Bolita południowy

Tolypeutes matacus

biały pasek

Status wg IUCN Red List

podwyższone ryzyko wyginięcia
bolita południowy
Znak zapytania - grafika

Czy wiesz, że....

Kiedy bolita południowy czuje się zagrożony, zwija się w ciasną kulę. W tej postaci pancernik chroni się również przed utratą ciepła, dlatego może być aktywny również w niższych temperaturach. 

 

Jak wygląda bolita południowy?

Całkowita długość ciała dorosłego bolity południowego wynosi do 30 cm. Zwierzę to jest ciemnobrązowe i posiada „pancerz” składający się z części przedniej i tylnej, a między nimi znajdują się 3 rzędy ruchomych płytek. Ta „zbroja” obejmuje głowę, tułów, a nawet stopy i ogon. Jedynie spód ciała bolity jest owłosiony. Pancernik porusza się bardzo szybko. Ciekawostką są jego palce – środkowe trzy na tylnych kończynach są zrośnięte i zaopatrzone w grube pazury. Natomiast w przednich kończynach znajdują się 4 palce odseparowane od siebie i zaopatrzone są w długie pazury.

Gdzie występuje bolita południowy?

Bolita południowy występuje w Ameryce Południowej – w Boliwii, Brazylii, Paragwaju i Argentynie. Zasiedla otwarte tereny trawiaste, blisko sawanny i suchych lasów.

do 0 kg

masa ciała

do 0 cm

długość ciała

0

średnia ilość potomstwa

do 0 lat

długość życia

Jak zachowuje się bolita południowy?

Bolita południowy żyje zwykle samotnie, jednak czasem grupuje się razem z innymi osobnikami w chłodne dni. Do komunikacji z innymi pancernikami, używa dotyku, a także zapachu.

W przeciwieństwie do większości gatunków pancerników, bolita południowy nie wykopuje nor, ale wykorzystuje te porzucone przez inne gatunki zwierząt np. mrówkojady. Może też ukrywać się w gęstej roślinności.

Jedyną formą obrony bolity południowego przed drapieżnikami jest zdolność zwijania się niemal w idealną, zbitą kulkę. Wydaj się, że pancernik ten opracował swoją własną strategię obrony. Jeśli drapieżnikowi uda się wsadzić łapę między części „pancerza”, bolita automatycznie zaciska je, powodując ból u agresora i zwykle jego rezygnację z ataku.

Nie wiele wiadomo o zachowaniach godowych i rozrodczych bolity południowego. Dojrzałość płciową osiąga w wieku 9-12 miesięcy. Większość młodych przychodzi na świat od listopada do stycznia, jednak narodziny odnotowuje się przez cały rok, co wskazuje że nie ma wyraźnego sezonu lęgowego. Samica rodzi jedno młode, które jest ślepe, jednak szybko się rozwija. Już po 72 dniach całkowicie się usamodzielnia.

Czym żywi się bolita południowy?

Bolita południowy żywi się głównie mrówkami i termitami, a w mniejszym stopniu materiałem roślinnym np. owocami. Podczas żerowania bolita południowy używa swoich silnych kończyn zaopatrzonych w pazury. Posiada długi lepki język, który pomaga mu zbierać owady.

Zagrożenia i ochrona bolity południowego

Bolita południowy ma status podwyższonego ryzyka wyginięcia – Near Threatened (NT), głównie na skutek zanikania i fragmentacji siedlisk.

Innym powodem, nad którym dyskutują naukowcy, jest zmieniający się klimat. Nie bez znaczenia jest również kłusownictwo, na rzecz hodowli domowych czy w celach gospodarczych – mięso jest jadalne, a części zwierzęcia wykorzystywane w rękodzielnictwie. W argentyńskim Chaco pancernik ten jest jednym z najczęściej spożywanych dzikich gatunków zwierząt. Jego pancerz, ogon i czaszka wykorzystywane są jako ozdoby, trofea, rękojeść noża czy też breloczki.

Szacuje się, że co 10 lat populacja zmniejsza się aż o 30%. Dziś wiadomo też, że zasięg występowania bolity południowego był większy i gatunek ten występował np. w prowincji Buenos Aires, gdzie obecnie uważany jest za wymarły.

Jak ZOO Wrocław pomaga bolicie południowemu?

Misją ZOO Wrocław jest prowadzenie działań edukacyjnych i ochrona zagrożonych gatunków. Realizuje ją na swoim terenie, ale również poza nim. W ramach ochrony gatunkowej na terenie zoo prowadzona jest hodowla zachowawcza gatunków zagrożonych wyginięciem lub tych, które wyginęły w naturze. To też zoo, które najbardziej angażuje się w ratowanie zwierząt w środowisku naturalnym. Odwiedzając wrocławskie zoo, a zwłaszcza wybierając bilet wstępu „ZOO NA RATUNEK”, zwiedzający pomagają ocalić liczne gatunki zwierząt.

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492

Pantera śnieżna