makak czubaty

Macaca nigra

biały pasek

Status wg IUCN Red List

vulnerable vu
makak czubaty
Znak zapytania - grafika

Czy wiesz, że....

Pewien makak czubaty o imieniu Naruto, zrobił sobie selfi aparatem pewnego angielskiego podróżnika w Indonezji, czym rozsławił cały swój gatunek. Zdjęcie stało się bardzo popularne do tego stopnia, że odbyła się rozprawa sądowa dotycząca praw autorskich wspomnianego zdjęcia. Rozprawa rozstrzygnęła o tym, że Naruto nie jest właścicielem owych praw, bo aparat nie należał do niego. Cała reklama jednak była bardzo potrzebna do rozsławienia stosunkowo nieznanej naczelnej.

Jak wygląda makak czubaty?

Lokalnie znany jako yaki lub wolai, jego skóra i bezwłosa twarz są, z wyjątkiem niektórych białych włosów na ramionach jest całkowicie czarna. Niezwykłe wśród naczelnych jest to, że ma uderzające czerwonawo-brązowe oczy. Charakteryzuje się kępką długich włosów lub grzebienia na czubku głowy. Ma wygląd „małpopodobny” ze względu na prawie nieistniejący, niewidoczny, szczątkowy kikut ogona o długości zaledwie około 2 cm. Przy całkowitej długości ciała od 44 cm do 60 cm i wadze od 3,6 kg do 10,4 kg, jest to jeden z mniejszych gatunków makaków. Jego oczekiwaną długość życia na wolności szacuje się na około 15-20 lat.

Gdzie występuje makak czubaty?

W rezerwacie Tangkoko na północno-wschodnim krańcu indonezyjskiej wyspy Sulawesi (Celebes), a także na mniejszych sąsiednich wyspach.

do 44 cm

długość ciała

do 3.6 kg

masa

do 0 lat

długość życia

5 miesięcy

ciąża

Jak zachowuje się makak czubaty?

Makak czubaty jest dziennym mieszkańcem lasów deszczowych. Głównie lądowy, spędza ponad 60% swojego dnia na ziemi gdzie szuka pożywienia. Śpi na drzewach w towarzystwie innych makaków.

Żyje zwykle w grupach liczących od pięciu do dwudziestu pięciu zwierząt, a czasami w grupach liczących do siedemdziesięciu pięciu zwierząt. Mniejsze grupy mają tylko jednego dorosłego samca, podczas gdy większe grupy mają do czterech samców. Jednak dorosłe samice zawsze przewyższają liczebnie dorosłych mężczyzn o około 4:1. Młode dorosłe samce są zmuszani do opuszczenia swojej grupy urodzeniowej po osiągnięciu dojrzałości, czasami tworząc grupy kawalerskie przed szukaniem połączenia z istniejącą grupą dorosłych mieszanych płci. Komunikacja składa się z różnych dźwięków i gestów; takie jak prezentacja długich zębów z grymasem, wyraźny gest groźby.

Czym żywi się makak czubaty?

Makak czubaty jest owocożerny, 70% jego diety składa się z owoców. Zjada również liście, pąki, nasiona, grzyby, małe ptaki i ptasie jaja, owady (takie jak chrząszcze i gąsienice), robaki, ślimaki i okazjonalnie małe jaszczurki lub żaby.

Zagrożenia i ochrona makaka czubatego

W niektórych obszarach występowania jest zjadany przez tubylców. Istnieją obszary, które zamieszkuje i są one objęte ochroną prawną. Chroni go również Międzynarodowa Konwencja CITES.

Jak ZOO Wrocław pomaga makakowi czubatemu?

Gatunek ten jest poważnie zagrożony wyginięciem i objęty europejskim programem hodowlanym EEP. ZOO Wrocław prowadzi hodowlę tego gatunku.

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492

Pantera śnieżna