O projekcie Dzikie w mieście

dzikie w mieście logo

Dzikie zwierzęta i miejska zieleń tworzą wrocławski ekosystem – działa on jak dobrze naoliwiona maszyna. Też jesteśmy częścią tego ekosystemu, a ponieważ w znacznym stopniu go zmieniamy, powinniśmy wiedzieć jak pomagać, a nie szkodzić przyrodzie.

Wracamy z nową edycją kampanii Dzikie w mieście. Wraz  z Urzędem Miejskim Wrocławia i Uniwersytetem Wrocławskim edukujemy i pokazujemy co można zrobić, by dzikie zwierzęta w naszym mieście – od zapylaczy po płazy, nie napotykały na niepotrzebne przeszkody. Możemy im pomóc!

Co chcemy przekazać?

Chcemy pokazać, co ty jako mieszkaniec Wrocławia możesz realnie zrobić, by pomóc zwierzętom w mieście, pozytywnie wpłynąć na bioróżnorodność i sprawić, by zarówno dzikim mieszkańcom miasta jak i nam, ludziom, żyło się bezpieczniej i lepiej. 

Rady, które dla ciebie mamy są proste do wcielenia w życie. Nie musisz być profesorem biologii, żeby zrobić oczko wodne, zbić budkę lęgową dla ptaków, czy zrobić karmnik. Od nas dowiesz się, jak uratować nietoperza, który wleciał ci do mieszkania, jak pomóc rannemu zwierzęciu znalezionemu na terenie miasta oraz żabom migrującym przez jezdnię.

budka lęgowa ptak

Najważniejsze, co możesz zrobić dla dzikich w mieście, to… wiedzieć o nich więcej. 

Chcemy zwiększyć wiedzę o dzikich zwierzętach, które podchodzą coraz bliżej naszych domów, bo nadal mało o nich wiemy. Miejskie instytucje często odbierają telefony od wrocławian, którzy nie wiedzą, co robić napotykając dzikie zwierzęta na terenie miasta. Warto pamiętać, że to my w dużej mierze jesteśmy gośćmi na ich terenie i osiedlamy się na coraz większych obszarach bliżej lasów i łąk. 

W kampanii Dzikie w mieście poruszamy kilkanaście zagadnień, które w ciekawy sposób przybliżą cię do natury i poszerzą twoją wiedzę.

Dlaczego to dla nas ważne?

trawniki wrocław

Mówimy o zwierzętach w skali lokalnej i globalnej. Na terenie zoo także dziko mieszkają miejskie zwierzęta: od sów po wiewiórki. 

ZOO Wrocław chroni bioróżnorodność rozmnażając zagrożone gatunki egzotycznych zwierząt i prowadząc projekty ochroniarskie na całym świecie. Nie żyjemy jednak  na osobnej planecie pełnej dzikich zwierząt i nie skupiamy swoich działań wyłącznie na naszych podopiecznych. Jesteśmy częścią Wrocławia, a jedną z naszych najważniejszych misji jest edukacja. 

Zooedukatorzy w naszym zoo podczas oprowadzania opowiadają nie tylko o tygrysach, lemurach, czy okapi. Z naszej oferty można wybrać zajęcia o dzikich mieszkańcach naszego miasta. Zdobywanie wiedzy o przyrodzie warto zacząć od własnego podwórka. Żadne pytanie o dzikie w mieście nie jest niemądre i na każde znajdziemy odpowiedź.

Edukacja ekologiczna jest także ważna dla miasta, między innymi Zarządu Zieleni Miejskiej. Ważne, by każdy wrocławianin wiedział, dlaczego nie kosimy miejskich trawników i dlaczego jest to dobry pomysł oraz dlaczego nie usuwamy martwych drzew z parków. Miasto organizuje wiele akcji, takich jak rozdawanie za darmo sadzonek drzew wrocławianom z dziećmi, czy prowadzenie miejskiego kompostownika.

Współpracujemy także z instytucjami takimi jak Wroclavia, która jest partnerem adopcyjnym pszczół miodnych w naszym zoo. Przy budynku Wroclavii od strony ul. Joannitów stanęły także hotele dla owadów, gdzie gniazdują zapylacze. Znajdujemy kolejne firmy, które chcą wspierać Dzikie w mieście.

Dowiesz się od nas między innymi:

Co zrobić, gdy znajdziesz ranne zwierzę?

Jak wykonać budkę lęgową dla ptaków?

