Oglądaj modele delfinów w Afrykarium

Czy różowe delfiny istnieją? Owszem! Zamieszkują oceany, ale także… rzeki. We wrocławskim zoo można zobaczyć modele tych niezwykłych ssaków w skali 1:1.

Warto poznać delfiny bliżej. Należą do waleni, których grupa skupia około 80 gatunków zwierząt. Oprócz delfinów, do tego samego rzędu należą również morświny i płetwale. Tymczasem samych gatunków delfinów jest kilkadziesiąt, a co ciekawe, są wśród nich także słodkowodne. Delfiny oceaniczne, których naturalnym środowiskiem jest słona woda, przepływają w ciągu jednej doby nawet 100 kilometrów. Jednemu delfinowi nie wystarczy do życia nawet obszar wielkości całego województwa dolnośląskiego! 

Wrocławskiemu zoo zależy na promowaniu wiedzy na temat ochrony mórz i oceanów oraz ich bioróżnorodności. Wspieramy wiele akcji, które skupiają się na propagowaniu wiedzy, jak polepszyć stan wód i wpłynąć pozytywnie na liczebności zamieszkujących je organizmów.

delfiny

Modele delfinów w holu Afrykarium

– Misją ogrodów zoologicznych jest ochrona naukowa, edukacja i badania naukowe. Łącząc siły z naukowcami i pasjonatami jesteśmy w stanie tworzyć nowe projekty, a jednym z nich jest tak zwane Suche walarium – mówi Marta Zając-Ossowska, Dyrektor Wydziału Edukacji wrocławskiego zoo – Obecnie na wystawie podziwiać można 28 modeli różnych gatunków delfinów i morświnów w skali 1:1, wykonanych przez stowarzyszenie edukacyjne Castellum Nostrum, a w planach są kolejne. Modele te urozmaicają ofertę edukacyjną naszego zoo – dodaje.

– Delfiny to niezwykle inteligentne i stadne zwierzęta,  tworzące silne więzi z członkami swojej rodziny. Obecnie obserwujemy trend zamykania delfinariów, jako miejsc rozrywki, który widoczny jest również w Europie. Alternatywą stają się tzw. Suche walaria (Lizbona, Stralsund, a obecnie wrocławskie zoo) oraz obserwowanie delfinów i wielorybów w naturze (whale watching) – mówi prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. – Modele prezentowane w Afrykarium wrocławskiego zoo to w większości przedstawiciele gatunków słonowodnych. Poza nimi kilka gatunków delfinów zamieszkuje także rzeki – można je spotkać w Amazonce, Gangesie czy Jangcy. 

Promujemy wiedzę o zagrożonych gatunkach

Wśród modeli gatunków słonowodnych, znajduje się między innymi garbogrzbiet chiński, czyli jeden z niewielu różowych gatunków delfinów. Swój kolor zawdzięcza silnie unaczynionej skórze. 

Ssaki te są niezwykle rzadkie, ze względu na dużą wrażliwość na zanieczyszczenia wód, natężenie ruchu statków i pochodzący z ich silników hałas. Ostatnio populacja delfinów wróciła do wybrzeży Chin, gdyż z powodu pandemii koronawirusa było tam mniej łodzi motorowych, a wody były spokojniejsze, mniej zanieczyszczone i cichsze.

– W jednej z gablot oglądać można model noworodka delfina butlonosego i czaszkę tego gatunku. Na wystawie znajduje się także model samicy delfina butlonosego – Winter, która przez lata żyła z protezą płetwy ogonowej. Straciła płetwę w pułapce na kraby, a dzięki zamiennikowi z silikonu i plastiku była w stanie poruszać się normalnie. Mieszkała w Clearwater Marine Aquarium na Florydzie w USA. Na podstawie jej historii nakręcono film “Mój przyjaciel Delfin” – mówi Piotr Przyłucki ze stowarzyszenia edukacyjnego Castellum Nostrum. 

– Niezwykłym gatunkiem jest również morświn kalifornijski zwany vaquita, którego populacja spadła do krytycznego poziomu, siedmiu osobników. Model vaquita jest jedynym modelem prezentowanym w Europie – dodaje. 

delfiny

Na wystawie znajduje się również model wala dziobogłowego Ramari, czyli gatunku odkrytego dopiero w 2021 roku! Jest to pierwszy taki model na świecie. Można również podziwiać model delfina Hektora Maui, który jest jednym z najmniejszych i najrzadszych gatunków świata.

Modele przekazane przez stowarzyszenie Castellum Nostrum

delfiny
delfiny
delfiny

Wystawa prezentuje następujące gatunki:

1. Morświn okularowy

2. Morświn Dalla

3. Morświnek bezpłetwy

4. Morświn kalifornijski (vaquita) 

5. Oreczka krótkogłowa

6. Delfin gangesowy

7. Tonina mała

8. Morświn czarny

9. Delfin Hektora

10. Garbogrzbiet chiński

11. Delfiniak malajski

12. Delfin długoszczęki

13. Delfinek nadobny

14. Steno długonosy

15. Tonin chilijski

16. Tonin afrykański

17. Delfin Risso

18. Delfin plamisty

19. Butlonos zwyczajny

20. Wal dziobogłowy Ramari

21. Delfin Commersona

22. Delfin czarnopłaszczowy

23. Delfin płaszczowy

24. Delfin krzyżowaty

25. Delfin zwyczajny 

26. Kogia płaskonosa

27. Kogia mała

28. Morświn zwyczajny

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492

Pantera śnieżna