Zieleń w bloku. Co mogę zrobić?

dzikie w mieście logo

Jak mieć ogród przyjazny bioróżnorodności w bloku lub kamienicy?

Zieleń w bloku jest ok! Nie musisz mieć z domu z ogrodem lub ogródka działkowego, by wspierać bioróżnorodność. Wyeksponuj doniczkę z roślinami na parapecie – tak też możesz pozytywnie wpłynąć na kształtowanie zieleni osiedlowej i miejskiej.

Rośliny na parapecie i zieleń w bloku – czy to w ogóle ma znaczenie?

zieleń w bloku zioła rozmaryn balkon

Nie musisz mieć ani ogródka, ani nawet balkonu, by zasadzić rośliny. Wystarczy, że wystawisz donice na parapecie. Zieleń w bloku też się liczy!

Co w nich posadzić? Zwykle na balkonach widzimy pelargonie, ale lepiej zainwestować w zioła, które obficie kwitną, takie jak tymianek. Zawsze możesz je wykorzystać w kuchni. Z kolei rojniki lub rozchodniki są odporne na brak pielęgnacji i sprawdzą się nawet w przypadku wyjazdu na dłuższy czas. Przy tym są prześliczne. Bardzo je polecamy.

Popularna na blokowiskach i kamienicach pelargonia to nie jest zły wybór, ale nie produkuje nektaru i nie stanowi dużego urozmaicenia miejskiego krajobrazu. 

Między pelargoniami warto więc posadzić sezonowe gatunki, na przykład niezapominajki, goździki, pięciorniki, kokorycze, czy kokoryczki, które obficie kwitną i zmieniać je nawet 2-3 w roku. Ponadto, jeśli masz balkon lub loggie, umieść wśród skrzynek lub donic z kwiatami poidełka dla ptaków – w letnie, upalne dni skorzystają z nich także pszczoły. 

Oto, co możesz zrobić nie posiadając ogrodu

Przy wielu blokach i kamienicach we Wrocławiu znajdują się małe ogródki osiedlowe. Niektóre rady osiedli organizują konkursy na najpiękniejszy z nich, co motywuje mieszkańców do wykazywania się swoimi umiejętnościami. Niektóre z ogródków są zaniedbane lub nie posiadają gospodarza. Zmieniając ten stan, możesz wspierać miejską bioróżnorodność. 

Warto zapytać zarządcy gruntu o to, jak możesz zadbać o zieleń w bloku. Możesz obsadzić ogródek przy bloku rodzimymi bylinami, takimi jak np. pierwiosnek lekarski, goździk siny, kopytnik pospolity, macierzanka piaskowa, sadziec konopiasty, lebiodka pospolita, czy lilia złotogłów. Warto w miejskich ogródkach posadzić małe drzewka owocowe, takie jak rajskie jabłonie, albo rodzime gatunki krzewów, na przykład ligustr pospolity, cis pospolity, czy berberys zwyczajny. Z krzewów wybieraj do nasadzeń przede wszystkim takie, które nie „uciekają” poza miejsca, gdzie je sadzisz, czyli nadmiernie się nie rozsiewają, zajmując każdą wolną powierzchnię. 

dzikie w mieście łąki

Poza tym wybieraj krzewy, czy niskie drzewa, które wytwarzają nektar dla owadów czy owoce wartościowe dla zimujących u nas ptaków – np. głogi, jarzębiny, kaliny czy ogniki. Jeśli masz wpływ na kształtowanie krzewów, rób to mądrze. Nie przycinaj ich w kule, bo choć wygląda to estetyczne, uniemożliwia to roślinom wypuszczanie pędów kwiatowych. Niektóre intensywnie przycinane rośliny przez lata nie kwitną. Przy okazji podcinanie pędów pozbawia nas mnóstwa tlenu.

Będąc mieszkańcem miasta możesz także aktywnie działać społecznie w zakresie ochrony zieleni miejskiej, na przykład zaproponować Departamentowi Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miejskiego, pomniki przyrody, a wśród nich drzewa, czy nawet fragmenty zadrzewień, jeśli mają odpowiednie walory przyrodnicze.

Warto także obserwować stronę Zielony Wrocław na Facebooku i wspierać opisywane na tym profilu akcje. Na przykład akcję WROśnij we WROcław, w ramach której wrocławianie co roku sadzą dla swoich dzieci kilkaset drzew. Takie nasadzenia są już na skwerze przy ul. Tczewskiej na Kowalach oraz w Parku Na Skraju przy ul. Koreańskiej na Brochowie. Do akcji zapraszają Zarząd Zieleni Miejskiej i Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego.

ZZM rozdaje także nasiona łąk kwietnych do obsiewania ogrodów. Mieszankę można nawet wysiać w donicy tworząc zieleń w bloku.

Materiały w ramach Kampanii „Dzikie w Mieście” prowadzonej przez ZOO Wrocław i Urząd Miejski Wrocławia powstały w konsultacji z ekspertami Uniwersytetu Wrocławskiego.

Czytaj także: Jak zrobić oczko wodne

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492

Pantera śnieżna