Bazyliszek płatkogłowy

Basiliscus plumifrons

biały pasek

Status wg IUCN Red List

niskie ryzyko wyginięcia
Bazyliszek płatkogłowy
Znak zapytania - grafika

Czy wiesz, że....

Bazyliszek płatkogłowy potrafi biec na krótkich dystansach po wodzie! Wykorzystuje do tego zarówno stopy, które od spodu posiadają wyspecjalizowane łuski, jak i ogon. W Kostaryce dzięki temu jaszczurki te zyskały nawet przydomek „jaszczurki Jezusa Chrystusa”. 

Jak wygląda bazyliszek płatkogłowy?

Bazyliszek płatkogłowy jest dość dużą jaszczurką. Jego całkowita długość ciała (wraz z ogonem), wynosi do 91 cm. Ogon pomaga w utrzymaniu równowagi. Stanowi nawet 75% całkowitej długości ciała jaszczurki. Dorosłe osobniki z reguły są jasnozielone i mają jasnożółte oczy. Po bokach ciała widoczne są małe niebieskawe plamki, które układają się w jeden lub dwa pasma. Samce mają trzy grzebienie: na głowie, na grzbiecie i na ogonie. Samice są mniejsze od samców i mają grzebień tylko na głowie. Młode osobniki są mniej rzucające się w oczy i nie mają charakterystycznych grzebienia. 

Gdzie występuje bazyliszek płatkogłowy?

Bazyliszek płatkogłowy pochodzi z Ameryki Środkowej. Jego zasięg występowania rozciąga się od Hondurasu, przez Nikaraguę i Kostarykę, po Panamę. Bazyliszek płatkogłowy żyje w tropikalnych lasach deszczowych, zwykle w pobliżu zbiorników wodnych. Większość czasu spędza na ziemi, ale nocą śpi na gałęziach na wysokości do 20 metrów. 

do 0 g

masa ciała

do 0 cm

długość ciała

0 km/h

prędkość

do 0 lat

długość życia w naturze

Jak zachowuje się bazyliszek płatkogłowy?

Bazyliszek płatkogłowy prowadzi dzienny tryb życia. Większość czasu spędza na żerowaniu, wygrzewaniu się i odpoczywaniu wzdłuż cieków wodnych. Żyje na lądzie, wspina się po drzewach, a w momencie kiedy czuje się zagrożony, potrafi biec po powierzchni wody na dwóch tylnych kończynach. Stopy bazyliszka płatkogłowego zaopatrzone są od spodu w wyspecjalizowane łuski, ułatwiające poruszanie się po wodzie. Bazyliszek płatkogłowy jest też doskonałym pływakiem i potrafi nurkować.

Samce są bardzo terytorialne. Jeden samiec może mieć kilka samic na swoim terenie, z którymi się kojarzy. Samica bazyliszka płatkogłowego składa jednorazowo do 18 jaj w ciepłym, wilgotnym piasku lub glebie. Młode jaszczurki wykluwają się po 8-10 tygodniach. 

Czym żywi się bazyliszek płatkogłowy?

Bazyliszek płatkogłowy jest gatunkiem wszystkożernym. Żywi się owadami, pająkami, skorupiakami (np. krewetkami i rakami), rybami, małymi ssakami (np. gryzoniami), małymi ptakami i niejadowitymi wężami, mniejszymi gatunkami jaszczurek, a także owocami, nasionami, kwiatami i liśćmi. W diecie młodych bazyliszków płatkogłowych przeważają owady, czasem jedzą też ryby. 

Zagrożenia i ochrona bazyliszka płatkogłowego

Bazyliszek płatogłowy ma status gatunku o niskim ryzyku wyginięcia. Spotykany na całym swoim zasięgu występowania, ale nie ma dostępnych danych o ogólnej populacji. Zagrożeniem dla gatunku jest utrata siedlisk, spowodowana głównie urbanizacją i rozwojem rolnictwa. 

Jak ZOO Wrocław pomaga bazyliszkowi płatkogłowemu?

Misją ZOO Wrocław jest prowadzenie działań edukacyjnych i ochrona zagrożonych gatunków. Realizuje ją na swoim terenie, ale również poza nim. W ramach ochrony gatunkowej na terenie zoo prowadzona jest hodowla zachowawcza gatunków zagrożonych wyginięciem lub tych, które wyginęły w naturze. To też zoo, które najbardziej angażuje się w ratowanie zwierząt w środowisku naturalnym. Odwiedzając wrocławskie zoo, a zwłaszcza wybierając bilet wstępu „ZOO NA RATUNEK”, zwiedzający pomagają ocalić liczne gatunki zwierząt.

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492

Pantera śnieżna