija światła.

Edredon młode
Edredon młode
Edredon młode

Edredony

Ciekawe gatunki ptaków można zaobserwować w wolierach wzdłuż północnej i zachodniej ściany zoo (róg ogrodu od strony mostu Zwierzynieckiego). Dostaniemy się tam przechodząc obok restauracji Przystanek ZOO. W jednej z wolier wykluł się po raz pierwszy szczudłak.  To ptak brodzący o bardzo charakterystycznych długich nogach i wąskim dziobie.

W pobliżu mieszkają inne gatunki, które doczekały się młodych: bażanty syjamskie i – duże ptaki występujące na Półwyspie Indochińskim oraz ibisy grzywiaste – upierzone na czarno i występujące między innymi na skalistych wybrzeżach Turcji i Maroka. W wolierach pod północną ścianą czekamy jeszcze na wyklucie się tragopana modrolicego. 

Szczudłak młody
Szczudłak młody
Szczudłak młody

Młody szczudłak

Na wybiegu żurawi mandżurskich niedaleko Słoniarni „biega” młody przedstawiciel tego gatunku. Jest to pierwsze urodzenie tego ptaka w naszym zoo. Żuraw jest wdzięczny do obserwacji, łatwy do zauważenia (dużo mniejszy od dorosłych osobników) i na pewno wiele osób określi go jako „uroczego”.

Obok wybiegu pand małych znajduje się ekspozycja kurów bankiwa, które także mają pisklęta. Nasza widywana na polskich wisach kura i azjatycki kur bankiwa wieki temu miały podobne zachowania rozrodcze. Kury bankiwa składają zapłodnione jaja kilka razy do roku, a kura domowa miała kiedyś podobnie. 

Dziś nioska potrafi znieść nawet 300 niezapłodnionych jaj, co pokazuje jak wpłynęliśmy hodowlą na zachowania ptaków. 

Na staw w starej części naszego ogrodu wypłynęło pięć małych łabędzi czarnoszyich. Z kolei na zapleczu ręcznie odchowywany był pisklak nandu Darwina. Trafi on niebawem na wybieg. Wykluły się także kapodzioby, o których warto wspomnieć z kronikarskiego obowiązku (najpewniej szybko wyjadą z naszego zoo), a także pisklęta srebrzanki hotentockiej, które jednak bardzo trudno dostrzec.

Żuraw mandżurski młode-6
Żuraw mandżurski młode-6
Młody żuraw

Żuraw mandżurski jako pisklak niedługo po wykluciu i kilka dni potem. Rośnie bardzo szybko.

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492

Pantera śnieżna