Jak zrobić karmnik, który jest higeniczny?

Co zasiać w ogrodzie żeby zwiększyć różnorodność?

Co robić dla natury mieszkając w bloku?

Co zrobić, gdy nietoperz wleci ci do mieszkania?

Jak zrobić oczko wodne przyjazne dla płazów?

Czy dokarmiać ptaki wodne żyjące w parkach?

traszka grzebieniasta
dzikie w mieście lis
dzikie w mieście pszczoła

Kalendarium wydarzeń związanych z kampanią Dzikie w mieście

Kalendarz wydarzeń będzie przez nas uzupełniany na bieżąco.

 • 20 maja – start kampanii Dzikie w mieście, uruchomienie strony internetowej
 • 20 maja – obchodzimy Światowy Dzień Pszczół
 • 20 maja –  ZOO I DODO NA RATUNEK nietoperzom. Fundacja ZOO Wrocław DODO prowadzi comiesięczny cykl spotkań, tym razem poświęcony nietoperzom. Zapraszamy na wykład doktora Grzegorza Apoznańskiego z Towarzystwa Ochrony Przyrody “Nietoperek”. Prelekcja odbędzie się w sali audytoryjnej w Afrykarium o godzinie 18:00. Przed wykładem zapraszamy na spotkanie z nietoperzami wrocławskiego zoo – rudawkami oraz młotogłowami. Zbiórka o godzinie 17:00 przy pawilonie Madagaskaru
 • 21 maja – Dni Przyrodników i Jarmark Pawłowicki na terenie kampusu Uniwersytetu Przyrodniczego przy pałacyku w Pawłowicach. Piknik rodzinny, na którym swoje stoisko będzie miało ZOO Wrocław wraz z Miastem Wrocław (czynne od godz. 10:00 do 18:00)
 • 22 maja – Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej
 • 28 maja – Almette chroni łąki – zasiewanie łąki w ZOO Wrocław w ramach Influencers Live Wrocław
 • 20 czerwca – start wystawy Dzikie w mieście, która do końca września będzie do obejrzenia w różnych miejscach na terenie miasta, między innymi w galerii Wroclavia, w parku Tołpy, na skwerze Cybulskiego, placu św. Macieja, pl. Staszica, a następnie w zoo (nieopodal Słoniarni).
 • 11 lipca – prezentujemy filmy kampanii Dzikie w mieście we współpracy z Echo24.tv
 • 9-10 września – Wrocławski Festiwal KrasnoludkówW specjalnej Krasnalowej Strefie ZOO przygotowanej przez Wydział Edukacji ZOO Wrocław w Parku Staromiejskim dzieci mogły poznać lepiej możliwość ekologicznych działań na rzecz ochrony zwierząt, zagrożone gatunki zamieszkujące nasz ogród zoologiczny oraz dowiedzieć się więcej o kampanii „Dzikie w Mieście”.
 • 28 października – ZOO I DODO NA RATUNEK wilkom i rysiom
 • 20 grudnia – edukujemy jak zbudować karmnik i jak dokarmiać ptaki zimą
 • 28 stycznia (sobota) – Ptakoliczenie we wrocławskim zoo. Zbiórka o 9:15 za wejściem głównym. Będziemy zliczać dostrzeżone na terenie ogrodu wrony, mewy, gołębie, kaczki krzyżówki, dzięcioły i inne ptaki oraz powiemy kilka słów o ich obecności w mieście.
 • Styczeń 2023 – mamy już założenia kolejnej kampanii Dzikie w mieście, planujemy także nastepne spotkania ZOO I DODO NA RATUNEK.

Projekt prowadzą:

Logo Zoo Wrocław
wrocław miasto spotkań
Logo UWr

W ramach projektu Dzikie w mieście współpracujemy z ekspertami z Uniwersytetu Wrocławskiego. Przedyskutowaliśmy wszystkie zagadnienia, zapytaliśmy o najbardziej nurtujące kwestie i odpowiedzieliśmy na wszelkie pytania. Wszystkie tematy zostały opracowane w konsultacji z teriologiem, herpetologiem, entomologiem, botanikiem i ornitologiem. Skontaktowaliśmy się także ze specjalistami zajmującymi się interwencjami wobec dzikich zwierząt na terenie miasta i miejskimi instytucjami.

O projekcie Dzikie w mieście na wroclaw.pl

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492

Pantera śnieżna