Narodziny kotika w ZOO Wrocław

mały kotik afrykański

13 czerwca w naszym zoo przyszedł na świat samiec kotika afrykańskiego. Jego ojcem jest 15-letni Nelson, a mamą 16-letnia Mandisa, dla której jest to pierwsze młode. Chociaż Mandisa nie ma jeszcze doświadczenia w opiece nad szczenięciem, radzi sobie bardzo dobrze i troskliwie zajmuje się swoim potomkiem. 

Kotik większość czasu spędza z mamą na zapleczu wybiegu w Afrykarium. Rozwija się prawidłowo, chętnie pije mleko i przybiera na wadze. W momencie narodzin miał około 5 kg, a obecnie już prawie 8 kg. Jest bardzo ciekawski i zaczyna poznawać otaczający go świat. Jeszcze nie pływa, ale zaczął pluskać się w przygotowanym dla niego baseniku. 

– Mały kotik wychodzi czasami na okólnik, czyli ogrodzoną część wybiegu w pobliżu wyjścia z zaplecza. Przy odrobinie szczęścia można go dostrzec (i usłyszeć). Kotik nie jest wypuszczany w największe upały, gdyż są one dla szczeniąt tego gatunku bardzo groźne. Należy go wypatrywać od godziny 9 do 15, najlepiej rano, gdy jest nieco chłodniej – mówi Milena Korzeluch, opiekunka kotików w ZOO Wrocław. 

Kolejne narodziny kotika we wrocławskim zoo

To kolejny kotik urodzony we wrocławskim zoo po Zoli, która przyszła na świat w czerwcu 2014 roku, Hugo i Ivy (ur. w czerwcu 2017 r.), Zuri (ur. w czerwcu 2019 r.) i Bruno (ur. w maju 2021 r.). – Narodziny kolejnego przedstawiciela tego gatunku bardzo nas cieszą. Młody kotik z pewnością skradnie serca naszych odwiedzających. Na razie jest roboczo nazywany “Małym”, ale opiekunowie mają już pomysł na imię dla niego – mówi Weronika Skupin z Wydziału Marketingu ZOO Wrocław.

Kotiki afrykańskie, często mylone z fokami, to uchatki występujące w południowo-zachodniej Afryce, głównie w Namibii. Kolonia kotików może liczyć nawet kilkadziesiąt tysięcy osobników. Szczeniaki przebywają razem na wybrzeżu, zanim nauczą się pływać (nie rodzą się z taką zdolnością). Gdy kotik jest młody, jego matka może żerować nawet ponad tydzień bez przerwy, zanim wróci na ląd go nakarmić. Rozpoznaje swoje młode po głosie, a następnie obwąchuje.

W warunkach ogrodów zoologicznych samica nie musi zdobywać pożywienia i może poświęcać więcej czasu młodemu. Szczenięta żywią się mlekiem co najmniej przez około pół roku, a często nawet rok – do przyjścia na świat ich rodzeństwa. Stopniowo ich dieta wzbogaca się o ryby. Jeszcze przez wiele miesięcy po urodzeniu kotiki nie przekraczają masy trzydziestu kilogramów. Samice kotika afrytkańskiego osiągają dojarzałość płciową w wieku 3-6 lat, natomiast samce w wieku 9-12 lat.  

Dorosły samiec kotika może ważyć nawet 300 kg poza sezonem godowym. W sezonie samce zrzucają nawet połowę tej masy, gdyż rezygnują z żerów i pilnują samic przez pokryciem przez innego osobnika. Korzystają wtedy z zapasu tłuszczu w swoim ciele, z którego pozyskują także wodę. Można zaobserwować, że nasz samiec alfa, Nelson, jest obecnie dużo mniejszy niż zimą. Wtedy ważył nawet 240 kg, a obecnie “jedynie” 160 kg.

mały kotik afrykański
mały kotik afrykański
mały kotik afrykański
mały kotik afrykański z tatą nelsonem
mały kotik afrykański z tatą nelsonem

Nasz maluch przebywając w tak zwanym okólniku widzi inne kotiki na wybiegu. Na zdjęciach powyżej obwąchuje się ze swoim tatą, Nelsonem.

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492

Pantera śnieżna