Bat i Kadarka – nowi mieszkańcy naszego zoo

Likaon Bat

Do naszego zoo przyjechali nowi mieszkańcy: Bat i Kadarka. Ten pierwszy to samiec likaona, który został bardzo radośnie przyjęty przez nasze samice, Morganę i Mokkę. Druga lokatorka, samica hipopotama karłowatego, nieprzypadkowo nosi imię nawiązujące do najpopularniejszego szczepu winorośli na Węgrzech, bo właśnie stamtąd do nas trafiła.

Zarówno hipopotamica z kraju Madziarów jak i likaon, rzymianin z urodzenia, zadomowiły się już w naszym zoo i czują się u nas dobrze. Mamy wobec nich nieco odmienne plany hodowlane. Kadarka jest młodą samicą, która w przyszłości ma pomóc rozrosnąć się wrocławskiemu stadu hipopotamów karłowatych. Zadaniem Bata, dziewięcioletniego samca, jest towarzyszenie naszym wiekowym samicom. Nie spodziewamy się szczeniąt, po prostu znaleźliśmy naszym samicom kolegę, a Batowi daliśmy możliwość życia z innymi osobnikami swojego gatunku.  Likaony to zwierzęta o rozbudowanych strukturach społecznych, które nie powinny być same, a taka przyszłość czekała Bata w zoo we Francji.

Hipopotam karłowaty Kadarka-7

Bat i Kadarka są już z nami. Poznajcie hipopotamicę

Hipopotam karłowaty Kadarka-7

Kadarka, urocza samica hipopotama karłowatego, przyjechała do nas z ZOO Szeged na Węgrzech. Zamieszkała w Słoniarni, gdzie dotychczas mieszkał jeden hipopotam karłowaty Carlos. Kadarka jest wyznaczona przez koordynatora tego gatunku do rozrodu z Carlosem. Zwierzęta nie zostały jednak jeszcze ze sobą zapoznane i na razie trzeba na to poczekać. Kadarka musi osiągnąć wiek minimum 3 lat, by zostać dopuszczona do samca, a przyszła na świat 20 stycznia 2020 roku.  Historia hodowli hipopotamów karłowatych we wrocławskim zoo sięga 1932 roku. 

Hipopotamy karłowate są dużo mniejsze niż ich kuzyni, hipopotamy nilowe. I jedne, i drugie żyją w Afryce. Obecnie więcej hipopotamów karłowatych przeżywa w warunkach ogrodów zoologicznych niż w naturze. Według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) w Afryce żyje mniej niż 3000 hipopotamów karłowatych. Są one zagrożone wyginięciem przez kłusownictwo, ale także utratę naturalnych terenów występowania. Lasy Liberii, w których żyją hipoptamy karłowate, są przekształcane w tereny rolne.

Hipopotam karłowaty Kadarka-7
Hipopotam karłowaty Kadarka-7

Likaon Bat ma uszy wielkie jak nietoperz

Nasze stadko likaonów złożone z dwóch samic, Morgany i Mokki, powiększyło się o samca, Bata. Przyjechał on do nas 23 czerwca z Zoo de Beauval we Francji, z urodzenia jest jednak rzymianinem. Do końca nie wiemy, dlaczego otrzymał imię Bat, ale podejrzewamy że miały na to wpływ jego wielkie uszy. Słowo „bat” po włosku, podobnie jak i po angielsku, oznacza nietoperza. Trzeba przyznać, że uszy Bata się wyróżniają i są dużo większe niż u naszych samic. Widzicie podobieństwo do nietoperza? :)

Likaon Bat
nietoperz

Nasz nowy likaon trochę podróżował, gdyż z Włoch wyjechał do Niemiec, aż w końcu trafił do Francji. Tam nie był jednak szczęśliwy, gdyż jego losy potoczyły się tak, że został sam. To niedobre dla przedstawicieli tego gatunku. Likaony to zwierzęta stadne o bardzo rozbudowanych strukturach społecznych, które w naturze żyją w grupach liczących nawet kilkadziesiąt osobników. Są nawet bardziej „rodzinne” niż wilki. Tymczasem nasze samice także szukały przyjaciół. Opiekunowie Morgany i Mokki wysłali zapytanie do koordynatora gatunku, czy nie znalazłoby się gdzieś dla nich towarzystwo. W ten sposób Bat trafił do Wrocławia.

Bat ma 9 lat, a nasze samice są siostrami i urodziły się w 2011 roku, są więc o dwa lata starsze i mają 11 lat. Wiek likaonów można przyrównać do psów. Suka psa mająca 6-7 lat jest już staruszką i raczej nie szczeni się w tym wieku, podobnie jest z likaonami. Nasze samice likaonów to już weteranki.

Morgana nie może być szczenna, Mokka natomiast teoretycznie może zajść w ciążę, ale byłaby to ogromna niespodzianka i raczej nie należy się spodziewać takiej sytuacji. Jest jednak bardzo zainteresowana Batem i nie opuszcza go niemal na krok. W życiu widziała tylko kilka samców: swojego ojca i braci, przybysz z Francji jest więc dla niej niezwykłą atrakcją. Bat został ciepło przyjęty przez obie siostry. Jest niezwykle grzeczny i bezbłędnie reaguje na wszystkie polecenia opiekunów. Na sygnał wychodzi na wybieg i wchodzi na zaplecze pawilonu jakby mieszkał we Wrocławiu całe życie. Ma przyjazne usposobienie, jest bardzo żywiołowy i wesoły.

Bardzo cieszymy się, że Bat i Kadarka zamieszkały w naszym zoo. Zapraszamy do odwiedzenia Kadarki w Słoniarni.  Likaony mieszkają obok lwów. Bata można oczywiście rozpoznać po uszach, a jeśli to nie wystarczy, podpowiadamy, że jest nieco wyższy od samic.

likaon
Likaon Bat