Bat i Kadarka – nowi mieszkańcy naszego zoo

Likaon Bat

Do naszego zoo przyjechali nowi mieszkańcy: Bat i Kadarka. Ten pierwszy to samiec likaona, który został bardzo radośnie przyjęty przez nasze samice, Morganę i Mokkę. Druga lokatorka, samica hipopotama karłowatego, nieprzypadkowo nosi imię nawiązujące do najpopularniejszego szczepu winorośli na Węgrzech, bo właśnie stamtąd do nas trafiła.

Zarówno hipopotamica z kraju Madziarów jak i likaon, rzymianin z urodzenia, zadomowiły się już w naszym zoo i czują się u nas dobrze. Mamy wobec nich nieco odmienne plany hodowlane. Kadarka jest młodą samicą, która w przyszłości ma pomóc rozrosnąć się wrocławskiemu stadu hipopotamów karłowatych. Zadaniem Bata, dziewięcioletniego samca, jest towarzyszenie naszym wiekowym samicom. Nie spodziewamy się szczeniąt, po prostu znaleźliśmy naszym samicom kolegę, a Batowi daliśmy możliwość życia z innymi osobnikami swojego gatunku.  Likaony to zwierzęta o rozbudowanych strukturach społecznych, które nie powinny być same, a taka przyszłość czekała Bata w zoo we Francji.

Hipopotam karłowaty Kadarka-7

Bat i Kadarka są już z nami. Poznajcie hipopotamicę

Hipopotam karłowaty Kadarka-7

Kadarka, urocza samica hipopotama karłowatego, przyjechała do nas z ZOO Szeged na Węgrzech. Zamieszkała w Słoniarni, gdzie dotychczas mieszkał jeden hipopotam karłowaty Carlos. Kadarka jest wyznaczona przez koordynatora tego gatunku do rozrodu z Carlosem. Zwierzęta nie zostały jednak jeszcze ze sobą zapoznane i na razie trzeba na to poczekać. Kadarka musi osiągnąć wiek minimum 3 lat, by zostać dopuszczona do samca, a przyszła na świat 20 stycznia 2020 roku.  Historia hodowli hipopotamów karłowatych we wrocławskim zoo sięga 1932 roku. 

Hipopotamy karłowate są dużo mniejsze niż ich kuzyni, hipopotamy nilowe. I jedne, i drugie żyją w Afryce. Obecnie więcej hipopotamów karłowatych przeżywa w warunkach ogrodów zoologicznych niż w naturze. Według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) w Afryce żyje mniej niż 3000 hipopotamów karłowatych. Są one zagrożone wyginięciem przez kłusownictwo, ale także utratę naturalnych terenów występowania. Lasy Liberii, w których żyją hipoptamy karłowate, są przekształcane w tereny rolne.

Hipopotam karłowaty Kadarka-7
Hipopotam karłowaty Kadarka-7

Likaon Bat ma uszy wielkie jak nietoperz

Nasze stadko likaonów złożone z dwóch samic, Morgany i Mokki, powiększyło się o samca, Bata. Przyjechał on do nas 23 czerwca z Zoo de Beauval we Francji, z urodzenia jest jednak rzymianinem. Do końca nie wiemy, dlaczego otrzymał imię Bat, ale podejrzewamy że miały na to wpływ jego wielkie uszy. Słowo „bat” po włosku, podobnie jak i po angielsku, oznacza nietoperza. Trzeba przyznać, że uszy Bata się wyróżniają i są dużo większe niż u naszych samic. Widzicie podobieństwo do nietoperza? :)

Likaon Bat
nietoperz

Nasz nowy likaon trochę podróżował, gdyż z Włoch wyjechał do Niemiec, aż w końcu trafił do Francji. Tam nie był jednak szczęśliwy, gdyż jego losy potoczyły się tak, że został sam. To niedobre dla przedstawicieli tego gatunku. Likaony to zwierzęta stadne o bardzo rozbudowanych strukturach społecznych, które w naturze żyją w grupach liczących nawet kilkadziesiąt osobników. Są nawet bardziej „rodzinne” niż wilki. Tymczasem nasze samice także szukały przyjaciół. Opiekunowie Morgany i Mokki wysłali zapytanie do koordynatora gatunku, czy nie znalazłoby się gdzieś dla nich towarzystwo. W ten sposób Bat trafił do Wrocławia.

Bat ma 9 lat, a nasze samice są siostrami i urodziły się w 2011 roku, są więc o dwa lata starsze i mają 11 lat. Wiek likaonów można przyrównać do psów. Suka psa mająca 6-7 lat jest już staruszką i raczej nie szczeni się w tym wieku, podobnie jest z likaonami. Nasze samice likaonów to już weteranki.

Morgana nie może być szczenna, Mokka natomiast teoretycznie może zajść w ciążę, ale byłaby to ogromna niespodzianka i raczej nie należy się spodziewać takiej sytuacji. Jest jednak bardzo zainteresowana Batem i nie opuszcza go niemal na krok. W życiu widziała tylko kilka samców: swojego ojca i braci, przybysz z Francji jest więc dla niej niezwykłą atrakcją. Bat został ciepło przyjęty przez obie siostry. Jest niezwykle grzeczny i bezbłędnie reaguje na wszystkie polecenia opiekunów. Na sygnał wychodzi na wybieg i wchodzi na zaplecze pawilonu jakby mieszkał we Wrocławiu całe życie. Ma przyjazne usposobienie, jest bardzo żywiołowy i wesoły.

Bardzo cieszymy się, że Bat i Kadarka zamieszkały w naszym zoo. Zapraszamy do odwiedzenia Kadarki w Słoniarni.  Likaony mieszkają obok lwów. Bata można oczywiście rozpoznać po uszach, a jeśli to nie wystarczy, podpowiadamy, że jest nieco wyższy od samic.

likaon
Likaon Bat

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1% na lemury katta.

KRS 0000623492

lemur katta