Młody leniwiec

Młody leniwiec

W codziennej pracy opiekunów zwierząt w każdym ogrodzie zoologicznym, potrzebne są nie tylko tężyzna fizyczna ale również specjalne predyspozycje psychiczne. Na tym stanowisku mogą wytrwać tylko ci, którzy szczerze taką pracę pokochają. Zdarzają się też przypadki, które wymagają od opiekunów dodatkowego zaangażowania. Tak stało w tym razem, gdy zwierzęca mama, z różnych względów, nie była w stanie zająć się prawidłowo młodym leniwcem. W naturze taki zwierzak ginie. W warunkach zoo porzucone maluchy całkowicie przechodzą pod opiekę ludzi, którzy muszą się wtedy zajmować nimi przez okrągłą dobę, czasami przez kilka tygodni lub nawet miesięcy.

Taki los spotkał właśnie młodego leniwca dwupalczastego.

Narodziny młodego leniwca

Trzy tygodnie temu powitaliśmy w zoo malutkiego leniwca dwupalczastego (Choloepus didactylus). Mimo wielu prób, jego mama, Celinka, nie podjęła nad nim opieki. Trafił w ręce Andrzeja Miozgi, kierownika Sekcji Małych Ssaków, który ma w sobie ogromne pokłady cierpliwości i “dobrą rękę” do zwierząt. Teraz on jest jego całodobowym tatą. Wstaje co trzy godziny, także w nocy, by kropla po kropli nakarmić leniwca. Wcześniej musi podgrzać kozie mleko do odpowiedniej temperatury. Masuje mu brzuszek, by pobudzić układ pokarmowy do pracy, a także podciera mu pupę. Poświęca mu uwagę, cały czas sprawdzając, czy młody leniwiec wykazuje odpowiednie odruchy. Jeśli leniwiec będzie rósł zdrowo, to poświęcenie pana Andrzeja potrwa jeszcze około pół roku, zanim zwierzę uzyska samodzielność i zacznie jeść stały pokarm.

Jak się zająć takim maleństwem? W wielu wypadkach, pomocne są specjalistyczne opracowania, przygotowane przez ogrody zoologiczne, które odniosły sukces w odchowie tego konkretnego gatunku. Z takiej szczegółowej dokumentacji opiekunowie dowiadują się, jaki rodzaj pokarmu przyjmują maluchy, jak dobrze na nim rosną, jak często muszą być karmione, jakie przedmioty lub środowisko trzeba im zapewnić, w jakiej temperaturze powinny przebywać, czy też jakie sygnały powinny być niepokojące. Jest tam wszystko, co inni opiekunowie zaobserwowali i uznali za ważne. Ogrody zoologiczne muszą się dzielić taką wiedzą, gdyż wbrew pozorom nie jest ona powszechna, a ponadto nie sposób znać się na wszystkim. Mamy 1100 gatunków, z których niektóre rozmnażają się bardzo rzadko, a samodzielny odchów młodych jest znacznie bardziej wymagający niż rutynowe karmienie dorosłych osobników.

Niesamowite życie leniwca

Jak na razie młody leniwiec przebywa w pojemniku wyściełanym kilkoma ręcznikami, których się trzyma kurczowo wszystkimi czterema kończynami. Pod ręcznikami umieszczony jest termofor z ciepłą wodą. W naturze młody leniwiec mocno się trzyma swojej mamy i dopiero gdy podrośnie czyni pierwsze próby przejścia na gałęzie. Śpi, tak jak osobniki dorosłe, w pozycji wiszącej i nigdy nie spada, ponieważ silny chwyt jest u nich wrodzonym odruchem.    

W naturze te niezwykłe ssaki schodzą z drzew tylko na toaletę, średnio raz w tygodniu. Długie pazury uniemożliwiają im szybkie przemieszczanie się po lądzie. W naszym zoo kuweta leniwców znajduje się pod sufitem, ale nocą mogą one schodzić na ziemię. Ich futro jest w naturze lekko zielone, ponieważ na włosach rozwijają się glony i grzyby. Włosy te mają porowatą strukturę – mikropęknięcia, w których mikroorganizmy mogą się osadzić. W futrze leniwców można także znaleźć owady żyjące z nimi w symbiozie: kilka gatunków chrząszczy i motyli. Co ciekawe, futro rośnie leniwcom “na odwrót”, to znaczy, że wyrasta na brzuchu i opada na plecy, a właśnie na brzuchu znajduje się “przedziałek”. To dlatego, że te zwierzęta większość czasu spędzają do góry nogami.

Nasz młody leniwiec nie ma jeszcze imienia. Gdy trochę podrośnie i będziemy w stanie określić jego płeć, przyjdzie pora, by je nadać. Do swojej mamy już nie wróci. Bardzo mocno mu kibicujemy i cieszymy się z każdego nowego dnia, gdyż zdrowo rośnie. Młody leniwiec jest absolutnie zachwycający. Trzymajcie za niego kciuki!

 

Zobacz chwytający za serce film z młodym leniwcem.

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492

Pantera śnieżna